VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na čistírny odpadních vod Benešov přispívá zejména lidem z Bedrče

Benešov – Devadesát tisíc korun. Pro šestnáctitisícový Benešov s více než půlmiliardovým rozpočtem, je to částka zanedbatelná. Přesto někomu a něčemu velmi výrazně prospěje.

28.7.2014
SDÍLEJ:

Domácí ČOV v Bedrči.Foto: Zdeněk Kellner

Město Benešov totiž právě tento balík peněz každoročně, už pět let nabízí individuálním žadatelům o vybudování domácí čistírny odpadních vod (ČOV).

Tato částka je příspěvek města, tedy jakýsi dar, bez nutnosti jeho vrácení. A poslouží lidem, kteří si hodlají místo žumpy pořídit malou domácí ČOV.

„Částky devadesát tisíc korun vyjde vždy nejvýše pro tři žadatele," připomněl místostarosta Benešova Roman Tichovský. „Tyto peníze jsou ale směřovány výhradně do osad Benešova nebo k majitelům domků v těch částech města, kde není počítáno ani do budoucna s vybudováním centrální kanalizace," uvedl místostarosta Benešova.

Za těch pět let se na ryze individuálním přístupu k ekologii a likvidaci splaškové vody domluvili podle Tichovského, který tuto informaci čerpá od osadního výboru, pouze obyvatelé Bedrče.

„Proto se vyplácejí příspěvky na pořízené ČOVky právě jen v Bedrči, v žádné jiné osadě a pak také v Konopišti," sdělil Tichovský.

Peníze na pořízení čističky sice musí jejich majitel zaplatit při jejím pořízení a instalaci, zařízení stojí 40 až 60 tisíc korun, a teprve po kolaudaci město příspěvek vydá. Podle interních pravidel to je ale vždy polovina nákladů, nejvýše ale právě 30 tisíc korun.

„Letos se o příspěvek přihlásil teprve jeden žadatel. Celkem je čistíren za těch pět let zhruba dvanáct, patnáct," potvrdil místostarosta Benešova Roman Tichovský.

To, že se o zřízení ČOV berou především obyvatelé Bedrče není jejich vykutálenost, ale jen využití strategického místa jejich bydliště s vodním tokem uprostřed.

„Podmínkou zřízení čistírny je poměrně vydatná vodoteč. A v Bedrči teče Benešovský potok," vysvětlil Tichovský s tím, že v územním plánu je jiných lokalitách uvažováno o centrální kanalizaci.

Letos je zatím jedna zkolaoudovaná čistírna a podle místostarosty by částka 90 tisíc měla případným dalším žadatelům bohatě stačit.
Pokud by se ale lidé i v jiných venkovských částech Benešova domluvili na tom, že podobně, jako Bedrčtí, budou chtít likvidovat své splaškové vody prostřednictvím individuálních čistíren, město se tomu podle Tichovského prý přizpůsobí.

„Změnil by se tam územní plán a příspěvky bychom jim tam také dali," potvrdil s tím, že takový přístup by měl pro město velké výhody. „Ušetřili bychom velké peníze za investici a pak také za provoz velké čistírny," dodal.

Zlepšovat životní prostředí je cílem a samozřejmě také povinností každého města i sebemenší vesnice v České republice. Když ne ze zákona, tak morální.

Autor: Zdeněk Kellner

28.7.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Neznámému pachateli, který zničil kameru a čidlo, hrozí rok ve vězení.
3

Rozbil kameru, čidlo na světlo a odešel

Naposledy bar Na Koupáku ve Vlašimi navštívila kapela Krausberry.
6

Na Koupáku ve Vlašimi to žije!

Železným dědkem se stal talent Klabouch

Maršovice – Jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice (32. ročník), nazvaný Železný dědek, ovládl suverénním výkonem obrovský talent české cyklistiky, osmnáctiletý Petr Klabouch. Na start se postavilo 333 cyklistů. Diváci, kteří v hojném počtu přišli závodníky podpořit, byli svědky skvělých výkonů v podání české amatérské špičky.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

KRÁTCE: Podniknou půlnoční výšlap na rozhlednu Špulka

Benešovsko - Přinášíme vám přehled kulturních akcí na Benešovsku.

Hasiči předvedou při vodní show rock i Prokofjeva

Ratměřice /FOTOGALERIE/ - Hasičská fontána v Ratměřicích přinese v sobotu večer divákům již po několikáté netradiční podívanou. Někteří by mohli tento kulturní zážitek přirovnat ke Křižíkově fontáně v Praze. Ta ratměřická je ale doopravdy trochu jiná. Hlavním rozdílem je, že program vytváří jednotlivé osoby, což naopak v hlavním městě je úkolem strojů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení