VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolní dárci krve zachraňují lidské životy

Benešovsko /INFOGRAFIKA, ANKETA/ - Světový den dárců krve připadá právě na dnešek. Akce se koná pro připomenutí těch, kteří se dobrovolně a nezištně rozhodli darovat krev pro záchranu druhého člověka. Motto letošního Světového dne zní „Každý dárce krve je hrdina."

14.6.2017
SDÍLEJ:

Darování krve. Ilustrační foto. Foto: Deník/ Petr Turek

Pro zajímavost
Ročně se ve světě uskuteční přes 110 milionů darů krve, z toho 47% je v zemích s vyššími příjmy, kde žije 19% populace. V těchto zemích je nejčastějším příjemcem člověk nad 60 let věku v plných 79% případů.

To, že si každý dárce krve, zaslouží odměnu či alespoň pochvalu, vědí i v benešovské nemocnici. Proto dnes pořádají spolu s Červeným křížem slavnostní ocenění některých pravidelných dárců.

V rámci slavnostního aktu budou předány Zlaté kříže Českého Červeného kříže 3. třídy. Taktéž budou připravené zlaté a stříbrné medaile profesora Jana Janského, které se udělují dárcům krve, kteří dovršili určitý a daný počet bezpříspěvkových odběrů.

V loňském roce tomu bylo čtyřicet let, co mohou obyvatelé Benešovska darovat krev benešovské nemocnici. Jenom za rok 2016 přišlo do zdejšího transfuzního a hematologického oddělení 245 nových dárců. I přesto se zdravotníci stále poptávají po ochotných a zdravých jedincích.

„Nové dárce vítáme. Připojujeme se proto k akcím jako Daruj krev s Mary Kay a Daruj krev s Českým rozhlasem," uvedla Jana Helm Musilová specialistka oddělení marketingu a PR. V loňském i letošním roce oddělení pro odběry krve navštívilo několik dobrovolných hasičů, kteří přišli v rámci projektu Daruj krev, daruj život s hasiči.

KVŮLI ZISKU NECHODÍ

Za uplynulý rok získala benešovská nemocnice krev od 2 298 bezplatných dárců. Dobrovolníci chodí darovat krev bezplatně. Ani dlouhodobá dárkyně Dana Jendelová kvůli zisku na odběry krve nechodí. Kromě potravinového balíčku totiž dárci žádnou jinou odměnu nedostanou. „Mám dobrý pocit z toho, že jsem někomu mohla zachránit život. Asi dvakrát nebo třikrát se mi také stalo, že mi z benešovské nemocnice volali, protože měl nějaký člověk nehodu a potřebovali mojí krev. Vždycky jsem hned do nemocnice dorazila," prozradila Dana Jendelová.

Darování krve. Infografika

Kliknutím infografiku zvětšíte.

Před každým odběrem prochází dárce stereotypním kolečkem. Doktoři musí příchozímu nejdříve změřit tlak, zkontrolovat srdce a samozřejmě udělat rozbory krve. „K samotnému odběru se není potřeba objednávat, stačí s sebou mít jen průkaz totožnosti. Odběry dárců probíhají na našem transfuzním a hematologickém oddělení vždy v úterý a středu od šesti hodin do půl deváté ráno," dokončila Jana Helm Musilová. 

Dana Vilímková začala s dárcovstvím díky tátovi

Benešov - Chodit darovat krev začala se svým tatínkem. Dana Vilímková vzpomíná i na svůj první odběr, který se uskutečnil před více než čtvrt stoletím, 14. června 1988 v benešovské nemocnici, kam dochází dodnes.

„Tatínek chodil darovat krev pravidelně a díky němu jsem začala také. Až posléze, když otec umřel na vážnou chorobu, jsem si uvědomila, že dárcovství krve je doopravdy potřeba," uvedla Dana Vilímková, nynější starostka Okresního sdružení hasičů v Benešově.

Tatínek Dany Vilímkové totiž při onemocnění potřeboval transfúzi několika litrů krve. V tu chvíli si Dana Vilímková uvědomila, že ta krev, kterou celý život její otec daroval, se mu posléze vrátila. „I proto stále docházím na dárcovství krve," dodala.

Minulý rok také uspořádala, coby starostka hasičů, akci Daruj krev, daruj život s hasiči. S potěšením zjistila, že o darování krve mají hasiči zájem. V loňském roce na odběr přišlo asi dvacet nových dárců a řada z nich stále dochází. I tento rok se hasiči opět na transfúzním oddělení sešli. 

Autor: Lucie Sedláková

Přemýšleli jste někdy, že byste darovali krev?

95%
Ano
5%
Ne

Hlasovalo: 19

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ševcovský staročeský jarmark nabídl návštěvníkům zábavu, hry, muziku i různorodou nabídku stánkařů a řemeslníků.
124

OBRAZEM: Řemeslníci se po roce vrátili do Načeradce

Diskotéku v Týnci nad Sázavou si užívali všichni bez rozdílu věku.
25

U týnecké diskotéky musela zasahovat záchranná služba

OBRAZEM: Večer na stříbření řinčely meče. Nebe ozářil velký ohňostroj

Kutná Hora - První den Královského stříbření Kutné Hory 2017 vyvrcholil večerní slavností k poctě čtyř rytířských symbolů. Dvorskou svatojánskou slavnost s hudbou a tanci doplnil rytířský turnaj. Nechyběla ani ohňová show na pódiu, za kterou publikum kejklíře odměnilo bouřlivým potleskem. Na závěr celé slavnosti ozářil nebe nad jezuitskou kolejí velkolepý ohňostroj.

OBRAZEM: Odpoledne na stříbření přineslo turnaje. Publikum bavil Henzlin Žito

Kutná Hora - Odpoledne prvního dne programu Královského stříbření Kutné Hory přineslo bohatý program. Davy diváků sledovaly turnaje, ale i soudy, které se letos nesly hlavně ve znamení soubojů na meče. Kromě toho se představil i oblíbený Henzlin Žito, který opět pobavil královskou družinu i publikum.

Šebířovští pionýři přijeli slavit do kamberské hospůdky

Kamberk /FOTOGALERIE/ - Meziobecní spolupráce funguje i napříč okresy. To potvrdila společenská akce v kamberské hospůdce, kam zavítal bývalý hudební soubor z Šebířova na Táborsku. Na dvě stě lidí se sešlo, aby si připomnělo šedesát let od vzniku šebířovského seskupení, oslavilo otevření nové galerie a poslechlo si milou, dechovou muziku.

OBRAZEM: Dětské hry hostil Čínský pavilon v zámeckém parku

Vlašim – Zábavné odpoledne si užily děti v zámeckém parku ve Vlašimi. Zadovádět si mohly na lanové dráze, nechybělo ani skákání v pytlích či házení na terč. Mladé dobrodruhy také zlákalo zastavení s bubny, kde si mohly zarámusit na speciální drumbeny.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies