VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lukrativní pronájem baráčku Asiatům může skončit ztrátou

Benešovsko/ Policie varuje před nájemci, kteří si v soukromém domě zřídí pěstírnu marihuany

29.5.2008
SDÍLEJ:

Pěstírna konopí se z dálky může jevit jako obyčejný, byť udržovaný skleníkFoto: Vladimír Pelikán

Národní protidrogová centrála (NPC) vydala pro české občany varování, aby si důkladně rozmysleli, komu svou nemovitost, mnohdy nevyužívanou a zanedbanou, pronajímají.
Nejedná se o xenofobii, ale o reakci na faktické údaje z letošního roku. Zatímco za celý loňský rok policisté odhalili 34 pěstíren konopí setého, z nichž pouhé čtyři si zařídili vietnamští pachatelé, letos je situace dramatičtější.
„V prvních pěti měsících bylo na území republiky odhaleno 61 hydroponních pěstíren, z nichž si jich 53 zřídila organizovaná vietnamská zločinecká uskupení,“ upozornil Břetislava Brejcha z Národní protidrogové centrály s tím, že v zajištěných objektech byly nalezené tisíce rostlin konopí, desítky kilogramů finální sušené marihuany a technické vybavení.
Pro majitele domku může mít zdánlivě lukrativní pronájem fatální následky.
„Objekty jsou po odhalení těchto pěstíren zpravidla v naprosto zdevastovaném stavu. Důvodem je vlhko, teplo a uzavřenost hydroponních pěstíren i instalace technických zařízení. Následné uvedení do původního stavu si mnohdy vyžaduje značné náklady a v některých případech až rekonstrukci objektu,“ varoval důstojník NPC.
Další upozornění se týká pravděpodobnosti nelegálního připojení k odběru elektřiny. „Technologie pěstování je značně náročná na odběr energie. Tyto případné náklady mohou být v určitých případech účtovány k tíži majitelů objektů a dosahují řádově i několik set tisíc korun,“ podotkl Břetislav Brejcha.
„V případě prokázání propojení mezi pronajímatelem a nájemcem se může stát, že dojde v rámci trestní řízení k zajištění celého objektu,“ dodal policista.
Marihuana produkovaná ve zmíněných pěstírnách byla určená částečně pro nelegální distribuci na českém trhu a dílem pro pašování do zahraničí, zejména pak v sousedním Německu.
Na rozdíl od marihuany pěstované v našich klimatických podmínkách obsahuje droga vyprodukovaná v pěstírnách vysoké procento účinné látky THC, které se pohybuje v rozmezí 18 – 20 % THC.
U „Marjánky“ pěstované běžným způsobem v květináčích nebo políčkách se obsah THC pohybuje jen kolem 5 až 8 procent.

HYDROPONNÍ PĚSTÍRNA

Místnost nebo skleník s uměle vytvořeným prostředím pro urychlení růstu rostlin. Zpravidla bezobslužná technologie zajišťuje stabilní teplotu, vlhkost vzduchu, kapénkovou závlahu zeminy a nepřetržité osvěcování rostlin umělým světlem.

Nejen „MÁŇA“

Blízkost hlavního města určila Benešovsku roli především lokality s varnami. Např. v roce 2004 byly zlikvidovány 3 výrobny metamfetaminu a jedna varna „brauna“.

Autor: Ladislav Jerie

29.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slunovrat zahájil Miro Šmajda s Františkem Nedvědem
76

Slunovrat zahájil Miro Šmajda s Františkem Nedvědem v komorní atmosféře

Malá Gabriela Matoušková se narodila v pátek 16. června v 8.54  rodičům Šárce Hromasové a Karlovi Matouškovi. Při narození v benešovské porodnici vážila 3 790 gramů a měřila 51 centimetrů.  Doma ve Vlašimi se už na ni těší starší bratříček Karel (2).
7

Právě jsme se narodili

Ševcovský jarmark splácí dluh načeradským ševcům

Načeradec – Třetí ročník Ševcovského staročeského jarmarku si mohou užít zájemci zítra od 9 do 16 hodin u načeradského kostela. O zábavu, dobré jídlo i řemeslné produkty bude postaráno. Akce totiž každoročně připomíná tradici řemesel v Čechách a především ševcovství, které má v Načeradci bohatou historii.

KRÁTCE: Sloupy veřejného osvětlení pronajmou kvůli buginám

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z Benešova!

Motocyklista nepřežil nehodu, policie hledá svědky

Benešov – Otáčení do protisměru přes dvojitou bílou dělící čáru mělo fatální následky. Řidič osobního vozidla, který tento manévr podnikl na silnici 1/3 u Benešova ve směru od Prahy do Tábora, utrpěl vážná zranění.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies