VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exkluzivně: Ptali jste se Luďka Jeništy, kandidáta do Senátu

Benešov – Zpravodajský portál Benešovského deníku vám nabídl exkluzivní možnost zeptat se kandidátů na senátora, kteří postoupili do druhého kola senátních voleb. Kdo z dvojice Luděk Jeništa - Karel Šebek je lepší volbou? Přesvědčte se na základě odpovědí na otázky, které vás zajímají!

17.10.2012
SDÍLEJ:

Luděk Jeništa v redakci Benešovského deníkuFoto: Deník/Martina Křečková

Do našeho online rozhovoru přijal pozvání Luděk Jeništa, nominovaný za Starosty a nezávislé.

DOTAZ: Dobrý den. Neklepou se Vám před sobotním zúčtováním kolena?

Kolena se mi neklepou, ale samozřejmě v určitém napětí člověk je. Přece jen do Senátu nekandidujete každý rok a postup do finále mě k postu senátora samozřejmě ještě více přiblížil, takže určitá nervozita nebo očekávání v sobě člověk má.

DOTAZ: Vážený pane starosto především gratuluji k postupu a chci se zeptat jestli budete dále podporovat sportovní činnost na Benešovsku? A jak a jestli to nebude jenom ve Vlašimi?

Jako bývalý sportovec a dokonce reprezentant ve stolním tenisu jsem samozřejmě velkým příznivcem sportu a k tomu patří i jeho podpora. Zatím jsem měl tuto podporu realizovat ve Vlašimi , nicméně věřím, že i jako případný senátor bych rád k prosazení nových věcí ve sportu přispěl. Myslím, že k tomu budu mít příležitost, protože jsem členem speciální komise, která se zabývá financováním sportu jako takového a to zejména mládežnického a na úrovni reprezentace. Naše oddíly, jednoty i reprezentace žijí v současné době v určité nejistotě - vždy z roku na rok. Ta nejistota vyplývá z absence dlouhodobého systému vyčlenění, podmínek a způsobu získávání finančních prostředků na svou činnost. Toto bychom chtěli změnit a vytvořit v prostředí sportu dobré podmínky a jistoty, zejména pro naši mládež, která je některými negativními jevy nejvíce ohrožena. Tato změna systému by se měla dotknout všech lokalit Benešovsko, Říčansko nevyjímaje, tedy celého senátního obvodu.

DOTAZ: Co oceňujete na svém protikandidátovi?

Omlouvám se, s Karlem Šebkem se známe již několik let, ale vzhledem k probíhající kampani mám jednu nepřekročitelnou zásadu, že se ke svým protikandidátům nevyjadřuji ani negativně, ani pozitivně.

Luděk Jeništa v redakci Benešovského deníku

DOTAZ: Věřil jste, že postoupíte do druhého kola?

Nedá se říct, že bych úplně věřil, ale ve skrytu duše jsem tuto naději živil. Důvody mého postupu vidím zejména v desetileté práci ve funkci starosty města Vlašimi, kde se mi povedlo vytvořit perfektní tým spolehlivých lidí a získat pro město více než půlmiliardu korun, která je na rozvoji Vlašimi vidět - to jsou skutečnosti, které přesáhnou hranice města a při rozhodování voličů mají pozitivní vliv. Ale koneckonců, tak by to mělo být, že kandidát je hodnocen podle výsledků své práce.

DOTAZ: Dobrý den, sledujete i výsledky v jiných volebních obvodech? Co říkáte na šokující postup komunisty v Praze 8 a volil byste paní Danielu Filipiovou, nebo rudého pana Dolejše? Děkuji.

Víte, výsledky voleb pro mě až tak překvapující nejsou. Je pravda, že komunisté jsou jedinou stranou, která získala více mandátů v krajských zastupitelstvech a mnohde prošli i do druhého kola senátních voleb, nicméně paradoxní na této situaci je, že nikoli svou zásluhou. Volební kampaň za ně vlastně udělaly ostatní politické strany svými přešlapy, aférami, skandály. V zrcadle těchto věcí by se dalo říci, že volič byl ve svízelné situaci a výsledky voleb jsou zkrátka a jednoduše obrazem současné české politiky. Pokud bych měl bydliště v Praze, mezi těmito kandidáty bych si vybral paní Filipiovou.

DOTAZ: Co Vás čeká ve čtvrtek? A co bude dělat v pátek?

Ve čtvrtek dopoledne mám několik jednání na MÚ Vlašim, mimo jiné se zástupci projektu odznaku všestrannosti olympijských vítězů, kde pánové Změlík a Šebrle chtějí aktivizovat naši mládež ke sportovní činnosti. Odpoledne potom budu mít poslední předvolební meeting. Tentokrát ve Vlašimi, v Benešově a Říčanech jsme byli již před 1. kolem voleb. V pátek se budu rovněž věnovat práci ve městě a odpoledne půjdu se svou rodinou splnit svou občanskou možnost ovlivnit senátní volby.

DOTAZ: Kolik stala vase kampan a kde jste na ni vzal?

Kampaň byla hrazena z rozpočtu hnutí Starostové a nezávislí a částečně také z mých vlastních peněz. Její přesnou výši v této chvíli neznám, protože stále ještě kampaň probíhá a snažíme se stále voliče aktivizovat, aby šli volit.

DOTAZ: Pane Jeništo jak chcete skloubit práci starosty, poslance a senátora? Jde vše stihnout a hlavně odevzdat všude práci na 100% ? Děkuji za odpověď.

Práce poslance a senátora skloubit nejde. V případě zvolení senátorem automaticky zaniká mandát poslance, to je skutečnost, kterou hodně lidí neví. S prací starosty se to myslím skloubit dá, zejména vzhledem k mému desetiletému působení na vlašimské radnici. Za tuto dobu zde vznikl úžasný tým lidí - kreativních, samostatných a odpovědných, které není nutno vodit za ruku. Pokud bych s funkcí starosty začínal, jistě by kumulace těchto dvou prací byla takřka nemožná. Jinak co se mé současné práce týká, tak myslím, že ve Sněmovně mám ze všech 200 poslanců nejvyšší hlasovací účast a při jednání orgánů města, tzn. v radě (takřka 300 zasedání) a zastupitelstvu (takřka 80 zasedání), jsem za 10 let ani jednou nechyběl. V tomto směru myslím, že mi nelze nic vyčítat.

DOTAZ: Pane Jeništo, prý máte čtyři děti, stejně jako váš protivník Karel Šebek. Náhoda, nebo osud?

Krásná otázka. Ale nechci se tu vyjadřovat, zda mé děti přišly na svět dílem náhody, či osudu, nicméně jsem šťastný, že je mám, protože mi spolu s manželkou vytváří perfektní zázemí pro mou náročnou práci. Už jen vědomí, že je máte, že na vás někdo čeká, že se můžete spolehnout kdykoli na jejich pomoc, že vás zkrátka má někdo rád - to je úžasná věc, která se nedá ničím vyvážit a dává mi sílu a energii do mojí práce a mnohdy ovlivňuje i mé rozhodování.

DOTAZ: Máte ještě čas hrát ping pong? Děkuju.

Aktivně jsem hrál stolní tenis do svých 48 let, takřka 20 sezón jsem odehrál v německých soutěžích, ale skloubit tento poměrně náročný koníček s prací a rodinou již nebylo možné. Každopádně na ta léta aktivního hraní strašně rád vzpomínám, mám v sobě stále předsevzetí, že začnu opět pravidelněji alespoň trénovat a rád bych toto předsevzetí uvedl do praxe. Ale je to opravdu otázka času, chuti, nálady a zbylé energie.

DOTAZ: Proč jste se dal vlastně na dráhu politika?

Dráha politika nebyla nikdy mým vysněným cílem. Do komunálních voleb jsem vstoupil vlastně jenom kvůli reorganizaci základního a středního školství ve Vlašimi v letech 2001 a 2002, kdy jsem negativně pocítil absenci zástupců školství ve vlašimském zastupitelstvu. Kandidoval jsem za volbu pro město, ačkoli jsem nebyl lídr, obdržel jsem v těchto volbách nejvíce hlasů a jako projev důvěry jsem přijal funkci starosty. Další politická angažmá se odvíjela již od této funkce a pevně věřím, že výsledky mé práce byly vždy tím hlavním a jediným důvodem dalších úspěšných kandidatur. Dnes jsem člověkem, který má zkušenosti z komunální sféry, kraje, Sněmovny a to mi myslím dává dobré naděje i pro případnou úspěšnou práci senátora.

DOTAZ: V čem jste lepší než váš soupeř pan Šebek? Proč bych měl volit právě vás? jsem stále ještě nerozhodnutý volič.

Jak jsem již řekl, svého protikandidáta nechci hodnotit ani jediným slovem a to jak v pozitivním tak negativním směru. Pokud jste stále ještě nerozhodnutý, myslím, že je třeba se podívat na naši pracovní historii, kdo, kde, jak a s jakými výsledky pracoval, jakou důvěru občanů požíval např. v různých volbách, kterých jsme se účastnili a tyto informace vyhodnotit a správně se rozhodnout.

DOTAZ: Dobrý den, před několika lety se uvažovalo, že povede chodník podél silnice z Pavlovic do Vlašimi a že se narovnají serpentiny, aby tam byl provoz bezpečnější. Jak je tento projekt daleko a proč se případně neuskuteční? Připomínam, že do Pavlovic nevede městská doprava a lidé bez auta denně podstupují riziko při chůzi po krajnici.

Tento projekt je již nějakou dobu připraven prakticky k realizaci, za působení bývalého hejtmana byl však odsunut kamsi do spodních pater projektů. Nyní dochází k jeho aktualizaci a v blízké době bychom jako město měli podepsat s krajem smlouvu o spolupráci. V projektu nové komunikace zcela jistě není chodník do Pavlovic, nicméně současná komunikace, která nebude kopírovat novou trasu by mohla jakýsi bezpečný přechod z Pavlovic do města nahrazovat. Úprava nebo výstavba chodníků v intravelánu města je samozřejmě plánována. Kdy bude stavba zahájena záleží nyní na kraji, nicméně byl tento projekt zahrnut do plánovaných investic z evropských fondů.

DOTAZ: I ve Vlašimi přibývá chudých, žebráků a bohužel i bezdomovců, kteří jsou často vidět v centru města. Uvažujete na radnici o tom, že by se postavily nějaké sociální byty? Obávám se, že druhý zimní stadion těmto lidem moc nepomůže a peníze mohly být investovány s větší sociální citlivostí…

Ano, víme o tom, že několik bezdomovců ve Vlašimi máme. V minulých měsících jsme jim poskytovali provizorní střechu nad hlavou, větší problém je nyní, kdy začíná období zimy. Nicméně byli jsme osloveni městem Benešov a mám v plánu v co nejkratší době vstoupit do jednání s p. starostou Hlavničkou o fin. podpoře záměru Benešova na vytvoření jakési zimní ubytovny pro tyto občany, jejíž provoz by samozřejmě byl podpořen i ze sociálních fondů.

Promiňte, ale pokud budeme stavět nový zimní stadion, tak zcela jistě nebude druhý, ale jediný, na kterém bude moci působit oddíl ledního hokeje, školy, krasobruslení a další zájemci o tento sport. Zimní stadion v parku totiž jednoznačně svůj provoz počátkem března příštího roku definitivně ukončí. To ale neznamená, že s tímto zařízením nemůže být do budoucna účelně a smysluplně naloženo. I o tom se již dnes vedou rozsáhlé diskuze.

Děkuji za vaše otázky a omlouvám se těm, na které nebylo možné v přiděleném časovém úseku odpovědět. Ještě jednou tedy připomínám, že volby do Senátu budou rozhodnuty až v pátek a v sobotu a žádám vás o podporu své kandidatury. Slibuji, že má případná práce senátora bude také vidět. Luděk Jeništa

Autor: Redakce, Martina Křečková

17.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trpasličí sovičky ošetřovali ve Vlašimi. Nyní je vypustí v jejich původní domovině, na Vysočině.

Vypustí vzácné trpasličí sovy mimo okres

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Hrozí kolony. U Votic řeší dvě dopravní nehody

Votice/Olbramovice - Hned dvě nehody zkomplikovali v pátek kolem 15. hodiny život řidičům, kteří jeli či ještě pojedou hlavní silnicí z Votic do Olbramovic i zpět. Policisté varují, že mohou na této vozovce vznikat kolony. Jak v souvislosti s dvěma nehodami, tak i kvůli pátečnímu provozu.

Privatizace bytů usnula, probudí se na podzim

Benešov – Zpoždění proti předpokladům vedení města nabrala další část privatizace benešovského bytového fondu. Podle jarního ujednání chtěla radnice mezi obyvateli prostřednictvím dotazníku zjistit jejich postoj k prodeji bytů. Výsledky z toho měly být na stole už se začátkem velkých prázdnin. Jenže dotazník dosud neopustil radnici.

Za konopišťskou kastelánkou lezli po zámecké věži

Konopiště /FOTOGALERIE/ - První letní memoriál Františka Štěpána Lotrinského začal v pátek dopoledne přímo před vstupní branou zámku Konopiště.

Kavalérie generála Custera opět navštívila Benešov

Benešov /OBRAZEM/ - Tradiční, víkendová akce, memoriál generála George Armstronga Custera, amerického vojáka bojujícího za občanské války začala již ve čtvrtek v Benešově. Zahájení akce započalo pochodem kavalérie přes město, kdy se jako generál představil známý český herec Václav Vydra.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení