Policejní reformu pociťují motoristé, mladiství v hospodách i padouši, kteří se vyhýbají přebírání soudních obsílek či nástupu do vězení. „V lednu se zvýšil počet zadržených osob, které si vyžádaly předvést okresní soudy nebo jež se vyhýbají nástupu do výkonu trestu,“ konstatoval Milan Plachý, vedoucí benešovského policejního územního odboru vnější služby, pod něhož spadají obvodní oddělení v Benešově, Čerčanech, Týnci nad Sázavou, Voticích, Sázavě, Vlašimi, Čechticích i dopravní inspektorát se skupinou silničního dohledu a dopravních nehod.
Nedávná akce ve Vlašimi, která byla zaměřená právě na pátrání po hledaných osobách v hospodách, hernách a barech, se bude v dohledné době opakovat. Už kvůli tomu, že republikoví policisté ve spolupráci s městskými strážníky opakovaně našli několik mladistvých, kteří popíjeli alkohol. Z jeho nalévaní se zodpovídá i obsluha kontrolovaných provozoven.
Přestože má benešovská uniformovaná policie méně lidí, než na obvodních odděleních a dopravním inspektorátu potřebuje, připravuje její vedoucí ve spolupráci s pověřenými obcemi, jež mají vlastní městské strážníky, takzvané koordinační dohody.
„Stanou se základem pro vzájemnou informovanost republikové a městské policie, spolupráci při pátracích i dopravně bezpečnostních akcích a společných kontrolách restauračních zařízeních,“ nastínil plukovník Plachý, jenž kariéru začínal jako regulovčík pražské dopravní policie a poté okrskář v Benešově, kde ze služebny v Jiráskově později z funkce zástupce vedoucího obvodního oddělení přešel do Čechovy ulice na nyní již zrušené okresní ředitelství jako velitel služby pořádkové a železniční policie.
„Právě spolupráce s obecními úřady a občany je pro nás stěžejní. Na venkově to takový problém není, tam policisty lidé znají, ale v Benešově s větší koncentrací obyvatel, je stav takový, že občané „svého“ policistu fakticky neznají, protože k tomu nemají příležitost. Proto chci zvýšit úsilí nynější stav změnit, aby o nich věděli,“ uvedl vedoucí uniformované policie, podle něhož o službu nyní projevují vyšší zájem i dívky. „Hlásí se na obvodních odděleních i emaily prostřednictvím internetu na našich webových stránkách,“ potvrdila tisková mluvčí Zuzana Stránská.
Kromě personální stabilizace, jež patří v rámci kraje k nejvyrovnanějším, a nových služebních aut, se motoristé na Benešovsku brzy setkají také s ručním radarem, jež dostanou dopravní policisté.
„Jejich společné hlídky s policisty z obvodních oddělení se osvědčily. Umožňují nám plošně pokrýt území okresu a kontroly rychlosti i v odlehlých lokalitách, kde snad obyvatelé ani radar nikdy neviděli,“ varoval vedoucí vnější služby s tím, že i zvýšením limitu škody na 100 tisíc korun při dopravních kolizích umožňuje nehodovce rychlejší došetřování závažnějších karambolů.