VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Most u Mokré Lhoty stavěli pro dvoukolejku zbytečně

Mokrá Lhota – Po první světové válce a vzniku samostatného Československa vláda řešila, jak zaměstnat statisícovou armádu navrátilců z vojenské služby. Kromě jiných veřejných staveb také rozhodla o budování silnic a zvýšení kapacity železniční sítě.

16.2.2015
SDÍLEJ:

Stavba mostu přes uvažovanou dvoukolejku u Mokré Lhoty, který byl nakonec v roce 1985 zbouraný.Foto: Simba 4 koridor

Jednou ze staveb bylo rozšíření železničního spodku tratě z Benešova do Votic pro zřízení druhé koleje, neboť bylo potřeba vlaky do Prahy navážet kromě plodin také kámen z lomu v Beztahově a širokého okolí.

Proto byl například mezi Benešovem a Bystřicí v letech 1919 – 22 postavený most už neexistující cesty z Mokré Lhoty k někdejší císařské silnici z Prahy do Tábora (dnešní I/3) u Jírovic a zrušený původní železniční přejezd, který obsluhoval strážník traťového oddílu.

K položení druhé traťové koleje po dostavění mostu ale nikdy z různých důvodů nedošlo, přestože železniční pláň, zářezy, mosty a propustky byly připravené. Kamennou stavbu u Mokré Lhoty zbourali kvůli blížící se elektrifikaci tratě mostaři železničního vojska na jaře 1985.

Úsek do Votic byl zdvoukolejněný až při stavbě koridoru v roce 2012.

Z archivu ČSD: Ve stanici Bystřice byl 8. září 1921 zastavený rychlovlak č. 407 po hlášení z domku č. 95, že trať není volná, jelikož spadl trám na kolej. Po zdržení pět minut pokračoval rychlovlak v jízdě do Benešova.

Na nadjezdném mostě pracovali zedníci a odstraňovali postranní pažení betonové římsy nadjezdu. Podélný trám dlouhý přes 11 metrů jim spadl a zůstal viset mezi křídly mostu.

Strážník traťového oddílu do protokolu tehdy uvedl, že dělníky varoval, aby na místě nepracovali , že pojede rychlík. Když slyšel ránu, vyběhl ven a pak ze strážního domku zatelefonoval do Bystřice, aby byl rychlovlak zastavený (s využitím info 4koridor).

Autor: Ladislav Jerie

Místo události:
16.2.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Divišov byl opět stoprocentní

Ilustrační foto

Zápas zlomil ve prospěch Poříčí Vosáhlo z penalty

OBRAZEM: Tři poštolky znovu vzlétly na vlašimském letišti

Vlašim - Nejen letadla startují na vlašimském letišti. Svoji druhou šanci zde také dostaly tři mladé poštolky obecné, které byly v péči vlašimské zvířecí záchranné stanice. Na cestu ke svobodě je přišli doprovodit i klienti Domova pro seniory z Vlašimi.

Ani na Indiány se při memoriálu generála Custera nezapomnělo

Všetice /FOTOGALERIE/ - Dvacátý šestý ročním memoriálu George Armstronga Custera těšil příznivce celé dva dny. V pátek sice pořadatelé akci zahájili, v sobotu ale program vypukl naplno. Na louce ve Všeticích rozprostřeli svůj tábor jak americké jednotky z občanské války, tak i Indiáni.

Pouťové zábavy začínají, řidiče čekají komplikace

Benešovsko /INFOGRAFIKA/ - Začíná doba pouťových slavností na Benešovsku. Ty lákají na svůj různorodý program jak malé, tak i velké návštěvníky. Pro většinu lidí jsou pouťové zábavy tradičním povyražením. Jiným ale tyto akce přinášejí spíše trable.

Sázavský klášter hostí první Baby Fest

Sázava – Především dětem do šesti let je určen nový festival Baby Fest, jehož první ročník se uskuteční v neděli od 10 do 17 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení