VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekofarma slibuje originální zážitky

Podblanicko - Komunita hnutí Hare Krišna v Městečku u Postupic je otevřená vůči návštěvám

29.5.2009
SDÍLEJ:

Kuchařské dovednosti členů Hare Krišna při přípravě vegetariánských pokrmů jsou vyhlášenéFoto: Karel Chlumec

Jednou ze zajímavých možností, jak při putování Krajem blanických rytířů získat nový pohled na svět a odnést si další z neopakovatelných zážitků, je návštěva ekologické farmy členů Hnutí Hare Krišna v Městečku u Vlašimi. Členové hnutí hospodaří na několika desítkách hektarů pozemků uprostřed zvlněné krajiny Podblanicka. Zdejší komunita je otevřená vůči návštěvám a její členové návštěvníky farmy nejen ochotně provedou a seznámí s principy hospodaření bez hnojiv a chemie, ale budete moci nahlédnout také do jejich každodenního způsobu života, gurmáni mohou ochutnat i speciality místní vegetariánské kuchyně.
„Návštěvníci si tu mohou projít naši naučnou stezku. Ta je zhruba jeden kilometr dlouhá a je na ní umístěno deset tabulí, jejichž společným tématem je ekologické zemědělství,“ informoval o novinkách na farmě statutární zástupce Hnutí Hare Krišna Václav Lichtág s tím, že na jednotlivých zastaveních se lidé seznámí s různými druhy zde pěstovaných plodin, erozí půdy, včelařením nebo třeba bylinkami a jejich pěstováním. „Ještě teď připravujeme průhledný včelí úl, aby návštěvníci měli možnost vidět, jak to v takovém včelím společenství funguje,“ doplnil Lichtág.
Ti, kteří možnosti ekofarmářů z Městečka využijí, nebudou litovat. Na vlastní oči uvidí sezónní práce na poli tak, jak bylo obvyklé je provádět před více než sedmdesáti lety. Jedná se vlastně o živý fungující skanzen. „Ještě bychom chtěli letos otevřít expozici dobových zemědělských strojů. Ty se nám podařilo shromáždit a restaurovat za léta působení na Vlašimsku. Samozřejmě stroje jsou funkční a provozuschopné,“ řekl zástupce hnutí a dodal, že návštěvníci tak uvidí historické zemědělské stoje jako jsou například, hrsťovka, sekačky za koně, sečky nebo brány. Členové Hare Krišna hospodaří na zhruba třiceti hektarech luk a polí a v nabízejí návštěvníkům mimo jiné projížďku „koněbusem“ po rozlehlé farmě, která nabízí v každém ročním období nové pohledy a zážitky. Dospělí i děti se mohou vyfotit u fotící stěny. „Ta funguje tak, že figury například farmáře nebo mnicha v životní velikosti mají vyříznutý otvor pro obličej. Každý z návštěvníků tak může získat originální fotku jako vzpomínku na návštěvu u nás,“ vysvětlil Václav Lichtág.
Neodmyslitelnou součástí života na ekofarmě jsou zvířata. Zdejší hospodáři se starají o krávy a voly indického dlouhorohého skotu, koně, pávy a kozy. Zvířata jsou podle slov průvodce hodna a kontaktní. Pod dohledem pracovníků farmy je možné si je i pohladit, což uvítají zejména děti. Na ty také pamatovali zdejší obyvatelé výstavbou malého dětského hřiště. Další možností je návštěva mlýna, kde si Kršnovi z vypěstovaného zrna připravují vlastní mouku. Dobová technologie se zde symbolicky prolíná s moderní. Prosévání, čištění a mletí mouky může návštěvník skloubit i s další prací na farmě. Po domluvě si tu může vyzkoušet dojení, vláčení, řízení traktoru a další zemědělské práce.
Rodiny a jednotlivci mohou navštívit Kršnův dvůr prakticky kdykoliv mezi 11. a 17. hodinou. „Větší skupiny by si z ryze praktických důvodů měli návštěvu na farmě domluvit,“ poradil Václav Lichtág s tím, že individuální požadavky je možné domluvit na místě.

KAREL CHLUMEC

Autor: Roman Mašek

29.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nespeky dostaly rychle druhou facku

Ilustrační foto

Zápas zlomil ve prospěch Poříčí Vosáhlo z penalty

OBRAZEM: Tři poštolky znovu vzlétly na vlašimském letišti

Vlašim - Nejen letadla startují na vlašimském letišti. Svoji druhou šanci zde také dostaly tři mladé poštolky obecné, které byly v péči vlašimské zvířecí záchranné stanice. Na cestu ke svobodě je přišli doprovodit i klienti Domova pro seniory z Vlašimi.

Ani na Indiány se při memoriálu generála Custera nezapomnělo

Všetice /FOTOGALERIE/ - Dvacátý šestý ročním memoriálu George Armstronga Custera těšil příznivce celé dva dny. V pátek sice pořadatelé akci zahájili, v sobotu ale program vypukl naplno. Na louce ve Všeticích rozprostřeli svůj tábor jak americké jednotky z občanské války, tak i Indiáni.

Pouťové zábavy začínají, řidiče čekají komplikace

Benešovsko /INFOGRAFIKA/ - Začíná doba pouťových slavností na Benešovsku. Ty lákají na svůj různorodý program jak malé, tak i velké návštěvníky. Pro většinu lidí jsou pouťové zábavy tradičním povyražením. Jiným ale tyto akce přinášejí spíše trable.

Sázavský klášter hostí první Baby Fest

Sázava – Především dětem do šesti let je určen nový festival Baby Fest, jehož první ročník se uskuteční v neděli od 10 do 17 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení