VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ne všechny děti jsou v dětských domovech vlastním přičiněním

Pyšely/ Dětský domov se snaží dětem zajistit školu a bydlení v místě trvalého bydliště. Většina jich pochází z Prahy

15.5.2008
SDÍLEJ:

Dětský domov v PyšelíchFoto: Deník/ Vojtěch Kubásek

Děti si sami nevybírají, zda půjdou do dětského domova a všechny z nich by samozřejmě daleko rády žily v normální rodině. Jejich rodiče ale často svou „práci“ nezvládnou a dítěti ani sociálním pracovníkům nic jiného nezbývá.
Dětský domov v Pyšelích působí jako domov rodinného typu. Znamená to, že počet dětí nesmí přesáhnout 48.
Proto zde bydlí v tuto chvíli 46 dětí, další 2 jsou na útěku. „Sedmnáctiletý hoch, Slovák, se už nevrátil z výjezdu k rodině ze Slovenska,“ řekla Hana Juřenová, ředitelka dětského domova.
„Dívka, stejně stará, měla velice vážné výchovné problémy ve škole, kde spolužačkám ukradla tři mobilní telefony a nechtěla se sem vrátit, protože by to řešila policie,“ dodala Juřenová.
Na rozdíl od dětských domovů se školou, ve kterých mají pevnější režim a značně omezené vycházky a jsou tam také umisťovány děti s velkými výchovnými problémy, děti v Dětském domově v Pyšelích mají velkou volnost, do základní školy docházejí do Pyšel a na střední školy a učiliště jezdí i dál.
„Sedm z našich dětí studuje na středních školách, což je nejvíce za poslední čtyři roky,“ okomentovala situaci Marie Ebenstreitová, sociální pracovnice při DD. Některé děti chodí na soukromé školy a jejich studium hradí sponzoři.
„Děti, které jsou u nás, k adopci ani jít nemohou,“ dodala. Všechny děti jsou odebrány od rodiny z důvodu, že se o ně rodiče nedokážou, neumí nebo nechtějí postarat. V takových případech není adopce povolena a ani děti sami by ji nechtěly.
Děti v domově zůstávají do svých 18 let, většinou ale déle. „Čekáme, až se vyučí a najdou si práci a bydlení, nikdy je odtud nevyhodíme pod most,“ dodala Hana Juřenová.
Většina mladých lidí po svých osmnáctinách odchází buď zpět ke své rodině, do sociálního bytu, který jim obstará sociální pracovnice v místě trvalého bydliště, k partnerovi nebo do Domu na půl cesty, kde může bydlet jeden, případně dva roky.
Letos do DD přišlo pouze jedno dítě, loni to bylo šestnáct.
„To je ovlivněno tím, že přišly dvakrát čtyřčlenné skupiny sourozenců,“ vysvětlila Ebenstreitová. Naproti tomu loni odešlo do rodiny nebo jinam osm a letos už pět dětí.
„Jsme velice rádi, že se děti
snaží udržovat styky se svými biologickými rodinami, jezdí k nim na víkendy nebo část prázdnin,“ dodala Juřenová.

Na dítě čekají zájemci o adopci i několik let

Praha/ Máte zájem adoptovat dítě? Čekací lhůty jsou po krajích velmi různé. Záleží i na vašich představách o dítěti.
„Žadatel, který má zájem o kterýkoliv typ náhradní rodinné péče o dítě, podá žádost na příslušný krajský úřad. Doba, po kterou žadatelé na dítě čekají, je velmi různá. Pohybuje se od několika týdnů po několik roků,“ potvrdil Deníku Jiří Sezemský, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.
Časový předpoklad trvání celého procesu zařazení do evidence žadatelů o osvojení nelze jednoznačně stanovit, neboť každý krajský úřad přijímá různý počet žádostí.
„Odhadem lze říci, že proces zařazení trvá v průměru asi sedm až deset měsíců. Někdy i více. Po zařazení do evidence je tzv. Čekací doba na dítě velmi různá a zejména se odvíjí od představ žadatelů o dítěti, které chtějí přijmout,“ vysvětlil Sezemský.
Počet žadatelů v Česku neustále stoupá. Naproti tomu se do evidencí dostává čím dál méně dětí. Zejména pak dětí ve věku od narození do jednoho roku vhodných pro osvojení je v evidenci stále méně.
Zpravidla platí, že nejdéle čekají ti, kteří mají nejvyšší požadavky.
„Jestliže si žadatelé přejí přijmout do své péče dítě zdravé, majoritní populace, co nejmenší, pak čekací doba je v průměru kolem tří let i déle. A takových žadatelů je logicky mnoho,“ dodal Sezemský.

ŠÁRKA ŠKAPIKOVÁ


Co jsou SOS dětské vesničky ?

V Čechách funguje sdružení SOS – dětské vesničky, které spravuje 3 SOS vesničky v Doubí, Chvalčově, a Medlánkách. Sdružení zajišťuje náhradní rodinnou péči (pěstounskou péči) dětem, jejichž vlastní rodina selhala. Je další šancí pro děti z dětských domovů vyrůstat v rodinném prostředí. Sdružení vyhledává a školí SOS matky pěstounky, jež pak v SOS dětské vesničce vychovávají děti, které jsou jim svěřovány do péče. Jednu sourozeneckou skupinu tvoří cca. 5–7 dětí. Dalším krokem, když dítě opustí vesničku, je Komunita mládeže v Brně, která se snaží podporovat dospívající. „V této komunitě mladiství dostanou průvodce-pedagoga, který jim radí. Když studují, tak mohou zůstat až do 26 let,“ doplnila národní ředitelka sdružení SOS – dětské vesničky Květuše Paichlová. Dále v rámci vesniček funguje projekt polozávislého bydlení trvající maximálně 3 roky, kde se mladý člověk zdokonalí v dovednostech, které bude k samostatnému životu potřebovat.

Autor: Vojtěch Kubásek

15.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lucie Baumová se narodila 13. dubna ve 3:20. Při svém narození vážila 2 960 g a měřila 46 cm. Rodiče Marcela Königová a Richard Baum.Lucie Baumová patří k pěti dětem, které se narodilo v benešovské porodnici během jedné noční služby.

Benešov v půlce dubna zažil menší babyboom

Benešovský deník. Ilustrační foto

KRÁTCE: Dům půjčí pečovatelské službě

Den země oslaví společně na Masarykově náměstí

Benešov – Den Země zaměřený zejména pro předškolní děti se v pátek 28. dubna odehraje na Masarykově náměstí. Akce Muzea umění a designu a Střední zemědělské školy Benešov startuje v 9 hodin, skončí ve dvě odpoledne.

Král: Touha po změně byla cítit ze všech stran

Střední Čechy /ROZHOVOR, ANKETA MEZI TRENÉRY/ – Šéf sportovně-technické komise středočeského hokeje Deníku přiblížil zrod nového modelu krajské ligy.

OBRAZEM: Mistr ozdobil kapličku v Mokré Lhotě dobovými nápisy

Mokrá Lhota - Mistr písmomalířský Vladimír Boháč dokončil obnovení nápisu nad vchodem do kapličky v Mokré Lhotě, který zničili dělníci během necitlivé rekonstrukce v roce 1948. Původní nápis je částečně vidět na fotografiích z roku 1928.

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies