VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největší vlastník pozemky pro obchvat Olbramovic prodal, jiný odmítá

Olbramovice – Firma vlastnící podstatnou část polí potřených pro vybudování přeložky hlavní silnice Praha – Tábor je už investorovi, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Po novelizaci zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, vydání prováděcí vyhlášky a proškolení pracovníků vlastníkům nabídlo osminásobek odhadní ceny.

23.2.2015
SDÍLEJ:

K dvojnásobnému úmrtí při srážce Opelu Astra s autobusem došlo v tomické šikaně v sobotu 7. února ráno po půl sedmé. Foto: HZS Benešov

„Největší vlastník pozemků už podepsal kupní smlouvu, pokud nedojde k neočekávaným komplikacím, bude stavba zahájená za rok a dokončená nejpozději v červnu 2018," uvedl Jan Rýdl, mluvčí ŘSD.

Jedním z obyvatel obce, který odmítá pozemky prodat, je zaměstnanec velké energetické společnosti Václav Houdek z Městečka. „Ten obchvat zabrání pohybu z Městečka do Olbramovic. Jako zemědělský podnikatel budu mít problémy jezdit na svá pole, které zůstanou za tím obchvatem, který nám povede asi devadesát metrů od domu," tvrdí Václav Houdek.

Projekt přeložky hlavní silnice I/3 předpokládá její částečné zahloubení pod úroveň terénu a zároveň přemostění pro zajištění obslužnosti osady Městečko i dalších sídel.

Po předložení nabídek k odkupu mají vlastníci potřených pozemků tři měsíce na rozhodnutí, za jí přijmou.
„Případné vyvlastňování pozemků je naprosto až poslední krok, ke kterému by ŘSD sáhlo, " upřesnil mluvčí investora Jan Rýdl.

Obyvatelé Olbramovic, kterým vede silnice přímo u domu, si nepřejí nic jiného, než aby obchvatu už byl.

„Už jsem z provozu na silnici ohluchlý, že když někdo zvoní, tak to neslyším," svěřil se Miroslav Stěhule.

„Ten obchvat tady musí být. Obec je silnicí rozdělená, děti jí přechází několikrát denně. Je to velké riziko. Projede zde přes 22 tisíc aut," řekl Vladimír Skalák.

Občanské sdružení Olbramovice, jehož je Vladimír Skalák předsedou, bylo založené právě pro urychlení stavby obchvatu obce a také dlouhodobě eviduje nehody. Podle místní statistiky vedené od roku 1967 na několikakilometrovém úseku silnice I/3 zemřelo přes třicet lidí.

Tomická šikana si vyírá daň nejvyšší

S potřebným obchvatem souvisí dvojitá zatáčka smrti – Tomická šikana, kde se napojuje frekventovaná silnice z přemostění železniční tratě na původní komunikaci I/3.

V sobotu 7. února tam po čelní srážce s autobusem zahynula v Opelu Astra devítiletá spolujedoucí se svou šestatřicetiletou maminkou.

Dopravní nehody, zpravidla s lehčími následky, jsou přímo v obci na denním pořádku, přestože správce komunikace udělal už řadu dílčích opatření. Zvýraznil přechody pro chodce, nanesl před ně drsnější povrch pro zlepšení adhezních podmínek při brzdění, na zbylou vozovku položil takzvaný tichý asfalt a nově instaloval dopravní značky upozorňující na dodržování bezpečného odstupu mezi vozidly.

Na okamžitou rychlost upozorňuje motoristy z obou směrů měřič a dopravní policie jí také často hlídá. Jednu z nehod popsal člen občanského sdružení Olbramovice . „Řidič narazil do čekárny, ve které na autobus čekala žena a zranil jí," připomněl František Moudrý.

(s využitím info Českého rozhlasu – region)

Autor: Ladislav Jerie

Místo události:
23.2.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Neproměněné šance připravily Vlašim o výhru

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Řešili násilí a podvody

KRÁTCE: Nový retardér zajišťuje bezpečnou cestu školákům

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

Rozbil kameru, čidlo na světlo a odešel

Benešov - Nejdříve poškodil nade dveřmi kameru a pohybové čidlo na světlo, nakonec odešel z místa pryč. Proto po neznámém muži pátrají benešovští kriminalisté. Pachateli za jeho protiprávní jednání hrozí až jeden rok za mřížemi.

Na Koupáku ve Vlašimi to žije!

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Celou letní sezónu, kdy je otevřen bar Na Koupáku ve Vlašimi, jsou zde pořádány o víkendu nejrůznější akce. Jak koncerty kapel, tak i zábavná vystoupení. Během letošních prázdnin se ve Vlašimi představil Banjo Band Ivana Mládka nebo stand up comedy Na stojáka. Poslední výborný koncert obstarala blues rocková a hard rocková kapel Krausberry.

Železným dědkem se stal talent Klabouch

Maršovice – Jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice (32. ročník), nazvaný Železný dědek, ovládl suverénním výkonem obrovský talent české cyklistiky, osmnáctiletý Petr Klabouch. Na start se postavilo 333 cyklistů. Diváci, kteří v hojném počtu přišli závodníky podpořit, byli svědky skvělých výkonů v podání české amatérské špičky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení