VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní akce na Hlásce jsou v létě už tradicí

Zlenice – V letních měsících se budou v areálu malebné zříceniny hradu Zlenice konat dvě již tradiční kulturní akce, které si za léta své existence našly velkou oblibu mezi návštěvníky.

13.7.2015
SDÍLEJ:

Každý kdo zavítá na řemeslný festival do areálu zříceniny hradu Zlenice, bude mít možnost zhlédnout nejen ukázky středověkých řemesel, ale ochutnat i něco z tehdejší kuchyně. Foto: Vladimír Havelka

Zeptali jsme se tedy jejich pořadatelů, Terezy Bílkové a Vladimíra Havelky, co zajímavého letos na návštěvníky čeká.

Můžete nám podrobněji představit první akci?
Jako první letos proběhne ve dnech 18. a 19. července řemeslný festival, který představí návštěvníkům mnoho tradičních středověkých řemesel z doby Karla IV., kdy hrad Zlenice zažíval období rozkvětu. V rámci akce bude možnost si mnohá řemesla vyzkoušet vlastníma rukama, informovat se o technikách, materiálech a historii. Vše se bude jako vždy předvádět v precizních dobových kostýmech, včetně co nejvěrnějšího napodobení nástrojů a materiálu, se snahou o navození co největší autenticity. V areálu bude i středověká hudba s výkladem o nástrojích a možnost ochutnávky některých zajímavostí ze středověké kuchyně.

Letos se uskuteční již čtvrtý ročník. Připravili jste si pro návštěvníky něco nového oproti minulým ročníkům?
Kromě klasických řemesel, jako je předení, tkaní, výroba šňůrky na lucetu, ražba do kůže, kování, práce s dřevem či proutím, které se dají vesměs všechny vyzkoušet vlastnoručně, jsme si letos připravili několik novinek. Oproti minulým letům si letos návštěvníci odnesou průvodce řemeslnou vesničkou, který jim napoví základní informace o daných řemeslech. Novou postavou, krom pár novinek mezi řemesly, bude vesnický potulný mnich, který bude mít i funkci jakéhosi průvodce areálem a řemesly.
Věříme také, že pro mnohé návštěvníky může být atraktivní a poučné zapojit se do stavby proutěného plotu, který budeme v rámci akce budovat. Jde o poměrně nenáročnou činnost, kterou si může následně každý vyzkoušet sám doma na vlastní zahradě a zkrášlit si ji tímto přírodním a ekologickým plůtkem, který se hodí dle potřeb pro jakékoliv nenáročné ohraničení prostoru.

Myslíte v rámci akce i na nejmenší návštěvníky?
Samozřejmě. Velmi oblíbené je mezi nejmenšími tkaní šňůrek, nebo zdobení kožených náramků. Navíc ale bude připravena dětská aréna, kde si děti budou moci vyhrát s dovednostními úkoly a soutěžemi, vyzkoušet si střelbu z luku a zahrát si tak na rytíře.

Co dalšího na léto připravujete?
Druhou akcí, kterou již tradičně chystáme na polovinu prázdnin, tentokrát 1. srpna od 14 do 18 hodin, je dětský den. Letošní téma bude Králův zvěd, kdy se děti na své cestě kolem hradu budou potýkat s dovednostními úkoly a hádankami s cílem zkontrolovat královy řemeslníky v podhradí a třeba se i něčemu naučit. Akce bude samozřejmě koncipována úrovní náročnosti tak, aby se mohli účastnit jak ti nejmenší, zhruba od 3 let, tak i starší děti, pro které budou některé úkoly odlišné a adekvátně náročnější. V rámci akce si také budou moct děti zahrát na malého archeologa a vyžití najdou i v tvořivé dílně, která pro ně bude připravena.

Autor: Martina Křečková

13.7.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Neproměněné šance připravily Vlašim o výhru

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Řešili násilí a podvody

KRÁTCE: Nový retardér zajišťuje bezpečnou cestu školákům

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

Rozbil kameru, čidlo na světlo a odešel

Benešov - Nejdříve poškodil nade dveřmi kameru a pohybové čidlo na světlo, nakonec odešel z místa pryč. Proto po neznámém muži pátrají benešovští kriminalisté. Pachateli za jeho protiprávní jednání hrozí až jeden rok za mřížemi.

Na Koupáku ve Vlašimi to žije!

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Celou letní sezónu, kdy je otevřen bar Na Koupáku ve Vlašimi, jsou zde pořádány o víkendu nejrůznější akce. Jak koncerty kapel, tak i zábavná vystoupení. Během letošních prázdnin se ve Vlašimi představil Banjo Band Ivana Mládka nebo stand up comedy Na stojáka. Poslední výborný koncert obstarala blues rocková a hard rocková kapel Krausberry.

Železným dědkem se stal talent Klabouch

Maršovice – Jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice (32. ročník), nazvaný Železný dědek, ovládl suverénním výkonem obrovský talent české cyklistiky, osmnáctiletý Petr Klabouch. Na start se postavilo 333 cyklistů. Diváci, kteří v hojném počtu přišli závodníky podpořit, byli svědky skvělých výkonů v podání české amatérské špičky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení