Chtěli by pracovat, ale nemohou. O kom je řeč? O ženách. Stát se to ale může i mužům. Doma totiž mají malé dítě a to s sebou do zaměstnání vzít nemohou. A mateřské školy, které by mladým rodinám mohly pomoci, jsou plné. Většina mateřských škol na Benešovsku totiž další děti nepřijímá.

Téměř všechny mateřské školky hlásí plný stav. Umístit dítě, aby se mohl jeden z rodičů vrátit do pracovního procesu je téměř nemožné. „Potřebuji do ledna sehnat školku, ale marně. Už když byl dceři jeden rok, sháněla jsem pro ni místo. Tenkrát mi každý tvrdil, že to nebude problém, dneska to ale problém je,“ stěžuje si Martina Křečková z Krhanic.

Každá školka má pro vybírání dětí velice přísné a jasné podmínky. Jde například o trvalé bydliště v místě školky, oba rodiče musí být zaměstnáni nebo o věk dítěte, který je také důležitý. Dětí je v tolik, že je přijímána jen malá část ze žadatelů.

Ředitelka Mateřské školy na Karlově Bohumila Pešková také nemůže vyjít vstříc všem rodičům. „Máme úplně plno, konkrétně 64 dětí a každý den chodí rodiče, jestli nemáme volné místo,“ uvedla.

Mateřská škola Čtyřlístek v Benešově je na tom podobně. „Jsme úplně plní. Dokonce jsme požádali o výjimku u ministerstva školství, takže jsme mohli navýšit počet dětí z 24 na 28. Víc dělat nemůžeme,“ vysvětlila ředitelka Marie Bláhová.

V některých obcích vznikly kvůli nárůstu počtu malých dětí školky nové, nebo byly prostory upravené tak, aby se do nich vešlo více dětí. Jednou z nich je i Mateřská škola v Divišově. „Letos jsme otevřeli novou třídu z obecního bytu, čímž jsme vytvořily dvaasedmdesát míst, čili čtyři třídy,“ uvedla Alena Solnařová, ředitelka divišovského předškolního zařízení.

Konkrétně v Benešově se snaží poptávku po volných místech uspokojit. „Letos jsme se striktně drželi přijímacích podmínek a podařilo se nám umístit všechny děti rodičů s trvalým bydlištěm v našem městě,“ uvedla Hana Haubertová, vedoucí odboru školství, kultury a památkové péče v Benešově.

Další možností jsou školky soukromé. Jedna taková byla otevřená letos v září v obci Mrač. Dětem se zde poskytuje výuka cizích jazyků, speciální sportovní programy nebo výtvarná dílna. Cena za dítě na jeden měsíc bez jídla se pohybuje okolo 10 tisíc korun za celodenní program. Rodiče si mohou samozřejmě připlatit za různé nadstandardní služby, jako je například výuka základů tenisu.