VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nalezené věci policistům nenoste, nevezmou si je, obec je ale převezme

Benešovsko – Do nezáviděníhodné situace se od začátku roku mohou dostávat poctiví nálezci ztracených předmětů.

5.2.2014
SDÍLEJ:

Ztráty a nálezy. Takhle vypadá roztržitost v praxi. Foto: Ilustrační foto Jaroslav Sýbek

S platností nového Občanského zákoníku, od Nového roku 2014, se nejspíš řada lidí bude osobně potýkat s proslulou nerudovskou otázkou – kam s ním?

Právě podle nové normy je totiž ten, kdo předmět nalezne povinen ho doručit tomu, komu patří. To může znamenat nejen výdaje finanční, ale také ztrátu času.

„Pokud víme, kdo věc ztratil, je naší povinností mu ji vrátit," potvrzuje výklad nového Občanského zákoníku Magda Zacharieva, právník města Benešova s tím, že ten, kdo věc ztratil, nemusí být vždy vlastníkem a může to být třeba nájemce nebo vypůjčitel. „Nálezce má právo na náhradu nutných výdajů a na nálezné," upozornila Magda Zacharieva.

Jenže ne vždy je z nalezeného předmětu jasné, komu patří, nebo kdo ho ztratil. V takovém případě bychom ho, pokud se nechceme dostat do problémů se zákonem jako ten, který věc zatajil, tedy v podstatě ukradl, měli odevzdat. 
K tomu by mělo dojít u provozovatele zařízení, kde byla věc nalezena – na nádraží, úřadu, ale například i u průvodčího ve vlaku nebo u řidiče autobusu.

„Pokud jsme věc nalezli mimo taková zařízení, musíme nález oznámit obci, na jejímž území byla nalezena, a to do tří dnů," upozornila právnička.
Ale nálezce má v takovém případě možnost se s úřadem domluvit, že nález bude uschován u něj. Obec pak událost oznámí na úřední desce.

„Od 1. ledna je každý nález zveřejněn na úřední desce Benešova. Evidovány jsou také 
v sekci Ztráty a nálezy na webu města," připomněla ještě Magda Zacharieva. 

Policisté podle benešovského mluvšího Jakuuba Vinčálka bez problémů převezmou například nalezenou zbraň nebo umělecké předměty. S jinými předměty u nich neuspějete.

Jak tedy nakládat s nalezenými věcmi? Na tuto a další otázky odpověděla právnička Benešova Magda Zacharieva.

Jak se na nalezenou věc dívají české normy?
Občanský zákoník rozlišuje věc ztracenou, opuštěnou nebo ukrytou. Existuje-li pochybnost, zda jde o věc ztracenou nebo opuštěnou, vychází se z předpokladu, že si každý chce své vlastnictví spíše podržet, a že nalezená věc není opuštěná.

Co má s nalezenou věcí její nálezce udělat, komu ji má vrátit?
Pokud víme, kdo věc ztratil, je naší povinností mu ji vrátit. Ten, kdo věc ztratil, nemusí být vždy vlastníkem, může to být třeba nájemce nebo vypůjčitel. Nálezce má právo na náhradu nutných výdajů a na nálezné.

Ale co v případě, že vlastníka předmětu neznám a ani ho z nalezené věci nelze zjistit?
Pokud nevíme, komu věc vrátit, odevzdáme věc provozovateli zařízení (nádraží, úřad, vlak, autobus), ve kterém jsme ji našli. Pokud jsme věc nalezli mimo taková zařízení, musíme nález oznámit obci, na jejímž území byla věc nalezena, a to do tří dnů od nálezu. Nálezce se může s obcí domluvit, že nález bude uschován u něho. Obec nález vyhlásí na úřední desce.

Co se stane, když se o věc přihlásí její majitel?
Pokud se o věc přihlásí ten, kdo ji ztratil nebo její vlastník do roka od vyhlášení nálezu, věc nebo výtěžek z prodeje věci se mu vydá včetně plodů a užitků, po odečtení nálezného a nákladů s úschovou.

A co když to vlastník do roka nestihne?
Pokud se o věc nikdo nepřihlásí do jednoho roku od vyhlášení nálezu, může nálezce, v případě, že se toho práva vzdá, potom město nebo jiná osoba, které byla věc svěřena, nakládat s věcí jako poctivý držitel, tedy brát z ní plody a užitky. V případě nálezu v penězích jej mohou jen užívat; to platí i o strženém výtěžku za prodej věci ve veřejné dražbě. Přihlásí-li se ten, kdo věc ztratil, nebo její vlastník po uplynutí doby jednoho roku od vyhlášení nálezu a před uplynutím tří let od vyhlášení nálezu, vydá se mu věc po zaplacení nákladů s úschovou a nálezného.

Co se stane po tříleté lhůtě? Je věc toho, kdo ji našel?
Uplynou-li tři roky od vyhlášení nálezu, stane se nálezce, obec nebo jiná osoba, které byla věc svěřena, vlastníkem věci.

Všeobecně platilo, že nálezce má nárok na deset procent z ceny nalezené věci. Změnilo se něco v tomto směru v zákoníku?

Nálezce má právo na náhradu nutných výdajů, například na cestu za vlastníkem, na údržbu věci a na nálezné. Nálezné náleží nálezci i tehdy, když lze vlastníka zřejmě poznat ze znamení na věci, nebo z jiných okolností, a činí desetinu ceny nálezu.

Měl by platit roztržitý člověk i za vrácení předmětu, který má význam jen pro něj samotného?
Má-li však ztracená věc hodnotu jen pro toho, kdo ji ztratil, nebo pro jejího vlastníka, náleží nálezci nálezné podle slušného uvážení. Takovou věcí může být ztracený deník, fotografie či jiná věc, která objektivně pro ostatní nemá žádnou cenu, ale vlastník ji uchovává na památku či z jiných zvláštních osobních důvodů. Na nálezné má nálezce právo i vůči obci v případě, kdy jí předal nalezenou věc a prohlásil, že ji nechce nabýt do vlastnictví; povinnost obce zaplatit nálezné vznikne, jakmile ji sama získá do vlastnictví (po třech letech od oznámení nálezu). Právo na nálezné nemá ten, kdo nález neoznámí, přisvojí si ho nebo jinak poruší své povinnosti.

A jak je to v Benešově?
Od letošního Nového roku je každý nález zveřejněn na úřední desce Městského úřadu Benešov. Evidovány jsou také v sekci Ztráty a nálezy pod speciálním bannerem na webových stránkách města Benešova.

Autor: Zdeněk Kellner

5.2.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Elektronická hudba bude znít po celý víkend Táborskými kasárnami v Benešově.
82

Exploration začíná! Za elektronickou hudbou se sjíždějí první fanoušci

Trpasličí sovičky ošetřovali ve Vlašimi. Nyní je vypustí v jejich původní domovině, na Vysočině.

Vypustí vzácné trpasličí sovy mimo okres

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hrozí kolony. U Votic řeší dvě dopravní nehody

Votice/Olbramovice - Hned dvě nehody zkomplikovali v pátek kolem 15. hodiny život řidičům, kteří jeli či ještě pojedou hlavní silnicí z Votic do Olbramovic i zpět. Policisté varují, že mohou na této vozovce vznikat kolony. Jak v souvislosti s dvěma nehodami, tak i kvůli pátečnímu provozu.

Privatizace bytů usnula, probudí se na podzim

Benešov – Zpoždění proti předpokladům vedení města nabrala další část privatizace benešovského bytového fondu. Podle jarního ujednání chtěla radnice mezi obyvateli prostřednictvím dotazníku zjistit jejich postoj k prodeji bytů. Výsledky z toho měly být na stole už se začátkem velkých prázdnin. Jenže dotazník dosud neopustil radnici.

Za konopišťskou kastelánkou lezli po zámecké věži

Konopiště /FOTOGALERIE/ - První letní memoriál Františka Štěpána Lotrinského začal v pátek dopoledne přímo před vstupní branou zámku Konopiště.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení