VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čisté vody se lidé napijí až díky domluvě obcí

Benešovsko – Nezávadná, navíc i chutná pitná voda už v dohledné době poteče z kohoutků obyvatelům sedmi sídel Svazku obcí Chopos. Právě oni dlouhá léta po lepší vodě volali, ale bez dohody obcí se to dlouho nedařilo. 

7.7.2017
SDÍLEJ:

Vranov je jednou ze sedmi obcí, která investuje do budoucnosti.Foto: Deník / Kellner Zdeněk

Úvahy na stavbu přivaděče od hlavního řadu želivského vodovodu pro Prahu, jsou už letité. Jenže svazek dříve chystal dílo, s nímž kvůli jeho velikosti některé obce, například Chocerady a Přestavlky, nesouhlasily. 

„Bylo to tak třeba i proto, že měl původní přivaděč vést i přes území obce Kozmice, která o to nestála,“ vysvětlil Miroslav Kratochvíl, předseda Svazku obcí Chopos, investor díla. 

Ten díky domluvě obcí už brzy získá územní rozhodnutí. Dokument stanoví, kudy vodovod povede. 

„Současně s tím připravujeme dokumentaci pro stavební povolení. Tu bychom měli mít už na začátku srpna,“ potvrdil připravenost záměru Miroslav Kratochvíl s tím, že dalším důležitým dokladem bude dokumentace pro provedení stavby. Ta zase pomůže svazku vypsat výběrové řízení na zhotovitele, což by se mělo stát na přelomu září a října.

Na stavbě se finančně podílejí obce Ostředek, Teplýšovice, Čakov, Divišov, Vranov, Chotýšany a Struhařov. Jak moc lidé z Choposu vodu potřebují, dokládá asi nejkřiklavější případ z Ostředka. Právě tam studny zamořuje sůl z dálnice D1, kterou cestáři používají při zimní údržbě. 

„Tahle situace trvá od doby, kdy tu dálnice stojí, což je téměř čtyřicet let,“ potvrdila Ludmila Šimáčková, obyvatelka jedné z ostředeckých bytovek. 

Obec Ostředek má pět částí, v nichž žije 367 lidí. Její správní území o výměře 1297 ha leží z obou stran podél dálnice v délce téměř devíti kilometrů. Všech pět částí – Bělčice, Mžížovice, Ostředek, Třemošnice a Vráž jsou doslova přilepené na těleso dálnice D1.

„Vodovod v Ostředku vyřeší nejen jejich nekvalitní vodu, ale vlastně i její dlouhodobý nedostatek,“ připomněl předseda Choposu.

Celý systém bude mít klíčové místo, vodojem, nad Teplýšovicemi. Z něj pak životadárná tekutina samotíží steče po drobné úpravě chlorem přímo do domácností. 

V některých obcích kvůli tomu vybudují nový rozvod, jiné, třeba Struhařov a Chotýšan a také částečně Čakov, využijí stávajících vodovodů.

První doušky želivské vody začnou lidé z obcí Choposu polykat v roce 2020.

Tak to stanoví také dotační podmínky. Teprve dokumentace pro stavební povolení, ale stanoví přesnější finanční údaje díla.

Studie zatím počítá s částkou 160 milionů korun bez DPH. Dotace by měly pokrýt 63 procent uznatelných výdajů. Ostatní výdaje si zaplatí obce. Ty si na vodovod vezmou také úvěry na 10 až 20 let. 

Platit by ale mohli i lidé samotní. K takové situaci by mohlo dojít například ve Vranově. Tam má vodovod procházet přes území soukromých vlastníků, kteří s tím nesouhlasí. Takovou větev proto nyní investor nepostaví. Problém ve Vranově ale spočívá spíš v tom, že krach jednání s vlastníky pozemků přišel až v době, kdy běželo řízení o územním rozhodnutí. Pokud by později přece jen došlo k dohodě, nebude už možné tuto část díla zahrnout mezi dotace a zaplatit ji bude muset obec, nebo ten, kdo bude vodu chtít.

„Věřím, že třeba v budoucnosti k dohodě dojde a tento problém vyřešíme ke spokojenosti nás všech,“ přeje si starosta Vranova Josef Vašák.

Věří v to i Miroslav Kratochvíl. Už proto, že má nový vodovod obsloužit domácnosti se dvěma a půl až třemi tisíci lidmi. 

Budou mezi nimi i ti z Teplýšovic. Starosta obce Josef Škvor je rád, že k tomu nakonec dojde. 

„Jsme připraveni a věříme, že se to povede. Vodovod je totiž jediné řešení složité situace s pitnou vodou. Myslím, že je to také jedna z posledních šancí, jak se obce mohou dostat k penězům,“ dodal starosta Teplýšovic.

Autor: Zdeněk Kellner

7.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní víkendové fotbalové výsledky

Známá zpěvačka se nebála a poslední písničku odzpívala mezi diváky.
58

OBRAZEM: Monika Absolonová zazpívala svůj největší hit mezi diváky

Incident na hřišti přinesl dvě červené

Benešov – Třetiligový fotbalový zápas mezi Benešovem a Zápy přinesl po půlhodině hry málo vídanou rvačku, kdy se do sebe pustili domácí Petr Ježdík s hostujícím Valentou, do které se připletl domácí Laštovka a padnul na Valentu. Po následné strkanici zbytku hráčů, vytasil rozhodčí Klupák červenou kartu pro Valentu a Laštovku, Petr Ježdík vyšel k překvapení všech s čistým štítem.

OBRAZEM: Svatý Václav popřál českému národu k lepším zítřkům

Louňovice pod Blaníkem - Svatý Václav ještě v hoře Blaník zůstane. Čechy zatím pomoc, podle něj, nepotřebují. Alespoň to řekl obecenstvu v Louňovicích pod Blaníkem, když zahájil každoroční Svatováclavské slavnosti. Na přání, aby se Čechům dobře dařilo, ale neopomněl.  

Redaktor počasí Michal Žák seznámil Vlašimské s extrémy v počasí

Vlašim - Noc vědců ovládla vlašimskou hvězdárnu v pátek 22. září od 17 hodin. Hlavním bodem programu byla přednáška redaktora počasí z České televize Michala Žáka. Ten přítomné seznámil s extrémy v počasí.  

KRÁTCE: Uvidí výcvik psů i zásahy hasičů

Benešovsko - Co se děje na Benešovsku?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení