Reforma státní správy, změny územních působností pověřených radnic třetího stupně a navazujících institucí i přesunutí katastrálních území obcí na Sedlecko-prčicku z okresu Benešov do okresu Příbram způsobily postupně disproporce v zařazení jednotlivých členů.
Pokud aktivní hasič zasahuje jako člen jednotky požární ochrany například při požáru nebo povodni, spadá pod velení příbramského územního odboru a nejbližší požární stanice v Sedlčanech.
Po návratu z výjezdu je však stále členem benešovského okresního sdružení, v jehož režii se uskutečňují soutěže v požárním sportu i společenské a kulturní akce.
„V rámci občanského sdružení zůstávají sbory dobrovolných hasičů ze zmíněné lokality, s nimiž je velmi dobrá spolupráce, členy benešovského okresního sdružení. Sbory ze zhruba dvaceti obcí se před časem samy rozhodly, ve kterém sdružení budou nadále působit,“ vysvětlil starosta okresního a zároveň krajského sdružení Josef Páv, podle kterého se dobrovolní hasiči a jejich mladí nástupci budou i nadále zúčastňovat všech soutěží a akcí pořádaných benešovskou kanceláří.
Členové výjezdových jednotek to budou mít složitější. Letos ještě zajistil školení a výcvik velitelů, strojníků i nositelů dýchací techniky benešovský územní odbor Hasičského záchranného sboru (HZS). Od ledna příštího roku převezmou odbornou péči o ně příbramští profesionálové, respektive sedlčanská požární stanice.
„Ve svolávacích a hasebních plánech obcí i okrsků jsou změny zapracované. Periodická školení a výcvik členů zásahových jednotek ale do konce letošního roku kvůli přiděleným penězům zajišťuje ještě Benešov,“ doplnil Josef Páv.