VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyšší výskyt roztočů u včel nemá vliv na kvalitu medu

Benešov – Letos na jaře se mnozí včelaři potýkali s důsledky varroázy ve svých včelstvech. Ke zhoršení situace přispěla mírná loňská i letošní zima, kdy roztoči měli vhodné podmínky pro množení.

28.4.2015
SDÍLEJ:

Předání odznaku "Zasloužilý včelařský pracovník". Zleva František Hlaváček z Vlašimi a Jan Šíma z Benešova, předává MVDr. Miloslav Peroutka.Foto: archiv Hanky Chmelové

„Na kvalitu medu nemá onemocnění vliv. Pouze oslabuje včelstva, která pak mají menší snůšku medu. V krajním případě při velkém přemnožení mohou včelstva i zkolabovat," upozornila Hanka Chmelová, jednatelka benešovské základní organizace Českého svazu včelařů.

Ke komplikované situaci přispěl i výskyt moru včelího plodu, který se v minulém roce na Benešovsku objevil na několika stanovištích a řada včelstev musela být kvůli tomu zlikvidovaná spálením. V jejich okolí vytyčila veterinární správa ochranné pásmo, kde provádí zvýšený dohled nad zdravotním stavem tamních včelstev.

Nákazová situace na Benešovsku byla také jedním z témat víkendové okresní konference včelařů.

Když se včelaři ohlíželi za uplynulými obdobími, všímali si obětavé práce některých svých kolegů a jako poděkování za jejich aktivitu jim byla udělená vyznamenání.

Mezi nejvyšší vyznamenání Českého svazu včelařů se řadí odznak „Zasloužilý včelařský pracovník", který převzali včelaři Jan Šíma, předseda základní organizace v Benešově, a František Hlaváček z Vlašimi, předseda okresní organizace Benešov.

Na okresní konferenci, která se koná jednou za pět let, vyhodnotili také svou činnost v uplynulém období, a zvolili si zástupce na příštích pět let, jejichž úkolem bude i nadále zajišťovat bezproblémový chod včelařských organizací na Benešovsku. Těm se daří postupně získávat mladé kolegy.

Pro včelaření se daří získávat mládež

Letos se mezi zástupci včelařů z okresu objevila řada nových mladých tváří, členská základna se v posledních letech mírně omlazuje a snad je to i zásluha řady včelařských kroužků mládeže, které se na popularizaci včelařství u těch nejmladších ročníků podílejí značnou měrou.

„Velmi úspěšný je včelařský kroužek mládeže z Vlašimi. Tamní děti se pod vedením Františka Hlaváčka pravidelně úspěšně zúčastňují řady soutěží se včelařskou tématikou," připomněla jednatelka benešovských včelařů Hanka Chmelová.

Od minulého roku jsou dva včelařské kroužky i v Benešově. Další fungují při organizacích v Načeradci, Netvořicích a Trhovém Štěpánově.

O med a o včelky je v poslední době mezi veřejností velký zájem, což všechny včelaře samozřejmě těší. O zájmu svědčí například neustále se zvyšující návštěvnost v expozici Včelí svět v obci Hulice, která je pro veřejnost otevřena od roku 2012.

V minulém roce byla otevřená rozhledna Špulka na vrchu Březák u obce Lbosín a Lbosín a i tam se mohou návštěvníci seznámit se životem včel na jednom ze stanovišť naučné stezky na cestě k rozhledně.

Seznam oceněných. 

Zasloužilý včelařský pracovník republikového výboru ČSV
Jan Šíma (ZO Benešov)
František Hlaváček (ZO Vlašim)

Vzorný včelařský pracovník republikového výboru ČSV
Ing. Milan PLAŠTIAK ( ZO Louňovice pod Blaníkem)
Ing. Zdeněk RYŠÁNEK (ZO Vlašim)
Ing .Pavel RUDOLSKÝ (ZO Vrchotovy Janovice)

Odznak vzorný včelař okresního výboru ČSV Benešov
Ing. Hanka CHMELOVÁ (ZO Benešov)
Marta STIBŮRKOVÁ (ZO Krňany )
Zdeněk DVOŘÁK (ZO Bystřice)
Antonín TŮMA (ZO Netvořice)
Petr STEJSKAL (ZO Týnec nad Sázavou)
Josef BAREK (ZO Týnec nad Sázavou)
František HAVLÍČEK (ZO Trhový Štěpánov)

Čestné uznání okresního výboru ČSV Benešov
Přemek PETRÁK ( ZO Neveklov )
Ing. Pavel MALEČEK (ZO Čechtice )
Petr DVOŘÁK (ZO Dolní Kralovice)
Lukáš ZAJÍČEK (ZO Pyšely)

Autor: Ladislav Jerie

28.4.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stovky diváků sledovaly tradiční středověkou bitvu ve Vodním hradě v Budyni nad Ohří.

KRÁTCE: Středověká bitva nadchne každého

Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze.
3

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Železný dědek se jede na nové trati

Maršovice - Předposlední neděli v srpnu již tradičně startuje jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice nesoucí název Železný dědek. Z důvodu probíhající modernizace dálnice D1 jsou však na velké části tradiční trati se startem a cílem v Soběhrdech naplánovány objízdné trasy, a tudíž museli organizátoři pro letošní rok zvolit úplně novou trať na Neveklovsku. „Závodníci v neděli odstartují z Maršovic a dle příslušné kategorie absolvují stanovený počet okruhů o délce 15,6 kilometrů. Nová trať je technicky a fyzicky velmi náročná a všechny závodníky náležitě prověří,“ říká ředitel závodu Tomáš Povolný.   

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

KRÁTCE: Tradiční pouť zabaví na hodiny malé i velké

Benešov - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

OBRAZEM: Režisér Jaroslav Hanuš se oženil s Klárou Gočárovou

Benešovsko /ROZHOVOR/ - V kostele sv. Havla v Poříčí nad Sázavou na Benešovsku složili v sobotu 12. srpna slib manželství před Bohem manželé Jaroslav Hanuš a Klára Gočárová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení