VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co se skrývá za kauzou bývalé školy v Husově ulici?

Benešov – Ubytovna. Snad žádné jiné slovo tolik nejitří mínění veřejnosti v Česku. V Benešově se o ubytovnách sice nepíše tak často, přesto i město u Konopiště taková zařízení má. A hned několik a to nikoliv na periferii, ale dokonce v samém centru – v Tyršově, Jiráskově a také Husově ulici.

13.6.2017
SDÍLEJ:

Bývalá škola v benešovské Husově ulici.Foto: Deník / Kellner Zdeněk

Zatímco dvě první ubytovny vznikaly bez pozornosti veřejnosti, ta poslední, v Husově ulici, vyvolává v šestnáctitisícové aglomeraci velké diskuse. Ubytovna vzniká na místě někdejší učňovské školy v dosahu gymnázia, základní školy i školní družiny. A právě to se mnohým lidem, včetně komunálních politiků, nelíbí.

Přitom to tak ani nemuselo být. Vedení Benešova jednalo s představiteli Svazu českých a moravských spotřebních družstev (Coop), jemu bývalá škola patřila a všechno vypadalo tak, že město objekt, s nímž počítalo pro ZŠ, ZUŠ i DDM, získá. Zastupitelé dokonce schválili mimořádný výdaj 14 milionů korun a dokonce i volnou roku vedení města pro případné přihazování.

Jenže, k tomu vůbec nedošlo. Benešov následně Coop zažaloval. Jednání bylo ale odročeno na neurčito. „Zcela zodpovědně říkám, že za situaci, která bude pro Benešov jednou naprosto neúnosná, může vedení Coopu. Nedodrželo džentlmenské dohody, které s námi mělo,“ řekl starosta Benešova Petr Hostek s tím, že situaci nešlo řešit, protože s ním místopředseda představenstva Coopu Ladislav Kravák i další představitel svazu, přerušili komunikaci.

Ale Kravák nebyl sdílnější ani k Benešovskému deníku, jemuž celou kauzu už odmítl komentovat a tiskový mluvčí Coopu Lukáš Němčík o prodeji benešovské školy také nechtěl hovořit. "To může jen pan místopředseda, ale tan je momentálně v zahraničí," uvedl v pondělí 12. června.

O ubytovně v bývalé škole se ale čile diskutuje na sociálních sítích.

Například Tomáš Chládek‎na na Facebooku píše: Nevím jak Vám, ale docela mi vadí, že pan Sosnovec tu má třetí ubytovnu, kde opět jako v Tyršově, tak i v Jiráskově ulici začínám vídat nyní i u bývalé "obchodky" skupinky kouřících cizinců… To s tím opravdu nejde nic udělat?? To si tu vážně může dělat kdokoliv cokoliv? Protizákonně? V jednom článku Benešovského deníku se píše, že radnice chce zabránit vzniku další ubytovny stůj co stůj. A ejhle, třetí ubytovna už funguje,“ píše a přidává palec dolů a s jeho slovy souhlasí také Zdeňka Smolíková „Jsou to pro ně nejlépe vydělané peníze, co na tom, že vzroste kriminalita, bude nepořádek…“

Další uživatel podepsaný jako Kouba Luděk zase míní, že: „Někde někdo musel zkolaudovat tu budovu na jiný účel použití. Korupci hledejte tam. Škola na ubytovnu předělat jen tak nejde.“

To Carmen Marešová zase míní, že „Diskutovat? Teď? Nic se Sosnovcem neuděláte, tak o čem diskuse? Bydlím v Tyršově vedle feťáckého parku, ubytovny mám ve všech směrech, voláme MP pořád a k ničemu. Vás to netrápí, vy tady nebydlíte, nic neuděláte, protože už nemůžete, to vy jste to umožnili,“ je přesvědčena, ale starosta Benešova při tiskovce radnice řekl: „Chtěl bych, aby lidé, kteří na sociálních sítích diskutují, své nepříjemné otázky směřovali ke Coopu. Díky němu máme průšvih na krku,“ reagoval na dotaz Deníku, co je v kauze bývalé školy v Husově ulici nového.

Benešovský deník v pondělí 12. června nabídl možnost vyjádření také muži, který ubytovny v Benešově provozuje, Stanislavu Sosnovcovi. Na webu je možné najít telefonní číslo a zamluvit si nocleh za 130 korun na noc v ubytovně v Tyršově ulici. Jak web informuje, je to odtud 300 metrů do centra města a 400 metrů k nádraží. Muž na druhé straně linky na otázky Deníku ale odpovědět nechtěl s odkazem, že to musí sám Stanislav Sosnovec. Mobilní číslo, které předal, ale nikdo nezvedal.

Podle starosty Benešova je ale málo pravděpodobné, že by soud Benešov vyhrál, i když podle něj i ústní domluva je svým způsobem smlouvou. A tu s Coopem Benešov měl a jako důkaz chce předložit například mailovou komunikaci. „Nevím k jaké dohodě tam došlo a o co tam šlo. Nevím, kolik za to pan Sosnovec dal, jestli dvanáct, třináct nebo patnáct milionů, ale já říkám odpovědně, že jsme za to byli schopni dát milionů šestnáct,“ dodal starosta Benešova Petr Hostek.

Autor: Zdeněk Kellner

13.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ševcovský staročeský jarmark nabídl návštěvníkům zábavu, hry, muziku i různorodou nabídku stánkařů a řemeslníků.
124

OBRAZEM: Řemeslníci se po roce vrátili do Načeradce

Diskotéku v Týnci nad Sázavou si užívali všichni bez rozdílu věku.
25

U týnecké diskotéky musela zasahovat záchranná služba

OBRAZEM: Večer na stříbření řinčely meče. Nebe ozářil velký ohňostroj

Kutná Hora - První den Královského stříbření Kutné Hory 2017 vyvrcholil večerní slavností k poctě čtyř rytířských symbolů. Dvorskou svatojánskou slavnost s hudbou a tanci doplnil rytířský turnaj. Nechyběla ani ohňová show na pódiu, za kterou publikum kejklíře odměnilo bouřlivým potleskem. Na závěr celé slavnosti ozářil nebe nad jezuitskou kolejí velkolepý ohňostroj.

OBRAZEM: Odpoledne na stříbření přineslo turnaje. Publikum bavil Henzlin Žito

Kutná Hora - Odpoledne prvního dne programu Královského stříbření Kutné Hory přineslo bohatý program. Davy diváků sledovaly turnaje, ale i soudy, které se letos nesly hlavně ve znamení soubojů na meče. Kromě toho se představil i oblíbený Henzlin Žito, který opět pobavil královskou družinu i publikum.

Šebířovští pionýři přijeli slavit do kamberské hospůdky

Kamberk /FOTOGALERIE/ - Meziobecní spolupráce funguje i napříč okresy. To potvrdila společenská akce v kamberské hospůdce, kam zavítal bývalý hudební soubor z Šebířova na Táborsku. Na dvě stě lidí se sešlo, aby si připomnělo šedesát let od vzniku šebířovského seskupení, oslavilo otevření nové galerie a poslechlo si milou, dechovou muziku.

OBRAZEM: Dětské hry hostil Čínský pavilon v zámeckém parku

Vlašim – Zábavné odpoledne si užily děti v zámeckém parku ve Vlašimi. Zadovádět si mohly na lanové dráze, nechybělo ani skákání v pytlích či házení na terč. Mladé dobrodruhy také zlákalo zastavení s bubny, kde si mohly zarámusit na speciální drumbeny.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies