VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lukrativní pronájem baráčku Asiatům může skončit ztrátou

Benešovsko/ Policie varuje před nájemci, kteří si v soukromém domě zřídí pěstírnu marihuany

29.5.2008
SDÍLEJ:

Pěstírna konopí se z dálky může jevit jako obyčejný, byť udržovaný skleníkFoto: Vladimír Pelikán

Národní protidrogová centrála (NPC) vydala pro české občany varování, aby si důkladně rozmysleli, komu svou nemovitost, mnohdy nevyužívanou a zanedbanou, pronajímají.
Nejedná se o xenofobii, ale o reakci na faktické údaje z letošního roku. Zatímco za celý loňský rok policisté odhalili 34 pěstíren konopí setého, z nichž pouhé čtyři si zařídili vietnamští pachatelé, letos je situace dramatičtější.
„V prvních pěti měsících bylo na území republiky odhaleno 61 hydroponních pěstíren, z nichž si jich 53 zřídila organizovaná vietnamská zločinecká uskupení,“ upozornil Břetislava Brejcha z Národní protidrogové centrály s tím, že v zajištěných objektech byly nalezené tisíce rostlin konopí, desítky kilogramů finální sušené marihuany a technické vybavení.
Pro majitele domku může mít zdánlivě lukrativní pronájem fatální následky.
„Objekty jsou po odhalení těchto pěstíren zpravidla v naprosto zdevastovaném stavu. Důvodem je vlhko, teplo a uzavřenost hydroponních pěstíren i instalace technických zařízení. Následné uvedení do původního stavu si mnohdy vyžaduje značné náklady a v některých případech až rekonstrukci objektu,“ varoval důstojník NPC.
Další upozornění se týká pravděpodobnosti nelegálního připojení k odběru elektřiny. „Technologie pěstování je značně náročná na odběr energie. Tyto případné náklady mohou být v určitých případech účtovány k tíži majitelů objektů a dosahují řádově i několik set tisíc korun,“ podotkl Břetislav Brejcha.
„V případě prokázání propojení mezi pronajímatelem a nájemcem se může stát, že dojde v rámci trestní řízení k zajištění celého objektu,“ dodal policista.
Marihuana produkovaná ve zmíněných pěstírnách byla určená částečně pro nelegální distribuci na českém trhu a dílem pro pašování do zahraničí, zejména pak v sousedním Německu.
Na rozdíl od marihuany pěstované v našich klimatických podmínkách obsahuje droga vyprodukovaná v pěstírnách vysoké procento účinné látky THC, které se pohybuje v rozmezí 18 – 20 % THC.
U „Marjánky“ pěstované běžným způsobem v květináčích nebo políčkách se obsah THC pohybuje jen kolem 5 až 8 procent.

HYDROPONNÍ PĚSTÍRNA

Místnost nebo skleník s uměle vytvořeným prostředím pro urychlení růstu rostlin. Zpravidla bezobslužná technologie zajišťuje stabilní teplotu, vlhkost vzduchu, kapénkovou závlahu zeminy a nepřetržité osvěcování rostlin umělým světlem.

Nejen „MÁŇA“

Blízkost hlavního města určila Benešovsku roli především lokality s varnami. Např. v roce 2004 byly zlikvidovány 3 výrobny metamfetaminu a jedna varna „brauna“.

Autor: Ladislav Jerie

29.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto.

Další nákladní auto s kamením sjelo do Kamenického potoka

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

OBRAZEM: Na kolečkových bruslích budou řádit ve Voticích

Votice - Milovníci in-line bruslí nemají na Benešovsku zatím žádnou vhodnou dráhu ani stezku. To se ale již brzy změní. Na fotbalovém hřišti ve Voticích nyní vzniká nová in-line dráha i běžecký oblouk.

Ztracenou fenku odchytili i s pěti štěňaty

Jankovská Lhota - Fenka se svými pěti štěňaty od soboty 14. října pobývá v maršovickém útulku. Před tím ji spolu se štěňaty dobrovolníci odchytili v Jankovské Lhotě, kde se pohybovala již několik dnů před odchytem.

K jubileu vystavuje malíř ve Vlašimi

Vlašim - Muzeum Podblanicka a Galerie Karlov organizují v prostorách vlašimského zámku výstavu obrazů malíře Jana Dvořáka. K dílu letošního jubilanta promluvil ředitel muzea Radovan Cádler. Hudební doprovod perfektně zvládli Ondřej a Lukáš Vidrnovi a báseň J.Pilaře Blaník procítěně přednesl Pavel Hoza.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení