VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Firmy si uzurpují horizont, jenže ten je ale nás všech

Benešovsko - Novým, stále probíraným problémem, jsou obří věže větrných elektráren

22.3.2009
SDÍLEJ:

Dálnice Praha-Brno protíná u Hvězdnic údolí Sázavy poseté stovkami chat. O rekreaci v blízkost D1 lze hovořit jen stěžíFoto: Pavel Mudra

Není to tak dlouho, co se jedna z developerských firem snažila prosadit vybudování několika desítek větrných elektráren. Pro svůj záměr si vybrala jedno z nejkrásnějších míst Podblanicka hraničící přímo s Chráněnou krajinnou oblastí Blaník. Les větrných monster, vysokých až 150 metrů chtěla kolem Blaníka postavit německá soukromá společnost e3 větrná energie. Přes dvě desítky obřích staveb se čtyřicetimetrovými lopatkami by zcela změnily charakter Chráněné krajinné oblasti a hluk z obřích větrníků by znehodnotil bydlení v blízkých obcích.
„Firma oslovuje většinou menší a chudé obce pro které je vidina příslibu každoročního příspěvku natolik lákavá, že jsou ochotné prodat kraj i obyvatele,“ uvedla někdejší pracovnice Posázaví Jana Tywoniaková. Zdravý rozum místních nakonec zvítězil, když OÚ Načeradec na základě připomínek lidí větrníky, které by poškodily vzhled krajiny, odmítl.
Další firma zase po desetiletí hyzdila krajinu Benešovska podél dálnice D1 několika billboardy v podobě obří orlice propagující známou minerálku. Těžko říct, kolik řidičů projíždějících kolem více než sto kilometrovou rychlostí si pod vlivem rozpínajících se křídel koupilo u nejbližší benzínky nápoj s bublinkami. Teď však na dlouhodobý nátlak ochranářů musela firma obří ptáky z horizontu odstranit.
„Mnohokrát jsem si všiml, že když někdo chce postavit nějakou velkou, dominantní a ošklivou stavbu, vybere si pro ní ten nejkrásnější kout krajiny. Ty nejambicióznější plány se vždycky týkají nějaké nedotčené krajiny. Chuť lidská je na rozdíl od středočeské krajiny bez konce,“ uvedl Václav Cílek, který se dlouhodobě zabývá proměnami české krajiny a otázkami životního prostředí. Přírodovědec tvrdí, že horizont je věc veřejná a všichni rádi kloužeme pohledem po linii, kde se země dotýká nebe. Je-li horizont poničen, vzniká všeobecná škoda.
„Firma stavící billboardy, výškové stavby a různé technické věže vlastně privatizuje veřejnou věc. Podle mě se často jedná o druh krádeže,“ řekl Václav Cílek a doplnil, že bez billboardů se snadno obejdeme, protože nepřinášejí novou kvalitu do našeho světa a bývají vemlouvavé až agresivní. Novým problémem jsou podle vědce větrné elektrárny. Jejich věže sice vidíme, ale už si nevšimneme nové komunikace k věži. A když už je nová silnice, nechybí většinou ani malé parkoviště.To postupně ochuzuje krajinu.
Samostatnou kapitolou je dálnice D1, která se sice nedotýká významnějších přírodních celků, jako je okolí hradů Stará Dubá nebo Hláska u Zlenic, ale svým provozem snižuje především hodnotu rekreačního prostředí.

KAREL CHLUMEC

Autor: Roman Mašek

22.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Neproměněné šance připravily Vlašim o výhru

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Řešili násilí a podvody

KRÁTCE: Nový retardér zajišťuje bezpečnou cestu školákům

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

Rozbil kameru, čidlo na světlo a odešel

Benešov - Nejdříve poškodil nade dveřmi kameru a pohybové čidlo na světlo, nakonec odešel z místa pryč. Proto po neznámém muži pátrají benešovští kriminalisté. Pachateli za jeho protiprávní jednání hrozí až jeden rok za mřížemi.

Na Koupáku ve Vlašimi to žije!

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Celou letní sezónu, kdy je otevřen bar Na Koupáku ve Vlašimi, jsou zde pořádány o víkendu nejrůznější akce. Jak koncerty kapel, tak i zábavná vystoupení. Během letošních prázdnin se ve Vlašimi představil Banjo Band Ivana Mládka nebo stand up comedy Na stojáka. Poslední výborný koncert obstarala blues rocková a hard rocková kapel Krausberry.

Železným dědkem se stal talent Klabouch

Maršovice – Jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice (32. ročník), nazvaný Železný dědek, ovládl suverénním výkonem obrovský talent české cyklistiky, osmnáctiletý Petr Klabouch. Na start se postavilo 333 cyklistů. Diváci, kteří v hojném počtu přišli závodníky podpořit, byli svědky skvělých výkonů v podání české amatérské špičky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení