VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hexavakcína? Je k mání

BENEŠOV - Podobná situace jako ve východních Čechách, kde chybí očkovací látka, na Benešovsku nenastala

31.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Očkování podstupují děti díky hexavakcíně méně častoFoto: Deník/ Eva Kořínková

Od ledna povinně očkují dětští lékaři letos narozená miminka hexavakcínou, která je hrazena ze státního rozpočtu. Tedy měli by. Ale ne všude se tak děje. V některých krajích se totiž potýkají s jejím nedostatkem. Zejména v Praze a východních Čechách. Na Benešovsku je jí dostatek.
„Hexavakcíny máme dostatek,“ uklidnila rodiče vedoucí benešovského protiepidemiologického oddělení krajské hygienické stanice Jitka Blažková. „U nás je to v pořádku. Hexavakcína je,“ potvrdila její slova dětská lékařka z benešovské polikliniky Jana Petrásková. Hexavakcína je spojena se šetrnějším způsobem očkování a obsahuje moderní očkovací látky s menším výskytem nežádoucích účinků. Děti jsou zatěžovány méně vpichy a nemusí zvlášť užívat na lžičce očkovací látku proti dětské přenosné obrně, což je v souladu s požadavkem Světové zdravotnické organizace. Když dítě dostane první dávku o něco později, nic se nestane. Ale když už by bylo rozočkováné, problém by to mohl být. Důležité je totiž nepřekročit měsíc mezi první a druhou vakcínou. To by se muselo očkovat znovu,“ upozornila Petrásková.Mezi rodiči je podle benešovské lékařky povědomí o hexavakcíně dobré, přesto není na škodu je dále informovat. „Říkáme jim, že je to šetrná vakcína, která se dříve musela platit, ale nyní už je zdarma, a neměly by po ní být žádné vedlejší účinky,“ dodala Jana Petrásková. Očkování proti infekčním nemocem patří mezi nejefektivnější opatření jak z hlediska zdravotního, tak z hlediska ekonomického. Ročně se v České republice díky očkování podaří zabránit přibližně 150 tisícům onemocněním infekcemi, které jsou očkováním preventabilní, a téměř 500 úmrtím na tyto infekční nemoci.

 

HEXAVAKCÍNA A JEJÍ PŘÍNOS

Obsahuje antigeny proti dávivému kašli v acelulární formě, tetanu, záškrtu, invazivním onemocněním vyvolaným Haemophilem influenzae b, virové hepatitidě B a proti přenosné dětské obrně v inaktivované formě. Změnou očkovacího kalendáře, nahrazením čtyřvazebné očkovací látky šestivazebnou, došlo mimo jiné i k odstranění dosavadní nepřehlednosti v proočkovanosti, neboť rodiče si mohli dříve koupit i jinou očkovací látku, než, kterou zajišťuje stát. Výhodou je také snížení počtu aplikací vakcín.

31.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Manželé Eva a Richard Leblovi jsou od 12. srpna šťastnými rodiči malé Elišky. Ta se narodila v benešovské nemocnici ve 2.25 s váhou 3 190 gramů a mírou 50 centimetrů. Se svými rodiči a sestřičkou Emičkou (5) bude malá Eliška Leblová bydlet ve Vlašimi.
8

Právě jsme se narodili

Exploration začíná! Za elektronickou hudbou se sjíždějí první fanoušci

Benešov /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Celý víkend bude znít elektronická hudba nejen Táborskými kasárnami v Benešově, ale dozajista i celým městem a okolím. Obdobnou akci na stejném místě bude Benešov hostit pravděpodobně naposledy. Možná i proto pořadatelé očekávají více než 2 500 fanoušků.

Vypustí vzácné trpasličí sovy mimo okres

Vlašim – Tři sourozence sýce rousného vypustí ochránci z Vlašimi zpět do volné přírody. Společně se zájemci se sejdou v pondělí v 18 hodin. Místo vypouštění se nachází v zatáčce asi 100 metrů před značkou označující začátek obce Otavožaty ze směru od Senožat.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hrozí kolony. U Votic řeší dvě dopravní nehody

Votice/Olbramovice - Hned dvě nehody zkomplikovali v pátek kolem 15. hodiny život řidičům, kteří jeli či ještě pojedou hlavní silnicí z Votic do Olbramovic i zpět. Policisté varují, že mohou na této vozovce vznikat kolony. Jak v souvislosti s dvěma nehodami, tak i kvůli pátečnímu provozu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení