VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesa Ve Studeném už se člověk nedotkne

Benešovsko - Les Ve Studeném získal další význačný status. Od konce června je 32,76 hektarů lesa ponecháno samovolnému přírodnímu vývoji a to bez jakýchkoliv zásahů lidské ruky. Les Ve Studeném získal další význačný status. 

11.7.2017
SDÍLEJ:

Národní přírodní rezervace Ve Studeném je nejstarší v benešovském okresu.Foto: AOPK ČR

Od konce června je 32,76 hektarů lesa ponecháno samovolnému přírodnímu vývoji a to bez jakýchkoliv zásahů lidské ruky. 

I proto se musí mít i výletníci na pozoru. Nařízeno mají používat jen turistické stezky a vyvarovat se výpravě při nepříznivém počasí. Lokalita u Samechova patří nejen do evropské soustavy Natura 2000, ale především se honosí od roku 1935 titulem nejstaršího chráněného území benešovského okresu. Ochrana ekosystému proto již v minulosti ovlivňovala pohyb lidí v této lokalitě. Ani dříve nesměli chodit turisté mimo vyznačené stezky a to platí i nyní. Výletníci také musí dodržovat nařízení plynoucí z titulu chráněného území, krom chození výhradně po vyznačených stezkách, je samozřejmě zakázané třeba vyhazování odpadků. 

„Již dříve jsme uklízeli tuto lokalitu od odpadků, které se na území pravděpodobně dostali od nedaleko hospodařícího zemědělce,” podotkl předseda ČSOP Sázava Bohuslav Vtípil.

V lesích jsou a stále budou aktivní i pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Ti mají podle Plánu práce naplánovanou činnost na deset let do roku 2020 za celkových 144 400 korun. Opravovat budou pruhové značení hranic, vymění hraniční i informační tabule a postaví drobné oplůtky. Nejvíce financí budou stát průzkumy, týkající se živočichů a rostlin v lesích Ve Studeném.

Náklady budou ve výši 100 tisíc korun. Lesy Ve Studeném jsou unikátní přírodní rezervací. I proto se podařilo vymezit bezzásahové území nedaleko Samechova. Zásadní pro obyčejného výletníka je ale obezřetnost. Kvůli tomu, že na celé ploše území je třeba ponechávat odumřelé dřeviny, včetně stojících uhynulých kmenů, by neměli lidé les navštěvovat při velkém větru ani když více sněží.

„Stromy v těchto lesích jsou ve špatném stavu. Proto při nepříznivém počasí je potřeba dávat pozor, aby se větve neulomily a na někoho nespadly,” doplnil Bohuslav Vtípil. 

Lokalita ve Studeném

Jde o nejrozsáhlejším lesy s původní skladbou dřevin v údolí Sázavy a nejzachovalejší bučinu ve středních Čechách. Díky převážně severní expozici, dostatečné vlhkosti a velkému sklonu i členitosti se tu daří mnoha rostlinám a živočichům.

Pozoruhodné je množství hub – najdeme jich tu na 190 druhů. Vyhovuje jim, že jsou ve zdejších lesích stromy různého stáří, což v běžných hospodářských lesích nenajdeme. Domov zde má i například holub doupňák, lejsek bělokrký, nepravidelně tu hnízdí lejsek malý a čáp černý.

„Také proto jsem rád, že zdejší přírodní divadlo nebude nikdo a nic rušit. V období klimatické změny se nám budou přírodovědné poznatky získané Ve Studeném hodit,“ vysvětlil František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Autor: Lucie Sedláková

11.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Komici pobavili diváky ve vlašimském baru Na koupáku.
35

OBRAZEM: Diváci odměnili smíchem vystupující komiky

Zpěvák Vlasta Horváth během léta vystupuje, vydává se na výlety se svými dětmi a plánuje i dovolenou u moře.
10

Vlasta Horváth: Na dovolenou nebyl čas, teď si to vynahradím

OBRAZEM: Slavnosti započaly fotbalovým zápasem a dechovkou

Chotýšany - Chotýšanské slavnosti, které se letos konají již po šesté, začaly ve fotbalovém areálu v Chotýšanech v sobotu ve 13 hodin. Program stále pokračuje a vyvrcholí ohnivou show dvě hodiny před půlnocí.  

Během dne hrozí silné bouřky, výstraha platí do půlnoci

Meteorologové vydali varování před bouřkami. Čechy by měly zasáhnout dnes mezi 11:00 a 23:00, na Moravě platí výstraha od 14:00 do půlnoci.

Dopravu na D1 komplikuje několik nehod

Benešov - Od sobotního poledne komplikuje na dálnici D1 dopravu několik nehod. Řidiči by proto měli počítat s omezením. Na silnici se tvoří kolony, šoféři zde čekají až hodinu.    

OBRAZEM: Pražská smečka Resumé zahájila koncert Zakázanýho ovoce

Miřetice - Vystoupení kapely zakázanÝovoce bylo připravené na páteční večer na letním parketu v Miřeticích. Známou kapelu předzáhajila pražská rock'n'rollová smečka Resumé a děčínská punk-rocková partička DCRadio.   

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení