VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Kraj přistaví gymnázium, najde peníze také na novou jídelnu?

Benešov - Škola byla postavená v roce 1907 v novorenesančním slohu. „Vznikala téměř v době nastupujícího kubismu a už tehdy lze hovořit o zastaralosti stavby,“ potvrzuje Jiří Šafr, který vytvořil projekt nové školní budovy

22.1.2009
SDÍLEJ:

Právě tak by měla vypadat při pohledu z jihu nová budova gymnázia. Navrhl ji architekt Jiří ŠafrFoto: IPROS Benešov

Gymnázium by se mohlo o novou školní budovu začít rozšiřovat už letos.
Právě to naznačil při rozhovoru s ředitelem školy Zdeňkem Zahradníčkem krajský hejtman David Rath. Gymnázium navštívil 7. ledna.
Realita však nejspíš bude od politikou zavánějících prohlášení jiná. A to přes to, že se o rozšíření ústavu snaží jeho vedení už nejméně tři roky. Pokrokem ale je, že nové krajské zastupitelstvo už loni v prosinci schválilo 6 milionů korun na kompletní projektovou dokumentaci. Z Benešova pak kraj získal studii vytvořenou architektem Jiřím Šafrem z benešovské projekční firmy Ipros. Další kroky k uskutečnění záměru udělalo i město. Jeho zastupitelé schválili možnost bezplatného převodu pozemků, na nichž by se mělo stavět, na Středočeský kraj. Ten bude také investorem. Zaplatí 80 až 90 milionů korun.
Rozhodnutí o stavbě nové budovy vyplývá z potřeb školy.
„Zájem o studium převyšuje dvakrát kapacitu školy. Už jsme tady namačkání přes míru,“ posteskl si ředitel gymnázia Zdeněk Zahradníček s tím, že druhým pádným důvodem očekávaného rozvoje školy, je naprosto nevyhovující tělocvična.
Nová budova bude stát hned v sousedství historického objektu. Částečně bude zasahovat do sousední parcely, která zatím není majetkově vypořádaná, z menší části pak na školní dvůr.
Dominantní částí nové stavby má být právě tělocvična. V objektu ale nebudou chybět ani nové šatny pro celou školu. Ty stávající, přilepené jako pěst na oko k historické budově, pak vezmou za své. V novém pavilonu bude také dostatek místa pro učebny a školní informační centrum se žákovskou knihovnou.
Oba objekty propojí ve třech podlažích prosklený průchod. Budova získá také výtah a tím se téměř celý areál stane bezbarierový.
„Až na půdní vestavbu. Tam se i nadále bude chodit po schodech,“ připomněl Zahradníček. Ten by v nové škole skutečně rád viděl také jídelnu. Na ni ale zřejmě nezbudou investorovi peníze. Kraj totiž dotace z fondů EU nezíská. Náklady na zbudování jídelny a tělocvičny by totiž nesměly převýšit 40 procent celkové částky.
„Ještě bych to ale neuzavíral, teď máme nové krajské zastupitelstvo,“ spíše si přeje Zahradníček.
Současná kapacita stanovená ministerstvem školství je 600 žáků. V gymnáziu je nyní 18 tříd, ale pro naplnění povoleného počtu není v objektu místo.
To se najde až s dostavbou nové budovy. Odpovídajícím způsobem by se pak měl rozrůst i pedagogický sbor.
Jeho členové se ale zatím musejí smířit s tím, že ve škole budou dál chybět učebny, kde by se vyučovalo jen to, k čemu jsou určeny.
„Například angličtinu vyučujeme v laboratoři chemie a v laboratoři biologie zase němčinu,“ potvrdil šéf školy.
Zatímco v současnosti využívá aulu při koncertech i veřejnost, nová budova poslouží jen žákům. I lidé a organizace mimo školu ale budou moci za úplatu využívat tělocvičnu.

Autor: Zdeněk Kellner

22.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

FNL, Vlašim - Varnsdorf 4:1.
9

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Benešov – Bez sta tisíc korun za rovných 15 milionů si lze koupit blok domů, jehož součástí je také někdejší benešovská šatlava. Spolu s ní prodává majitel i sousední polyfunkční dům s obchody a službami a pozemek určený pro bytovou výstavbu.

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Válečný řev a řinkot zbraní. Taková byla raně středověká bitva

Brdečný - Malá osada Brdečný u Neveklova přivítala o víkendu nespočet nadšenců do historie. Raně středověká bitva Rogar neboli Pojídači mrtvých předvedla příchozím život v minulosti, ale také především raně středověké bitvy.

OBRAZEM: Festival Exploration si užily tisíce fanoušků

Benešov - Dlouho očekávaný festival elektronické hudby v Táborských kasárnách v Benešově skončil. Exploration za uplynulé dva dny ale navštívilo tisíce lidí. Mezi fanoušky byla slyšet jak čeština, tak i angličtina, němčina, francouzština nebo maďarština.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení