Malé hasičské muzeum v obci s pouhými dvaašedesáti stálými obyvateli začalo fungovat v září 2005 a bylo prvním svého druhu na Benešovsku. Tvoří je jediná místnost ze tří stran prosklená uvnitř s unikátní ruční čtyřkolovou stříkačkou.

„Nápad dostalo několik místních nadšenců, kteří jej dovedli až k zdárnému konci. Za prosklenou stěnou uvidíte starou historickou stříkačku, která dříve stála ve stodole. Místní obyvatelé si řekli, že by byla škoda, kdyby ji lidé neviděli. Nejprve to chtěli řešit přístřeškem, ale vzhledem k tomu že lidé jsou nenechaví, muzeum raději prosklili a zajistili bezpečnostním zařízením proti krádežím,“ řekl starosta Drahňovic František Košata s tím, že místní jsou na hasičskou historii patřičně pyšní.

Expozice kromě stříkačky ukazuje i další doplňky dobové výbavy hasičů, jako jsou součásti uniforem a pracovní náčiní.
Podobnou, ale větší expozici mohou návštěvníci najít od loňského roku také v Odlochovicích na Podblanicku. Budova muzea stojí na místě na návsi v obci a celý objekt je koncipován v duchu postmoderního historismu, který vhodně zapadá do zdejšího venkovského prostředí. Vznikla tak další turistická zajímavost, která zvýší zájem turistů o region, obec a její kulturní i historické dědictví.

„Nejde o repliku historické budovy, ale o novou stavbu, která převzala některé historické prvky a ztvárňuje je soudobým způsobem?“ řekl starosta Jankova Josef Kocourek a doplnil, že v muzeu je umístěno celkem devět historických stříkaček, hasičská výstroj, nářadí i dokumenty mapující historii sboru. „V kronice už máme přes pět set zápisů, dokonce i z Ameriky. Návštěvníků bylo ale mnohem víc,“ doplnil starosta s tím, že celý objekt je chráněn proti nezvaným návštěvníkům, kteří se už třikrát pokusili do objektu vstoupit. Funfující bezpečností prvky je ale vždy od úmyslu odradily.

Na zřízení hasičského muzea úřad v Jankově získal dotaci přes osm set tisíc korun a čtvrt milionem se podílel z obecního rozpočtu.KAREL CHLUMEC