Moderní prostory pro odbavení cestujících, elektronický informační systém se dvěma panely, důstojné zázemí pro lidi využívající přepravních služeb ČD a ČSAD včetně počítačové učebny a pobočky infocentra, možnost občerstvení a kvalitního sociálního zázemí. To jsou jen některé z nabídky služeb nového terminálu, který se otevře veřejnosti právě dnes. Téměř po dvou letech se tak často kritizované původní vlašimské nádraží změnilo k nepoznání a obyvatelé města, turisté a další cestující tak budou mít příležitost využít výsledků dlouhodobého projektu za pětačtyřicet milionů korun v podobě moderního dopravního terminálu.
„Zrekonstruované nádraží považujeme za veliký úspěch, kterého by nebylo možné dosáhnout bez vstřícného jednání s Českými drahami a výborné práce projektového týmu,“ říká starosta Vlašimi Luděk Jeništa a dodává, že radnici se daří efektivně nakládat s evropskými dotacemi. a proto už vedení města chystá další projekty, se kterými by se chtělo ucházet znovu o dotace z evropských fondů.
„Projekt také umožnil vybudování krytých venkovních nástupišť pro cestující autobusovou dopravou včetně označníků, laviček a dalšího mobiliáře. Celý prostor nádraží i budovy je bezbariérově upraven a nechybí ani informační stojan pro nevidomé a slabozraké,“ doplnila projektová manažerka Lucie Krubnerová ze sdružení Podblanickem. Lidé ve Vlašimi už přijali za svou „nádražní kapku“, nástupiště, na kterém se již přes měsíc točí autobusové spoje. Jsou rádi, že jim při čekání na jejich autobus neprší za krk. Někteří jsou však stále nespokojeni. „Zbouráním původních skladištních budov tu teď hrozně fouká a je to tu jak na vidrholci. Střecha je vysoko, proti větru tu nejsme nijak chráněni. Chtělo by to nějakou bariéru,“ postěžovala si v autobusu pravidelná cestující středních let. Jiným zase vadí zdlouhavé kroužení kolem Vlašimi a zrušení zastávky u okružních křižovatek blíže centru města. Zástupci města i autoři projektu jsou přesvědčeni, že klady převáží možné nedostatky nového nádraží. „Pro cestující byla otevřena nádražní hala, kde mohou být za větrem a díky proskleným stěnám čekárny uvidí přijíždět svůj spoj,“ říká Lucie Krubnerová s tím, že nejen mládež uvítá ve studovně deset počítačů s připojením k internetu. Možnost v příjemném prostředí při kávě vyhledat potřebné informace je důležitou součástí projektu, na který se podařilo získat pětasedmdesátiprocentní dotaci z evropských fondů.