VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obec pod bájným Blaníkem je k turistům přívětivá

KONDRAC - Chcete–li strávit příjemné chvilky v přírodě a ještě o trase vašeho výletu nemáte jasno, zkuste zajet pod Blaník

20.8.2007
SDÍLEJ:

Kostel sv. Bartoloměje na návsiFoto: Karel Chlumec

Pro vyznavače cykloturistiky i pěší výletníky nabízí obec s necelou pětistovkou obyvatel nedaleko bájného Blaníku kompletní služby. Zájemci o aktivní trávení volného času mají příležitost nejen nabrat do plic čerstvý vzduch, ale poznat i místa spjatá s historií nebo opředená legendami.
Za zmínku určitě stojí unikátní kondracký kostel sv. Bartoloměje z 12 století, který se sice nevyznačuje překrásnou románskou výzdobou ani ojedinělou zachovalostí původního slohu, ale jeho průčelní dvojvěží patří k velmi ojediněle architektonicky pojatým konstrukcím. V Čechách ani na Moravě již neexistuje druhý kostel s podobným členěním průčelí a oválných věží u nás také není mnoho. Právě odtud se do okolní členité krajiny, které dominuje Malý a Velký Blaník, rozbíhá síť cyklostezek, naučných tras i turistických cest.
„Před rokem jsme pro turisty otevřeli moderní ubytovnu s kapacitou osmnáct lůžek včetně bezbariérové možnosti ubytování,“ říká starosta Kondrace Miroslav Matuška s tím, že ubytovna bývá poměrně dost naplněná a přináší tak obci potřebné peníze. „Jestli bude vše pokračovat jako doposud, stanou se příjmy z ubytovny zajímavým doplňkem obecního rozpočtu,“ dodává starosta. Ubytovna disponuje půjčovnou kol a samozřejmostí je i přístup na internet a množství informačních materiálů k turisticky oblíbenému Kraji blanických rytířů.
„Výlet na kole nebo pěšky si tu můžete vybrat na míru, podle vašich možností a momentální nálady,“ říká regionální projektový manažer Petr Zapletal a jako příklad uvádí okružní pětadvacetikilometrovou trasu Po stopách blanických rytířů s legendami na zastaveních, nebo o pár kilometrů kratší trasu vedoucí na hranici CHKO kolem obou Blaníků. „V Kondraci také začíná naučná stezka se čtyřmi zastaveními. Délkou dva kilometry je ideální pro rodiny s dětmi nebo seniory,“ dodává Zapletal s tím, že komu by to bylo málo, může pokračovat na navazující naučné stezce na Velký Blaník, která byla otevřena v letošním červenci. Stezka má 14 naučných a 17 hravých zastavení pro děti. Patronem a zároveň průvodcem je Blanický rytíř.
„Návštěvníci se seznámí nejen s přírodou Velkého Blaníku a okolí, ale i s historií jeho osídlení či pověstí o blanických rytířích. K vidění je rovněž kopie základního kamene Národního divadla pocházejícího také z Blaníku, či socha rytíře. Součástí stezky je geologická expozice hornin Podblanicka,“ říká Martin Klaudys ze Správy CHKO Blaník.
Užijí si ale i ti, kteří chtějí cestovat po památkách motorovými vozidly. Čeká je pětice románských kostelíků v nedalekých obcích nebo vyhlášené památky, jakými je zámek Jemniště nebo hrad Český Šternberk. Po návratu do Kondrace se o vyhládlé žaludky turistů a návštěvníků Podblanicka postará personál zdejší vyhlášené restaurace, kam se sjíždějí lidé z blízkého i vzdálenějšího okolí včetně obyvatel nedaleké Vlašimi. Bohatou nabídkou a komplexními službami v turistickém ruchu po právu Kondrac získala Zlatou stuhu nejlepší středočeské obce v soutěži Vesnice roku 2007.

20.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Melody Gentlemen vystoupí v prvorepublikovém.
3

Milovníky swingu potěší devítičlenné uskupení Melody Gentlemen

Odebrání jankovských koní bylo oprávněné

Votice /FOTOGALERIE/ – Předběžnou náhradní péči u jankovských koní potvrdil nyní Krajský úřad, a to i přesto, že se majitel zvířat několikrát odvolal.

Křivsoudov si zopakuje atentát na Heydricha

Křivsoudov /ROZHOVOR/ - Historická i současná vojenská technika, uniformy vojáků a dobové kostýmy. O více než 75 let zpátky v minulosti se vrátí návštěvníci akce, která se bude konat v sobotu 26. srpna v Křivsoudově.

KRÁTCE: Život arcivévody poznají lépe

Benešovsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí na Benešovsku.

Nejmenší fotbalová vesnice vyrobila největší překvapení

Benešovsko – Okresní fotbalová sezona začala pohárem, ve kterém došlo i na překvapením. Největší má na svědomí nejmenší vesnice v republice, která má fotbalový klub, Nesperská Lhota, která díky brance Brožíka z penalty, vyřadila Jankov, sestoupivší z I. B třídy. Zápas byl velmi nervózní a rozhodčí Pessr musel hráče krotit, a nakonec v závěru vyloučil domácího brankáře Vladimíra Březnovského, který hraním rukou mimo pokutové území, zmařil jasnou příležitost hostů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení