VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drobné památky mají šanci na záchranu

Benešovsko - Drobné sakrální památky v regionu nemusí zničit zub času a nezájmu. Nadace VIA nabízí finanční pomoc a zároveň motivuje veřejnost k zapojení se do péče o své okolí

24.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Milan Jaroš

Účast místních obyvatel na opravě památky je jednou z priorit tohoto programu. Vloni bylo díky finanční pomoci Nadace VIA opraveno 18 drobných památek, kapliček, křížků, pramenů, božích muk a barokních soch v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.
Mnoho z nich se dočkalo obnovy na popud občanských sdružení místními lidmi v jejich volném čase.
„Pokud opravu vezmou do svých rukou místní lidé, dokáží s minimálními prostředky udělat obrovský kus práce. Ale hlavně, pomohou pro budoucí generace zachovat kus naší historie a kořeny, ze kterých naše společnost vyrůstá. Těší nás, že se čím dál tím více lidí aktivně zapojuje do péče o své okolí a rozhýbávají tak komunitní život,“ vysvětlil Jiří Bárta, ředitel nadace, která vyhlašuje další grantové kolo z prostředků Fondu kulturního dědictví – Záchrana drobných památek místního významu.
Neziskové organizace a obce z celé ČR mohou díky pomoci více než sto padesáti soukromých dárců v USA a České republice žádat o granty v maximální výši 50 tisíc korun na záchranu, obnovu a údržbu drobných památek místního významu. Uzávěrka pro příjem projektů je 3. března 2009.
Díky darům stovek štědrých dárců z USA a České republiky putovalo od roku 2002 z Fondu kulturního dědictví na rekonstrukci a záchranu 128 památek již 11,5 miliónu korun. Veškeré informace o vyhlášení, včetně plného textu vyhlášení a formulářů žádosti o grant, můžete získat na webových stránkách www.nadacevia.cz.
Nadace VIA vznikla v roce 1997 a navázala na činnost české pobočky americké nadace The Foundation for a Civil Society, která působila v České republice od roku 1990.
Od svého vzniku rozdělila Nadace VIA již přes 200 milionů korun na více než 2 250 projektů v oblasti místního rozvoje, rozvoje neziskových organizací a rozvoje filantropie. Ve své databázi registruje přes 2 330 neziskových organizací a obcí, které ji žádaly o grant.
Posláním Nadace VIA je podpora a posilování aktivní účast veřejnosti na prohloubení principů demokratické společnosti v České republice.
„Podporujeme rozvoj dobrých vztahů a spolupráce mezi neziskovými organizacemi, obecními samosprávami a podnikateli, protože jsme přesvědčení, že právě to je cesta, na níž lidé mohou převzít odpovědnost za prostředí kolem sebe,“ připomněla Alžběta Mattasová z nadace VIA.⋌ (laj)

Autor: Ladislav Jerie

24.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KRÁTCE: Opravují přejezdové zařízení. Řidiči si musí dávat pozor

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Milovníky swingu potěší devítičlenné uskupení Melody Gentlemen

Benešov /FOTOGALERIE/ – Open air festival Benešov City Live pokračuje dnes bezmála dvouhodinovým koncertem souboru Melody Gentlemen z Lednice. Od 20 hodin vystoupí na Masarykově náměstí s pořadem Každý tančí swing!, který mapuje vývoj swingu v Čechách i USA.

Odebrání jankovských koní bylo oprávněné

Votice /FOTOGALERIE/ – Předběžnou náhradní péči u jankovských koní potvrdil nyní Krajský úřad, a to i přesto, že se majitel zvířat několikrát odvolal.

Křivsoudov si zopakuje atentát na Heydricha

Křivsoudov /ROZHOVOR/ - Historická i současná vojenská technika, uniformy vojáků a dobové kostýmy. O více než 75 let zpátky v minulosti se vrátí návštěvníci akce, která se bude konat v sobotu 26. srpna v Křivsoudově.

KRÁTCE: Život arcivévody poznají lépe

Benešovsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí na Benešovsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení