VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce s napětím očekávají výsledek jednání o převodu drážního tělesa

Voticko – Obce sdružené v dobrovolném svazku Voticko mající zájem o další efektivní využití opuštěného tělesa původní jednokolejné železniční tratě mezi Bystřicí a Voticemi čekají na výsledek jednání o možném převodu státních pozemků na mikroregion.

3.11.2016
SDÍLEJ:

Zrušená železniční trať mezi Bystřicí a Olbramovicemi u Opřetic.Foto: Deník/ Ladislav Jerie

„Právě ve čtvrtek 3. listopadu se odehrálo jednání na nejvyšší resortní úrovni mezi Správou železniční dopravní cesty a Ministerstvem dopravy o postupu při převodu staré tratě," uvedl Viktor Liška, předseda Mikroregionu Voticko.

„Na nás je dostatečně zdůvodnit při převodu státních pozemků veřejný zájem. Doufám, že k dalšímu jednání už budeme přizvaní, abychom si vyslechli požadavky správce tratí," upřesnil Viktor Liška.

Opuštěné drážní těleso chtějí obce proměnit na cyklostezku kombinovanou s in-line bruslařskou dráhou. Její první část by vedla po původním náspu z Votic do Olbramovic. Ministr dopravy Dan Ťok už létě při návštěvě Voticka uvedl, že podobnému smysluplnému využití nepotřebných tratí fandí a resort má v rozpočtu na budování cyklostezek místo kolejí peníze.

„Pokud jednání bude zdárně pokračovat, požadavek na převod pozemků ministerstvo předloží k projednání vládě České republiky," nastínil další postup Viktor Liška.

Na úseku bývalé železniční tratě mezi Voticemi a Olbramovicemi plánuje Mikroregion Voticku vybudovat tři metry širokou cyklostezku uzpůsobenou i pro jízdu na kolečkových bruslích.

Na sklonku léta úsek zaměřili geodeti

„Každým dnem čekáme na hotový geometrický plán. Na jeho základě odborník vypracuje studii proveditelnosti a bude moci zpracovávat návrh podoby cyklostezky," upřesnil předseda svazku obcí Viktor Liška.

Na votické straně cyklostezky město hodlá z centra postavit chodník a cyklostezku k Beztahovu, které navážou na zmiňovanou komunikaci do Olbramovic. V její části Veselka u koridorové trati Praha – Tábor cyklostezka skončí u silnice I/18 Olbramovice – Sedlčany. „Největším zádrhelem bude křížení cyklostezky s hlavní silnicí," připustil Viktor Liška.

Obrysy už dostává pokračování cyklostezky kolem Zahradnice a vlakové zastávka Tomice po opuštěném tělese a v zářezech původní tratě u Opřetic, která by částečně využila obslužné cesty k portálům tunelů Tomice I a Tomice II.

Asfaltové silničky byly při stavbě čtvrtého železničního koridou postavené v trase původních kolejí pro servisní vozidla správce tratě a případný zásah složek Integrovaného záchranného systému. „Záměr využití obslužných cest jako pokračování cyklostezky jsme poslali k vyjádřené dotčených orgánů, především hasičům," objasnil předseda Mikroregionu Voticko.

Stavba dvoukolejného železničního koridoru s maximální rychlostí 160 km/h mezi Voticemi a Sudoměřicemi ještě nezačala a i přes zpoždění mnohamiliardové investice dobrovolný svazek obcí jedná se Správou železniční dopravní cesty o dalším využití drážního tělesa na České Sibiři. „Jde o to, kolik staveb a zařízení nám SŽDC zachová pro další využití," potvrdil Viktor Liška.

Autor: Ladislav Jerie

3.11.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oskar Fotr.
14

Důležitější je pro mě výhra mužstva, říká Fotr

Pěstujeme olivy

KRÁTCE: Kvůli filmu se bude omezovat chod vozovky

Benešov - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

V Benešově má vzniknout první soukromá základní škola

Benešov /ANKETA/ – V podmínkách Benešova naprosto unikátní záležitost chystá na příští školní rok podnikatelka Helena Šešinová. V centru města chce otevřít první soukromou Základní školu Zvonková.

Za elektronickou hudbou míří do Benešova tisíce lidí

Benešov /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ - Zřejmě poslední festival, který bude uspořádán v areálu Táborských kasáren v Benešově, začne již v pátek od 18 hodin a potrvá až do neděle. Na třetí ročník Exploration festivalu přicestují za taneční elektronickou hudbou o víkendu davy lidí.

O hlasy středočeských voličů usiluje celkem 26 stran

Praha – Politických stran, hnutí a dalších subjektů, které se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR budou ve středních Čechách ucházet o hlasy voličů, je celkem 26. Krajský úřad to mohl konstatovat po úterní 16. hodině, kde vypršela lhůta pro podávání kandidátních listin. „Celkem se ve Středočeském kraji na podaných kandidátních listinách strany a hnutí snaží do voleb zaregistrovat 753 kandidátů,“ konstatoval Pavel Lochař z krajského úřadu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení