VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Druhou kolej do Bystřice hodlají začít stavět po prázdninách

Benešov - Rozjezdu zdvoukolejnění tratě z Benešova do Bystřice hodlají po administrativním skluzu dát stavbaři zelenou po prázdninách

26.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník / Ladislav Jerie

V těchto dnech putuje na příslušný úřad dokumentace pro vydání dílčího stavebního povolení pro zřízení druhé traťové koleje a modernizaci stávající v úseku železniční tratě Benešov – Bystřice.
„Je podepsaná smlouva se zhotovitelem, jsou přidělené i peníze, které se musí do konce roku prostavět. První výkop očekáváme v září,“ uvedl Miloš Krameš, projektant pražského Sudopu, který stavbu IV. koridoru mezi Benešovem a Voticemi připravuje.
Z celkového rozpočtu 5 miliard korun, z nichž větší část přiteče z fondů Evropské unie, si druhá kolej do Bystřice vyžádá jen zhruba 400 milionů korun, protože na stavbaře nečekají vzhledem ke stavu železničního spodku, násep byl kdysi připravený pro další kolej, náročnější práce.
„K limitujícím patří mosty a opěrné zdi v zářezu u Jírovic,“ poznamenal projektant.
Zato úsek z Bystřice do Tomic přijde na řadu zjevně až jako poslední.
„Příprava projektu se mírně pozdržela v řízení o vlivu stavby na životní prostředí (tzv. EIA, pozn.red.) takže se během léta předpokládá územní řízení pro tuto veřejně prospěšnou stavbu. Teprve po něm, asi ke konci letošního roku, se začnou projednávat s vlastníky pozemků kupní smlouvy,“ vysvětil Jiří Šťastný ze Správy železniční dopravní cesty.
Pokud nedojde k dohodě mezi SŽDC jako investorem zastupujícím stát a majiteli dotčených pozemků, nastoupí nepopulární, ale u dopravních staveb obdobného rozsahu už použitý, institut vyvlastnění ve veřejném zájmu.
Po zprovoznění dvoukolejky z Benešova do Bystřice přijde na řadu úsek od Votic do Tomic, kde stavbaři vybudují tři tunely. I proto je ve sdružení firem vedle Eurovii (bývalé Stavby silnic a železnic) a Viamontu (někdejší ústecká Traťová strojní stanice) i Subterra, specializující se na tunely a podzemní kolektory.
Středočeský kraj vydal posudek EIA ke zpřesnění technických opatření tunelu Tomice II konce března a rozhodujícím orgánem je ministerstvo životního prostředí.

Autor: Ladislav Jerie

26.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Neproměněné šance připravily Vlašim o výhru

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Řešili násilí a podvody

KRÁTCE: Nový retardér zajišťuje bezpečnou cestu školákům

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

Rozbil kameru, čidlo na světlo a odešel

Benešov - Nejdříve poškodil nade dveřmi kameru a pohybové čidlo na světlo, nakonec odešel z místa pryč. Proto po neznámém muži pátrají benešovští kriminalisté. Pachateli za jeho protiprávní jednání hrozí až jeden rok za mřížemi.

Na Koupáku ve Vlašimi to žije!

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Celou letní sezónu, kdy je otevřen bar Na Koupáku ve Vlašimi, jsou zde pořádány o víkendu nejrůznější akce. Jak koncerty kapel, tak i zábavná vystoupení. Během letošních prázdnin se ve Vlašimi představil Banjo Band Ivana Mládka nebo stand up comedy Na stojáka. Poslední výborný koncert obstarala blues rocková a hard rocková kapel Krausberry.

Železným dědkem se stal talent Klabouch

Maršovice – Jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice (32. ročník), nazvaný Železný dědek, ovládl suverénním výkonem obrovský talent české cyklistiky, osmnáctiletý Petr Klabouch. Na start se postavilo 333 cyklistů. Diváci, kteří v hojném počtu přišli závodníky podpořit, byli svědky skvělých výkonů v podání české amatérské špičky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení