VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co zmůže novinový titulek?

Týnec nad Sázavou/ Budování kanalizace v osadách Týnce nad Sázavou se má podle plánů chýlit ke konci. Je tomu tak, či není?

23.9.2008
SDÍLEJ:

Výstavba kanalizace v osadách Týnce - 16. září 2008Foto: Deník / Zdeněk Kellner

„Co to má znamenat?!“ čílil se v telefonu starosta Týnce Zdeněk Březina při pohledu na novinový titulek v Benešovském deníku, který hlásal: Varování pro Týnec nad Sázavou?
Lázeňským Poděbradům hrozí vracení stomilionové dotace. „Chcete, aby si toho někdo všimnul? “ vyčítal starosta. Článek pojednával pouze o lázních, ale také o problémech, které tamní radnice má s výstavbou kanalizace. Hovořil i o nebezpečí vrácení státní podpory.
I Týnec buduje se státní podporou kanalizaci. Kope se v Chrástě, Peceradech, Podělusích a Zbořeném Kostelci. Termíny, které představitelé radnice na společných schůzkách s obyvateli i pomocí tisku zveřejňovali, se ale plnit nedaří. Stavba má skluz. Je proto i Týnec v ohrožení podobně jako známé lázně?
„Dotace by neměly být ohroženy. Týnec je má schváleny. Vyúčtování bude dělat Státní fond životního prostředí. Stavbu čeká kontrola, ale nepředpokládáme, že bude něco špatně,“ říká místostarosta Martin Kadrnožka.
Podle smlouvy se zhotovitelem, firmou Skanska, by měla být stavba dokončená ještě letos. Na tento termín je také vázaná dotace. Billboard u Podhajského rybníka hlásá: Termín ukončení stavby XI. 2008.
Takové tvrzení se ale i z laického pohledu zdá velmi odvážné. Zatím totiž není hotová ani páteřní stoka. Chybí ale také další nutná technologie – přečerpávací jímky.
Že se práce vlečou, ví i druhý muž radnice. Kanalizace má podle něj zpoždění někde dvacet, někde až čtyřicet dní.
„V průměru je to třicet dní a zpoždění se týká pouze Chrástu a Pecerad,“ potvrdil Kadrnožka. „V Podělusích a Zbořeném Kostelci se buduje podle harmonogramu,“ tvrdí.
Informace o až tříměsíčním zpoždění ale nepotvrdil. „Ne, devadesát dní stavba skluz nemá,“ řekl. „Subdodavatelé tomu příliš nehoví. Oni nevědí, co vše je a není dohodnuto, a neznají podmínky, které máme dohodnuté se Skanskou,“ řekl.

O kanalizace v Týnci, se bude psát dlouho?

I když se část lidí z Pecerad vyjadřuje k termínu dokončení výstavby kanalizace pesimisticky, podle místostarosty Martina Kadrnožky k tomu nemají důvod. Stavba sice má zpoždění, ale to údajně není rozhodující pro její dokončení.
„V průměru je zpoždění třicet dní a týká se pouze Chrástu a Pecerad,“ potvrdil Kadrnožka. „V Podělusích a Zbořeném Kostelci se buduje podle harmonogramu,“ tvrdí.
Včera ale do redakce Benešovského deníku přišlo oznámení z odboru dopravy Městského úřadu Benešov o povolení uzavírky v Podělusích a Peceradech. Zatímco v Podělusích se jedná o částečnou uzavírku hlavní silnice, v Peceradech se celková uzavírka průtahu obcí, ve směru od Týnce a Brodců prodlužuje až do 31. října. Přitom se už od začátku srpna mělo jezdit právě od Brodců, protože se v té době už mělo kopat v horní, staré části osady. Že by přece jen měli pravdu ti, kteří tvrdí, že zpoždění je až tříměsíční?
Pokud ale Týnec nechce ztratit dotaci, musí SFŽP předat zkolaudovanou kanalizaci. Nebo alespoň její část?
„Věřím tomu, že se to povede,“ řekl místostarosta. „Jsou práce, které můžou být odloženy, nebo nemusí být dokončeny na sto procent. Do konce roku by mělo být požádáno o kolaudaci u hlavních stok a hlavních technologických zařízení, tedy přečerpávacích jímek. To je důležité,“ vysvětlil Kadrnožka a je si na sto procent jist, že v provozu bude hlavní potrubí a až devadesát procent přípojek. „Je ale možné, že se drobné závady a nedodělky budou odstraňovat ještě v lednu,“ dodal.

Autor: Zdeněk Kellner

23.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Během akce si mohli zájemci prohlédnout i indiánský tábor.
63

Ani na Indiány se při memoriálu generála Custera nezapomnělo

Ilustrační foto.

Pouťové zábavy začínají, řidiče čekají komplikace

Sázavský klášter hostí první Baby Fest

Sázava – Především dětem do šesti let je určen nový festival Baby Fest, jehož první ročník se uskuteční v neděli od 10 do 17 hodin.

Benešov vydoloval z Písku dva body

Písek – Stejně jako v loňské sezoně vybojovali hráči Benešova na hřišti Písku v České fotbalové lize dva body, když neudrželi v prvním poločase dvoubrankový náskok, ale v penaltovém rozstřelu měli lepší nervy.

Bouřky zasáhly okres. Hasiči vyjížděli ke spadlým stromům

Benešovsko - Silné bouřky ohrozily Benešovsko během páteční noci a sobotního rána. Ve Středočeském kraji patřil benešovský okres k těm okresům, kde byly bouřky nejsilnější. I tak ale hasiči vyjížděli jen ke dvěma případům. Jednalo se o spadlé stromy na vozovce.

AKTUALIZOVÁNO

Autobus, nákladní a osobní auto se srazily na dálnici D1

Benešovsko - Situace kolem hromadné nehody na dálnici D1 na 49. kilometru ve směru na Brno byla vyřešena rychleji, než všichni předpokládali. Tak se vyjádřil tiskový mluvčí hasičů ze Středočeského kraje, Jaroslav Gabriel. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení