VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klášterní zahrady chtějí obnovit a zpřístupnit lidem

Sázava /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Zahrady v areálu Sázavského kláštera by se mohly otevřít veřejnosti. Zpřístupněné jsou jen ojediněle. Zahrady v areálu Sázavského kláštera jsou jedinečné nejen zelení, ale také svými zákoutími.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Zahrady i svatoprokopská jeskyně v Sázavě se ojediněle otevřely veřejnosti.Foto: Deník / Sedláková Lucie

Tím nejznámějším místem je dozajista svatoprokopská jeskyně. I tu by mohli zájemci v budoucnu navštěvovat častěji. Vše ale záleží na jednání s vlastníky. Budovy a pozemky Sázavského kláštera totiž mají tři vlastníci, o čemž se rozhodlo v nedávných restitucích. „S dalšími vlastníky jednáme. Projekt na obnovu zahrad jsme již dělali v minulosti, do plánů ale zasáhly restituce. Nyní se snažíme s vlastníky komunikaci navázat,” uvedla tisková mluvčí Jana Hessová z územní památkové správy pro Středočeský kraj. Spolupráce s vlastníky je ale podle ní velice dobrá. Projekt, který byl v minulosti vytvořený, se ale stejně musí nechat přepracovat. Kdy se tedy zahrady obnoví a následně otevřou veřejnosti, je zatím ve hvězdách.

I tak někteří pracovníci Sázavského kláštera mají představu, jak by uzavřené zahrady mohly v budoucnosti vypadat. Možná právě díky starému projektu. „Zahrady se musí nejdříve upravit. Aktuálně jsou zarostlé nálety. Když máme čas, tak se najme specializovaná firma na prořezávání. Také by bylo nutné upravit cesty, jelikož zahrady jsou na svahu a jsou pro lidi nebezpečné,” podotkl zahradník Sázavského kláštera Jaroslav Nikodem. Zahrady by sloužily lidem především pro odpočinek a relaxaci. V některých částech by mohlo být hřiště pro děti či dokonce ovčín. Pravděpodobně by zahrady měly získat podobu, jakou měly v dávné minulosti.

Jaroslav Nikodem: Svou práci dělám pro pohodlí jiných

Zahrady i svatoprokopská jeskyně v Sázavě se ojediněle otevřely veřejnosti.

Jaroslav Nikodem je již jedenáct let zahradníkem v Sázavském klášteře. Práci vnímá jako poslání. Snaží se totiž vytvořit návštěvníkům klášterního areálu co možná nejpohodlnější zázemí k odpočinku.

Kariéru ale Jaroslav Nikodem nezahájil jako pečovatel zeleně. Skoro celý život pracoval jako sklář v sázavských sklárnách. Po těžkém zranění ale musel zaměstnání opustit. „Měl jsem nepříjemný pracovní úraz, takže jsem po operaci čtyřhlavého stehenního svalu a páteře. V plném invalidním důchodu jsem byl 12 let. Následně jsem přešel na částeční, načež mě oslovila paní kastelánka, zda bych v klášteře nechtěl pracovat," uvedl Jaroslav Nikodem.

Nyní v Sázavském klášteře zastává nejen pozici zahradníka, ale také údržbáře, občasného průvodce a nákupčího. „Když je potřeba, tak vypomáhám, kde se dá. Nejsem oficiální průvodce, ale dělám speciální prohlídky ve věžích, na půdách či v zahradách," podotkl.

Hlavní úlohou Jaroslava Nikodema v Sázavském klášteře je ale především údržba zahrad, která podle jeho slov je nekonečná. Stará se o tři hektary pozemků, které je nutné sekat ručně, tedy motorovou sekačkou. Úklid odpadků po návštěvnících provádí každý den, ale ani hrabání listů nezanedbává.

Autor: Lucie Sedláková

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ševcovský staročeský jarmark nabídl návštěvníkům zábavu, hry, muziku i různorodou nabídku stánkařů a řemeslníků.
124

OBRAZEM: Řemeslníci se po roce vrátili do Načeradce

Diskotéku v Týnci nad Sázavou si užívali všichni bez rozdílu věku.
25

U týnecké diskotéky musela zasahovat záchranná služba

OBRAZEM: Večer na stříbření řinčely meče. Nebe ozářil velký ohňostroj

Kutná Hora - První den Královského stříbření Kutné Hory 2017 vyvrcholil večerní slavností k poctě čtyř rytířských symbolů. Dvorskou svatojánskou slavnost s hudbou a tanci doplnil rytířský turnaj. Nechyběla ani ohňová show na pódiu, za kterou publikum kejklíře odměnilo bouřlivým potleskem. Na závěr celé slavnosti ozářil nebe nad jezuitskou kolejí velkolepý ohňostroj.

OBRAZEM: Odpoledne na stříbření přineslo turnaje. Publikum bavil Henzlin Žito

Kutná Hora - Odpoledne prvního dne programu Královského stříbření Kutné Hory přineslo bohatý program. Davy diváků sledovaly turnaje, ale i soudy, které se letos nesly hlavně ve znamení soubojů na meče. Kromě toho se představil i oblíbený Henzlin Žito, který opět pobavil královskou družinu i publikum.

Šebířovští pionýři přijeli slavit do kamberské hospůdky

Kamberk /FOTOGALERIE/ - Meziobecní spolupráce funguje i napříč okresy. To potvrdila společenská akce v kamberské hospůdce, kam zavítal bývalý hudební soubor z Šebířova na Táborsku. Na dvě stě lidí se sešlo, aby si připomnělo šedesát let od vzniku šebířovského seskupení, oslavilo otevření nové galerie a poslechlo si milou, dechovou muziku.

OBRAZEM: Dětské hry hostil Čínský pavilon v zámeckém parku

Vlašim – Zábavné odpoledne si užily děti v zámeckém parku ve Vlašimi. Zadovádět si mohly na lanové dráze, nechybělo ani skákání v pytlích či házení na terč. Mladé dobrodruhy také zlákalo zastavení s bubny, kde si mohly zarámusit na speciální drumbeny.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies