VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Benešovsku o budoucí řemeslníky zatím nouze není

Benešovsko – Zatímco některá střední odborná učiliště označují nový školní rok za kritický, jinde jsou docela spokojeni.

30.10.2012
SDÍLEJ:

V posledních několika letech dávají žáci přednost maturitě před výučním listem.Foto: Martina Křečková

Jako například dvě velká učiliště na Benešovsku. Střední odborné učiliště stavební Benešov a Střední odborná škola a střední odborné učiliště Vlašim.

„Měli jsme problémy s éčkovými učebními obory (obory pro žáky, kteří nemají kvůli lehké mentální retardaci předpoklady pro klasické studium pozn. redakce). To jsou všechny práce. Tesařské a truhlářské, klempířské, pokrývačské či zednické práce. Ale to bylo hlavně v důsledku špatné interpretace toho, kdo může na tomto učebním oboru studovat," uvedla Zlata Budayová, ředitelka benešovského stavebního učiliště s tím, že tato potíž souvisí se strategií a inovací způsobu vzdělávání právě dětí s lehkou mentální retardací.

Éčkový učební obor se nepodařilo otevřít

„Teď tyto děti mohou v klasické třídě éčkového učebního oboru studovat jedině rok, kdy jim platí jakási doložka. Poté bych je musela opět posílat do pedagogiko-psychologické poradny. Takže to je absolutně nedomyšlené. Který rodič si dá třikrát po sobě napsat, že má hloupé dítě," vysvětlila Zlata Budayová důvod, proč měli na začátku letošního roku problémy s obsazováním těchto oborů.

Škola ale našla řešení. Pro tyto žáky zřídila normální třídy, aby nejen je, ale i jejich rodiče nevystavovala každoročnímu stresu z návštěvy psychologa. Jak ale uvedla ředitelka školy, i přes tento vstřícný krok se jim v tomto školním roce nepovedlo éčkové ročníky obsadit.

„Díky velkému zájmu o obor zedník a instalatér, který v posledních letech zažívá znovuzrození, máme tři háčkové, tedy klasické třídy. Doposud jsme mívali jen dvě," poznamenala s uspokojením Budayová a vysvětlila zásadní rozdíl mezi éčkovými a háčkovými obory.

Ve třeťáku chodí do školy jen jeden den

„Éčkoví žáci chodí ve třetím ročníku do školy jen jeden den. Zbylé čtyři dny mají odbornou praxi."

Přestože se benešovskému odbornému učilišti nepovedlo naplnit všechny třídy, žádný učení obor rušit nemuselo. Podle Zlaty Budayové se k tomuto kroku škola naposledy uchýlila zhruba před šesti lety, kdy ukončila obor mechanik plynových zařízení a umělecký truhlář, jenž prý souvisí s nástupem éry plastových oken a dveří. Dřevěná okna a dveře údajně lidé nekupují.

„Ať oslovíte kteroukoliv střední školu, všude vám řeknou, že se potýkají s nedostatkem žáků," zněla první slova ředitele Střední odborné školy a středního odborného učiliště Vlašim Vladislava Novotného na dotaz, zda mají plné třídy.

Problém nevidí v nezájmu dětí o vzdělávání, ale jako viníka označuje stát, který prý položil střední školy na lopatky, z nichž už se nikdy nedokáže zvednout.

Soukromé školy vytlačují ty státní

„Počty žáků se nesnížily, ale po roce 1990 vznikl v České republice fenomén soukromých škol, které byly poměrně velice dobře financované ze státních peněz, přestože to jsou podnikatelské subjekty. Takže nyní je hodně středních škol, ale málo uchazečů," postěžoval si Novotný, který ale podle svých slov o žáky ve své škole nouzi nemá.

Obor švadleny skoro nikde už neexistuje

„V naší škole také pociťujeme klesající tendenci. Ale díky aktivnímu náboru budoucích studentů jsme na začátku letošního roku přijali 150 dětí. Což je velký počet," přeci jen vyřkl slova uspokojení ředitel vlašimské školy.

Rušit některé učební obory, vyjma švadlen, které údajně zmizely všude, tedy nemusel. Propouštění pedagogů, ale i technicko-hospodářských pracovníků se ovšem z nedostatku finančních prostředků neubránil.

Měl by se regulovat jak výstup, tak vstup

„Stát by neměl regulovat pouze státní maturitou výstup ze škol, ale i vstup. Všichni totiž odchází na střední odborné školy a učební obory zůstávají v pozadí. Podle mého názoru by stačilo udělat státem stanovená kritéria přijetí na maturitní obory a mnohé by se tímto krokem vyřešilo," uzavřel svůj názor na naplněné kapacity učilišť ředitel vlašimské školy Vladislav Novotný, jenž míní, že státní školy jsou státem diskriminované.

Autor: Martina Křečková

30.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FNL, Vlašim - Varnsdorf 4:1.
9

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Peníze. Ilustrační foto.

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Válečný řev a řinkot zbraní. Taková byla raně středověká bitva

Brdečný - Malá osada Brdečný u Neveklova přivítala o víkendu nespočet nadšenců do historie. Raně středověká bitva Rogar neboli Pojídači mrtvých předvedla příchozím život v minulosti, ale také především raně středověké bitvy.

OBRAZEM: Festival Exploration si užily tisíce fanoušků

Benešov - Dlouho očekávaný festival elektronické hudby v Táborských kasárnách v Benešově skončil. Exploration za uplynulé dva dny ale navštívilo tisíce lidí. Mezi fanoušky byla slyšet jak čeština, tak i angličtina, němčina, francouzština nebo maďarština.

OBRAZEM: Parní lokomotiva Ušatá projela Posázavím

Posázaví - Výletníci a především milovníci lokomotiv mohli být v sobotu nadšeni. Přes Benešovsko, a hlavně Posázavím, projela parní lokomotiva přezdívaná Ušatá. Cestující ale nemuseli ujet celou trasu z hlavního města až do Kácova. Během cesty mohli využít zastávky u zajímavých turistických míst okresu a užít si tak výlet naplno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení