Námětem taktické prověrky připravenosti, kondice a obratnosti lezců byla simulace události, že na skále u Teletína se zranil a uvízl horolezec, jehož bylo potřeba dopravit do bezpečí.

Rozhovor s velitelem zásahu Martinem Kučerou najdete ZDE

Klid vltavského údolí pod Slapskou přehradou ve čtvrtek dopoledne v 9 hodin narušily hasičské sirény. Na skále u Teletína, čekal na záchranu horolezec – figurant


Teletín/ Dominantní skála na pravém břehu Vltavy mezi přehradní hrází a Štěchovicemi v minulosti zažila tragédii. Dívka pobývající v chatě na okraji srázu se zřítila z osmdesátimetrové skály.
Utrpěla zranění neslučitelná se životem, takže na zasahující hasiče zbyla smutná povinnost vyprostit a předat mrtvé tělo pohřební službě.
„Právě zmíněná smutná událost nás inspirovala k taktickému cvičení na skále Mařenka, při němž prověříme své možnosti,“ vysvětlil velitel zásahu Martin Kučera.

8.40 Kamarád zraněného horolezce ze skalního výstupku zhruba padesát metrů nad zemí volá na tísňovou linku 112 žádost o pomoc. Z benešovské základny profesionálních hasičů vyjíždí zásahové vozidlo. Na přívěsu má naložený motorový prám. Jeho cílem je přístaviště v Třebenicích pod hrází Slapské přehrady. Rovněž vyjíždí auto s družstvem lezců. To směřuje za osadu Teletín u Krňan k vrcholu skály Mařenka.

9.17 Z hrany skály se po přípravě výstroje a výzbroje snáší lano. Objevuje se první zasahující hasič a slaňuje k postiženému. V třebenickém přístavišti spouští druhá část včerejší hasičské směny do chladné vody Vltavy člun.

9.26 První lezec došlapuje na skalní plošinku. Zjišťuje stav zraněného a rozsah poranění. Další hasiči slaňují po skále.

9.31 V zátoce se objevuje motorový prám a o tři minuty později přistává u pravého břehu pokrytého balvany a kamennou sutí. Na skalním výběžku zatím zachránci připravují figuranta ke spuštění ve speciální laminátové vaně, jež znemožňuje stranový i vertikální pohyb zraněného. Zachránce se začíná se zavěšenými nosítky spouštět k zemi.

9.50 Nosítka s horolezcem jsou na břehu. V tomto okamžiku by se v případě skutečné události ujal zraněného zdravotnický tým. Ten by pod skálu dopravilo například plavidlo poříční policie. Nosítek se chopí hasičské družstvo z lodě. Přenáší je na palubu.

10.00 Prám se zraněným odráží ze břehu a vyplouvá proti proudu k přehradní hrázi.

Taktické cvičení končí. „Podobných zásahů s použitím lezecké techniky absolvujeme ročně deset až dvanáct,“ konstatoval Martin Kučera, velitel směny, která včera u Vltavy zasahovala.
Benešovští hasiči se úkolu zhostili zodpovědně. Horolezecké lano se, včetně příjezdu po venkovských silnicích ze zhruba pětadvacet kilometrů vzdáleného Benešova, objevilo na hraně skály po 37 minutách od ohlášení.
Po dalších devíti minutách stál první zachránce na skalním výběžku. Zraněný muž v extrémně přístupném terénu spočinul na břehu po sedmdesáti minutách.
„Chtěl bych všem zúčastněným hasičům poděkovat za příkladnou reprezentaci našeho útvaru,“ ukončil Josef Setnička (vlevo), ředitel benešovského Územního odboru Hasičského záchranného sboru, pod hrází Slapské přehrady čtvrteční taktické cvičení s tím, že všechny tři směny benešovských profesionálních hasičů absolvují podobný výcvik pravidelně.