VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbor s dlouhou tradicí vypadal na zrušení, ale vstal z popela

Vlašim /VIDEO/ – Dobrovolní hasiči z města na Podblanicku už nyní uvažují o rozsahu oslav výročí založení sboru, od něhož příští rok uplyne 140 let. Ale spolek dvakrát téměř zanikl. Poprvé po roce 1990, pak i v nedávné době.

29.4.2016
SDÍLEJ:

Nastupující generace mladých hasičů z SDH Vlašim skýtá záruku, že spolek oslaví v příštím roce nejen 140. výročí založení, ale následně i další kulatá jubilea.Foto: Deník/ Ladislav Jerie

Tým aktivních členů ale Sbor dobrovolných hasičů Vlašim nenechal padnout a pozdvihl ho z popela.

„Naše současná aktivita nemá dlouhou tradici. Před zhruba deseti lety náš sbor vypadal na pomalé zrušení. O rok později jsme se začali vzmáhat a dostali jsme od města zbrojnici," zavzpomínal Martin Lahoda, starosta sboru, v němž se sdružuje včetně důchodců 106 členů, z nichž je 32 žen a 18 mladých hasičů.

„Částečně vlastními silami jsme přistavěli velkou garáž pro cisternový automobilový speciál. Nejdříve jsme měli Tatru 148 a vloni v červenci jsme od města dostali Tatru 815. Naše činnost se zvedala. Honza Kolman založil v září 2010 hasičský kroužek pro kluky, holky začaly v září 2014 v září," upřesnil Martin Lahoda současnou činnost. Hasič není nejenom starostou, ale také vedoucím mládeže.

„Společně s Renatou Neradovou a Hanou Neradovou. Je to hlavně na nich. Mají na starosti organizační stránku. Já se jim snažím, pokud to je potřeba, pomoc materiálně. Myslím, že se doplňujeme vzájemně, každý podle svých možností. Docela to funguje," objasnil starosta Martin Lahoda.

Děti letos nácvik na květnovou soutěž mladých hasičů nestihnou, ale do nějakých dalších soutěží a podzimního kola Plamenu by už naskočit chtěly. „Určitě to už v našich silách je. Snažíme se pro děti sehnat vybavení," potvrdil starosta vlašimského dobrovolného sboru.

Do soutěže se přihlásili kolektivně

„Rozhodnutí přihlásit se do soutěže Dobráci roku padlo kolektivně. Těžko říct, kdo to řekl první, kdo druhý," doplnil Martin Lahoda.

Zástupce velitele Marek Švejda při středečním natáčení reportáže s redaktorkou Českého rozhlasu – Region připomněl, že vlašimští dobrovolní hasiči navázali mezinárodní spolupráci s kolegy z jižního Slovinska. Vloni Slovinci byli na výměnném pobytu ve Vlašimi.

„Předávali jsme si zkušenosti ze sportu i z hasičiny. Letos nás pojede hodně k nim. S naším sborem ještě SDH Chmelná," konstatoval Marek Švejda.

Byli i u výbuchu ve zbrojovce

Pro zásahy má sbor kromě vybavené Tatry 815, klasické požární stříkačky PS 12 a plovoucího čerpadla terénní vozidlo Isuzu s náhonem 4 x 4. Mezi nejčastější zásahy patří polní a lesní požáry i čerpání vody při povodních, na nichž při té poslední největší, která zasáhla město, strávili přes týden.

„Neobvyklý zásah byl vloni po výbuchu v muniční továrně," poznamenal Marek Švejda.

Klukovské družstvo Mladých hasičů vede Jan Kolman.

„Působíme šestým rokem. Začínali jsme prostřednictvím vlašimského Domu dětí a mládeže různými akcemi, výlety, tábory a soustředěními. Soutěžit budou starší, kteří přejdou do dorostenců. V dnešní době je požární sport vcelku drahý. Díky DDM a sponzorům jsme nějaké vybavení koupili, ale je to finančně náročné. Nějaké překážky se dají vyrobit svépomocí," uvedl Jan Kolman.

„Hlavně, aby to děti bavilo," dodal vedoucí klukovského týmu.

Na příležitost setkat s novináři a pochlubit se svou činností, čekali i mladí hasiči do 6 do 15 let.

„Jsem tady nová vedoucí půl roku. Rozjíždíme to, dětí máme hodně. Od září máme v kronice asi třicet akcí," představila holčičí družstvo Renata Neradová, hlavní vedoucí, která se spolu s Hanou Neradovou a starostou SDH Vlašim Martinem Lahodou o dívčí hasičský potěr ve věku od 7 do 10 let stará.

Vedoucí nyní hlavně shání sponzory, aby družstvo dovybavily potřebným hasičskou výzbrojí a překážkami pro nácviky.

„Soutěže Plamen se zatím neúčastníme. Až časem, až vybavení seženeme," upřesnila Renata Neradová.

Mladé vlašimské hasičky se mohou pochlubit už prvním vítězstvím, když na sedm a půl kilometrové trase z Divišova do Českého Šternberku při Hasíkově dobrodružství v nevlídném počasí, které panovalo 19. března, vyhrály se ztrátou pouhých dvou bodů ze 40 možných.

„Byla strašná zima, ale holky to zvládly a byly super. Dostaly za odměnu koláček, pak jsme se stavili na hranolky," nastínila vedoucí mladých hasiček, s nimiž nacvičila i bojový pokřik: My vlašimský hasičky, my jsme prostě jedničky.

Vyjmenovat všechny akce, které za půl roku u hasičů děti prožily, ani nejde.

Články o vlašimských dobrovolných hasičích a podmínkách soutěže najdete v sobotním Benešovském deníku.

Autor: Ladislav Jerie

29.4.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kapela Pískomil se vrací do Sázavy. Vystoupí na Baby festivalu v neděli od 16 hodin.
2

Sázavský klášter hostí první Baby Fest

Střelec první branky Benešova Pavel Čapek o poločasové přestávce.

Benešov vydoloval z Písku dva body

Bouřky zasáhly okres. Hasiči vyjížděli ke spadlým stromům

Benešovsko - Silné bouřky ohrozily Benešovsko během páteční noci a sobotního rána. Ve Středočeském kraji patřil benešovský okres k těm okresům, kde byly bouřky nejsilnější. I tak ale hasiči vyjížděli jen ke dvěma případům. Jednalo se o spadlé stromy na vozovce.

AKTUALIZOVÁNO

Autobus, nákladní a osobní auto se srazily na dálnici D1

Benešovsko - Situace kolem hromadné nehody na dálnici D1 na 49. kilometru ve směru na Brno byla vyřešena rychleji, než všichni předpokládali. Tak se vyjádřil tiskový mluvčí hasičů ze Středočeského kraje, Jaroslav Gabriel. 

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

Právě jsme se narodili

Benešov /FOTOGALERIE/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnice v benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie vám přinášíme fotografie nejmladších občánků. Tentokrát narozených ve 33. týdnu v roce 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení