VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolářův mlýn se bude rekonstruovat

POSTUPICE - Mlýn se promění v regionální vzdělávací a ubytovací centrum

1.8.2007
SDÍLEJ:

Starý a zchátralý mlýn Foto: Petr Roubíček

V ubytovací a školící zařízení by se v nejbližších letech měl proměnit Kolářův mlýn. Takové jsou záměry neziskové organizace Českého svazu ochránců přírody, která si historický objekt před dvěma lety za jednu korunu pronajala.
Objekt, který až do poloviny devadesátých let minulého století sloužil jako míchárna krmných směsí pro hospodářská zvířata, chátrá, a proto se více než tři roky hledal reálný plán na jeho smysluplné využití. Z průzkumu zjistili členové místního sdružení ochránců přírody, co by si ve mlýně místní obyvatelé představovali a co postrádají. Ze získaných poznatků pak vypracovali ekonomickou studii s okruhem činností, které by vedly k rozvoji obce a regionu a současně byly v souladu s tím, čím se organizace ochránců přírody zabývá. Aktivity, jež ochránci přírody plánují, respektují charakter středočeské vesnice a snaží se vyjít vstříc názorům obyvatel. Kromě rozšíření služeb chtějí nabídnout i bezplatné poradenství pro pěstitele, chovatele včel či zájemce pro alternativní energii a technologie úspory energie.
Na projekt získali ochránci přírody peníze z Evropské unie.
„Máme dokončenou přípravnou dokumentaci a vydané stavební povolení. Rekonstrukce pokračuje podle plánu, prioritou je dokončení elektrárny a vazba na evropské fondy, na které čekáme,“ říká Jan Pešout z místního sdružení s tím, že pro renovaci historické vodní turbíny jsou hotovy všechny mechanické části. „Vstupujeme do fáze automatizace provozu a testu. Věříme, že s podzimní vodou elektrárna pojede ve zkušebním provozu. Vyrobená energie je určena do distribuce v běžné síti,“ uvedl.
Vzhled hlavní budovy mlýna by se měl upravit do podoby, ve které se nacházel před II. světovou válkou, tedy se stejným počtem a velikostí oken i tvarem střechy. Uvnitř vzniknou ubytovací prostory se zázemím a společenskou a školící místností. V přízemí vedlejší budovy, dříve obytného domu mlynáře, je plánována pěstitelská pálenice. V rámci projektu se počítá i s prostory pro místní spolky a s vytvořením počítačové učebny s internetem. „Zahájení provozu, pokud vše půjde jak bychom si přáli a zajistíme financování, by mělo proběhnout v horizontu do roku 2010,“ dodal Jan Pešout.

1.8.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Herec Václav Vydra se v Benešově předvedl jako generál Custer.
30

Kavalérie generála Custera opět navštívila Benešov

Ilustrační foto

Oloupí rytíři po Příbrami o body i Varnsdorf?

KRÁTCE: Víkend bude patřit hlavně středověké bitvě

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

OBRAZEM: Na benešovském náměstí diváky uchvátili Czech Floyd

Benešov – Skvělé představení přichystali ve čtvrtek 17. srpna v rámci letní akce Benešov City Live muzikanti z kapely Czech Floyd.

KRÁTCE: Středověká bitva nadchne každého

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z Benešovska!

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení