VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolní dárci krve zachraňují lidské životy

Benešovsko /INFOGRAFIKA, ANKETA/ - Světový den dárců krve připadá právě na dnešek. Akce se koná pro připomenutí těch, kteří se dobrovolně a nezištně rozhodli darovat krev pro záchranu druhého člověka. Motto letošního Světového dne zní „Každý dárce krve je hrdina."

14.6.2017
SDÍLEJ:

Darování krve. Ilustrační foto. Foto: Deník/ Petr Turek

Pro zajímavost
Ročně se ve světě uskuteční přes 110 milionů darů krve, z toho 47% je v zemích s vyššími příjmy, kde žije 19% populace. V těchto zemích je nejčastějším příjemcem člověk nad 60 let věku v plných 79% případů.

To, že si každý dárce krve, zaslouží odměnu či alespoň pochvalu, vědí i v benešovské nemocnici. Proto dnes pořádají spolu s Červeným křížem slavnostní ocenění některých pravidelných dárců.

V rámci slavnostního aktu budou předány Zlaté kříže Českého Červeného kříže 3. třídy. Taktéž budou připravené zlaté a stříbrné medaile profesora Jana Janského, které se udělují dárcům krve, kteří dovršili určitý a daný počet bezpříspěvkových odběrů.

V loňském roce tomu bylo čtyřicet let, co mohou obyvatelé Benešovska darovat krev benešovské nemocnici. Jenom za rok 2016 přišlo do zdejšího transfuzního a hematologického oddělení 245 nových dárců. I přesto se zdravotníci stále poptávají po ochotných a zdravých jedincích.

„Nové dárce vítáme. Připojujeme se proto k akcím jako Daruj krev s Mary Kay a Daruj krev s Českým rozhlasem," uvedla Jana Helm Musilová specialistka oddělení marketingu a PR. V loňském i letošním roce oddělení pro odběry krve navštívilo několik dobrovolných hasičů, kteří přišli v rámci projektu Daruj krev, daruj život s hasiči.

KVŮLI ZISKU NECHODÍ

Za uplynulý rok získala benešovská nemocnice krev od 2 298 bezplatných dárců. Dobrovolníci chodí darovat krev bezplatně. Ani dlouhodobá dárkyně Dana Jendelová kvůli zisku na odběry krve nechodí. Kromě potravinového balíčku totiž dárci žádnou jinou odměnu nedostanou. „Mám dobrý pocit z toho, že jsem někomu mohla zachránit život. Asi dvakrát nebo třikrát se mi také stalo, že mi z benešovské nemocnice volali, protože měl nějaký člověk nehodu a potřebovali mojí krev. Vždycky jsem hned do nemocnice dorazila," prozradila Dana Jendelová.

Darování krve. Infografika

Kliknutím infografiku zvětšíte.

Před každým odběrem prochází dárce stereotypním kolečkem. Doktoři musí příchozímu nejdříve změřit tlak, zkontrolovat srdce a samozřejmě udělat rozbory krve. „K samotnému odběru se není potřeba objednávat, stačí s sebou mít jen průkaz totožnosti. Odběry dárců probíhají na našem transfuzním a hematologickém oddělení vždy v úterý a středu od šesti hodin do půl deváté ráno," dokončila Jana Helm Musilová. 

Dana Vilímková začala s dárcovstvím díky tátovi

Benešov - Chodit darovat krev začala se svým tatínkem. Dana Vilímková vzpomíná i na svůj první odběr, který se uskutečnil před více než čtvrt stoletím, 14. června 1988 v benešovské nemocnici, kam dochází dodnes.

„Tatínek chodil darovat krev pravidelně a díky němu jsem začala také. Až posléze, když otec umřel na vážnou chorobu, jsem si uvědomila, že dárcovství krve je doopravdy potřeba," uvedla Dana Vilímková, nynější starostka Okresního sdružení hasičů v Benešově.

Tatínek Dany Vilímkové totiž při onemocnění potřeboval transfúzi několika litrů krve. V tu chvíli si Dana Vilímková uvědomila, že ta krev, kterou celý život její otec daroval, se mu posléze vrátila. „I proto stále docházím na dárcovství krve," dodala.

Minulý rok také uspořádala, coby starostka hasičů, akci Daruj krev, daruj život s hasiči. S potěšením zjistila, že o darování krve mají hasiči zájem. V loňském roce na odběr přišlo asi dvacet nových dárců a řada z nich stále dochází. I tento rok se hasiči opět na transfúzním oddělení sešli. 

Autor: Lucie Sedláková

Přemýšleli jste někdy, že byste darovali krev?

95%
5%

Hlasovalo: 19

Anketa byla ukončena

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odklízení naplaveného bahna ve Vranovské Lhotě.
25

Při bleskové povodni pomáhali dobrovolní hasiči

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků
96

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Vlašim – Fotbalisté Vlašimi (pátí v tabulce) si nezahráli ve Fortuna národní lize na Jánošíky a chudým nerozdávali, a tak poslední Varnsdorf odjel na sever Čech s prázdnou a ještě zatěžkám v autobuse čtyřmi góly.

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Benešov – Bez sta tisíc korun za rovných 15 milionů si lze koupit blok domů, jehož součástí je také někdejší benešovská šatlava. Spolu s ní prodává majitel i sousední polyfunkční dům s obchody a službami a pozemek určený pro bytovou výstavbu.

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení