VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na interně v benešovské nemocnici je H1N1

Benešov - V Nemocnici Rudolfa a Stefanie hospitalizovali dva muže s podezřením na nákazu prasečí chřipkou.

1.12.2009
SDÍLEJ:

Očkování proti prasečí chřipce.Foto: Karel Pech.

Už dva pacienty s podezřením na nákazu pandemickým kmenem prasečí chřipky H1N1 hospitalizovali zdravotníci v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov.

U prvního muže, kterého zdravotníci do nemocnice přijali ve velmi vážném stavu, laboratoř nakonec při druhém testování vysoce nakažlivý virus v jeho těle nepotvrdila.

„Pacient středního věku měl běžnou sezonní chřipku, ovšem s velmi těžkým průběhem,“ uvedl ředitel Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov Milič Řepa s tím, že během víkendu muže zdravotníci převezli na jednotku intenzivní péče a později dokonce na anesteziologicko-resuscitační oddělení.

Právě proto benešovští zdravotníci pacienta ještě během víkendu transportovali na specializované oddělení ve Fakultní nemocnici na Královských Vinohradech.

Druhý pacient je od pondělí hospitalizovaný na interním oddělení benešovské nemocnice. Testy ukázaly, že tento muž je nakažený virem H1N1. Stejně jako v případě prvního pacienta, se ale čeká ještě na další rozbory. Ty by měly definitivně potvrdit, nebo vyvrátit první analýzu.

„Průběh jeho onemocnění není vážný. Hospitalizovali jsme ho kvůli jeho rodinné anamnéze. Uvažujeme ale nyní o tom, že ho propustíme do domácího léčení,“ uvedl ředitel Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov Milič Řepa.

Virus H1N1, tedy ten, který způsobuje prasečí, nebo také jinak zvanou mexickou chřipku, je agresivnější, než virus běžné sezonní chřipky.

„Jednodušeji se šíří,“ upřesnil ředitel nemocnice. „Má větší morbiditu, ale určitě nemá vyšší mortalitu, tedy úmrtnost,“ dodal Milič Řepa a připomněl ještě, že virus H1N1 létá mezi lidmi. „To, že jsme zatím neonemocněli, ukazuje na stav naší imunity,“ dodal.

Hygienici nedoporučují při pozdravech líbání a dokonce ani potřásání rukama.

Středočeská záchranka začne očkovat proti prasečí chřipce

Územní středisko záchranné služby Středočeského kraje v nejbližších dnech začne očkovat proti prasečí chřipce.To bylo nedávno pozastaveno proto, že se objevily problémy s označením vakcín, štítků a dodacích listů, na nichž se neshodovala čísla jednotlivých šarží. Obavy, zdali je všechno v pořádku, byly namístě a šlo spíše o preventivní opatření a opatrnost ze strany poskytovatele. Nepochopení tak závažného zjištění, jakým je nesrovnalost označení dodávky vakcín ze strany úředníků ministerstva zdravotnictví, kteří svorně obvinili středočeskou záchranku ze sabotáže a očkování si vynucovali ultimativními výhružkami, svědčí jen o tom, že byly snahy o zpolitizování tak mimořádné akce, jakou očkování proti chřipce nepochybně je.

Nicméně paní ministryně zdravotnictví prokázala schopnost povznést se nad takovéto postupy a problém s označením vakcín na jednání Zdravotní komise Asociace krajů kvalifikovaně i s omluvou za pochybení v administrativním postupu vysvětlila. Tento krok, jakož i vydání dalšího, nového Rozhodnutí ministerstva zdravotnictví o mimořádném opatření, o kterém však nikdo nebyl informován, jsou pro nás podstatnými důvody pro neotálení se zahájením vakcinace. Zároveň jsme stále přesvědčeni o tom, že odpovědnost za celý průběh očkování leží na bedrech ministerstva zdravotnictví a jakékoliv snahy či direktivy o přenesení této odpovědnosti na jiné právní subjekty, potažmo na krajské úřady či jimi pověřená zdravotnická zařízení, překračují platnou legislativu. Z uvedených důvodů budeme nadále zvažovat další kroky formou právního rozkladu vydaného Rozhodnutí k naprosto nezpochybnitelnému určení toho, kdo ponese případné důsledky spojené nežádoucími komplikacemi z forenzního hlediska.

Martin Houdek, ředitel Územního střediska záchranné služby Středočeského kraje

Autor: Zdeněk Kellner

1.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Neproměněné šance připravily Vlašim o výhru

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Řešili násilí a podvody

KRÁTCE: Nový retardér zajišťuje bezpečnou cestu školákům

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

Rozbil kameru, čidlo na světlo a odešel

Benešov - Nejdříve poškodil nade dveřmi kameru a pohybové čidlo na světlo, nakonec odešel z místa pryč. Proto po neznámém muži pátrají benešovští kriminalisté. Pachateli za jeho protiprávní jednání hrozí až jeden rok za mřížemi.

Na Koupáku ve Vlašimi to žije!

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Celou letní sezónu, kdy je otevřen bar Na Koupáku ve Vlašimi, jsou zde pořádány o víkendu nejrůznější akce. Jak koncerty kapel, tak i zábavná vystoupení. Během letošních prázdnin se ve Vlašimi představil Banjo Band Ivana Mládka nebo stand up comedy Na stojáka. Poslední výborný koncert obstarala blues rocková a hard rocková kapel Krausberry.

Železným dědkem se stal talent Klabouch

Maršovice – Jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice (32. ročník), nazvaný Železný dědek, ovládl suverénním výkonem obrovský talent české cyklistiky, osmnáctiletý Petr Klabouch. Na start se postavilo 333 cyklistů. Diváci, kteří v hojném počtu přišli závodníky podpořit, byli svědky skvělých výkonů v podání české amatérské špičky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení