VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na sběrný dvůr v Neveklově 
si obyvatelé zvykají pomalu

Neveklov – Objemný odpad z domácností, který se do popelnic nevejde nebo do nich nepatří, mohou obyvatelé městečka a spádových osad zavézt do sběrné dvora. Zdarma. Zatím se ale službu moc využívat nenaučili. „Za den jsem přijede tak pět, šest lidí," konstatoval Josef Svejkovský, správce sběrného dvora. „Lidi si na provoz sběrného místa musí zvyknout," potvrdil Jan Slabý, starosta Neveklova.

31.5.2012
SDÍLEJ:

Sběrný dvůr v Neveklově.Foto: Deník/ Ladislav Jerie

Zařízení na východním okraji městečka u silnice od Tismi, jehož vybudování radnice připravovala téměř pět let, bylo zprovozněné v únoru.

Dotační tituly, bez nichž by Neveklov na sběrný dvůr nemohl pomýšlet, zohledňovaly počet trvale bydlících obyvatel a dokumentace se pozměňovala podle nastavených kritérií.

Oproti původnímu projektu  do plánů přibyla jímka pro případ úniku  ropných látek, byla přeložená příjezdové komunikace i studna, vybudované elektrická přípojka a zpevněná pláň.

Investice měla stát 7 milionů korun. Nakonec  si včetně tří výběrových řízení (na stavbu, dodavatele  kontejnerů i provozovatele), projektu a stavebního dozoru i administrativy kolem zpracování podkladů pro dotace vyžádala pět milionů korun.

Státní fond životního prostředí poslal do Neveklova kontrolu, která u provozu sběrného dvora neshledala závady, takže si radnice mohla požádat o proplacení 1,5 milionové dotace.

Další peníze bude město utrácet za provoz zařízení. „Náklady hradíme benešovským Technickým službám, které dvůr provozují, paušálně. A je to jen zlomek výdajů, které jsme museli utrácet za úklid krajiny," podotkl starosta Jan Slabý.

„S nepořádkem  v přírodě se pere každá obec. Když jsme přemístili velkoobjemový kontejner z náměstí ke hřbitovu, byly odpadkové koše plné odpadků z domácností. Teď už má každá svojí popelnici. Oproti stavu životního prostředí před deseti, patnácti lety se situace zlepšila tak o sedmdesát  procent.   Zásluhu na tom mají občané a spolky, které na případný vznik nové divoké  skládky upozorní, a jako například myslivci z Dalešic, nepořádek  hned uklidí," poznamenal představitel města.

Místní občané se odpadů, i těch zařazených mezi nebezpečné, mohou zbavit bez poplatků, ale  cizí se platbě nevyhnou. „Tak to radši pneumatiky  hodí večer k vratům. Přijel sem také chatař s plným vozíkem nepořádku a chtěl ho složit tady. Odkázal jsem ho, podle provozního řádu, na nedalekou skládku v Přibyšicích. Hulákal, na co tedy tady jsme, že se na to může vy…  a odjel," poukázal správce  Josef Svejkovský na jednání některých  „zákazníků".

Autor: Ladislav Jerie

31.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den české historie v Křivsoudově bude letos věnovaný Heydrichiádě.
9

Křivsoudov si zopakuje atentát na Heydricha

Do benešovského pivovaru přijel na inspekci sám arcivévoda František Ferdinand d´Este.

KRÁTCE: Život arcivévody poznají lépe

Nejmenší fotbalová vesnice vyrobila největší překvapení

Benešovsko – Okresní fotbalová sezona začala pohárem, ve kterém došlo i na překvapením. Největší má na svědomí nejmenší vesnice v republice, která má fotbalový klub, Nesperská Lhota, která díky brance Brožíka z penalty, vyřadila Jankov, sestoupivší z I. B třídy. Zápas byl velmi nervózní a rozhodčí Pessr musel hráče krotit, a nakonec v závěru vyloučil domácího brankáře Vladimíra Březnovského, který hraním rukou mimo pokutové území, zmařil jasnou příležitost hostů.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Při bleskové povodni pomáhali dobrovolní hasiči

Vranovská Lhota /OBRAZEM/ – Sbor dobrovolných hasičů z Vranova prokázal svou oddanost pomoci blízkým. Následky bleskové povodně, která ohrozila obyvatele Vranovské Lhoty, odklízeli skoro celý den. Lidé proto děkují dobrovolným hasičům, kteří svou akceschopností projevili odborný přístup a morální kvality.

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Sadská /OBRAZEM/ – Rock of Sadská přinesl mnohahodinovou rockovou smršť s hlavní hvězdou newyorským Pro-Pain a další spoustou domácích i zahraničních kapel.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení