VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koupání v přírodě s sebou nese rizika

Benešovsko - Léto se blíží. S pěkným počasím a sluníčkem v zádech plno zájemců rádo navštěvuje přírodní koupaliště či bazény. V okresu je ale bohužel nabídka chemicky ošetřovaných koupališť minimální. Lidé se proto do akvacenter vypravují mimo Benešovsko. Naopak přírodních vodních ploch nabízí okres nepřeberné množství.

17.5.2017
SDÍLEJ:

Koupaliště Osek. Ilustrační foto.Foto: Deník/Roman Nešetřil

S koupáním v létě se ale pojí především obava z kvality vody. Kontroly během koupací sezóny zajišťuje hlavně Krajská hygienická stanice. Ta již v tuto chvíli sleduje první zařízení či vodní plochy v okrese tak, aby lidi při koupání nic neohrozilo. „Kontroly kvality vody se provádí průběžně v letní koupací sezoně, kdy odběry provádí buďto provozovatel koupaliště v přírodě, případně sama KHS, pokud oblast nemá žádného provozovatele. V okrese Benešov nejsou žádná ohlášená přírodní koupaliště s provozovatelem, proto všechny kontroly provádíme my,” uvedla tisková mluvčí KHS Dana Šalamunová.

Během minulé letní sezóny zjistili hygienici že od poloviny května do konce července je voda ke koupání ideální. Naopak do začátku srpna až do konce koupací sezóny, která je Ministerstvem zdravotnictví stanovená od 30. 5. do 1. 9., byla evidovaná zhoršená kvality vody ve většině přírodních koupališť. To potvrzují i návštěvníci vodních ploch v přírodě. „Na začátku léta je podle mého názoru voda v pořádku. Čím je ale větší teplo a lidí ve vodě přibývá, sleduji, že postupně začne voda v přírodních nádržích smrdět,” vyjádřila se ke koupání Miluše Vágnerová z Benešova.

Lidé, kteří jsou více citliví, by se proto v těchto vodách koupat neměli. „Jak vyplývá z výsledků rozborů, v srpnu došlo k nárůstu počtu sinic, které mohou u citlivých osob, tedy u alergiků, těhotných žen a malých dětí, způsobit zdravotní problémy. Nejčastěji jde o kožní reakce na toxiny sinic, při pozření pak tyto toxiny mohou působit negativně na různé orgány například na zažívací trakt, na ledviny i játra,” dodala Dana Šalamunová.

I kvalita vody v přírodních koupalištích ale závisí na mnoha faktorech. Sinice potřebují pro svůj růst živiny. Nárůst sinic ve vodě tedy ovlivňuje především množství organických látek. Vodní prostředí je také ovlivňováno slunečním svitem, teplotou vody, intenzitou větru i četností srážek. „Předpovědět, jaká bude kvalita vody v přírodních koupalištích, je tedy obtížné. Jakost vody nelze totiž v přírodních povrchových vodách předem ovlivnit, na rozdíl od bazénů, kde jakost vody mohou ovlivnit provozovatelé,” dokončila Dana Šalamunová.

Umělá koupaliště na Benešovsku

  • koupaliště Na Lukách ve Vlašimi
  • krytý plavecký bazén TJ Spartak Vlašim
  • bazén v Dukelské ulici v Benešově
  • krytý plavecký bazén v Benešově
  • plavecký bazén v areálu Golf Tvoršovice
  • bazén v areálu Čapí hnízdo Tomice u Olbramovic

Autor: Lucie Sedláková

17.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Štěpán Kojan.

KRÁTCE: Ve Zruči zahraje Keks, huť se vrátí do renesance

Konopiště.

KRÁTCE: Šperky budou tématem přednášky na Konopišti

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Táborů od benešovského Domu dětí a mládeže se zúčastní na 350 dětí

Benešov /FOTOGALERIE/ - Prázdniny jsou v plném proudu. Dům dětí a mládeže Benešov proto připravil pro děti celkem jedenáct letních táborů, soustředění a příměstských táborů. Více než 350 dětí si během léta tento bohatý prázdninový program užívá.

OBRAZEM: Oslavili 140 let od založení SDH Čechtice

Čechtice - Sbor dobrovolných hasičů Čechtice oslavil významné jubileum. O víkendu si členové sboru i jejich příznivci připomněli 140 let od vzniku čechtických dobrovolných hasičů. Na pořadu dne byl bohatý program, hasičské disciplíny i akce pro děti.

OBRAZEM: Rekordman v ohnivé show vystoupil v Chotýšanech

Chotýšany - Petr Fiedor, rekordman v ohnivé show, vystoupil se svým programem v závěru Chotýšanských slavností. Diváci mohli obdivovat jeho hru s plameny i riskantní kousky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení