VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Část zdi farní zahrady v Týnci nad Sázavou opraví ještě letos

Týnce nad Sázavou – Ještě letos by se měla dočkat opravy kamenná zeď farní zahrady. Přesněji, její část. Zeď fary v nejstarší části města sice turisté mířící do areálu středověkého týneckého hradu nevidí, přesto je právě tohle dílo jedním z problémů města. A to přes to, že Týnci ani nepatří. Zeď je v majetku týnecké farnosti Římskokatolické církve. Kolem rozpadající se zdi denně chodí, po nově vybudovaných schodech, děti i dospělí z domů na Farském kopci. Ale vzhledem k tomu, že jsou schody také součástí naučné stezky, cestu si do těch míst najdou nejspíš i ti, kteří chtějí poznat Týnec víc.

2.6.2015
SDÍLEJ:

Týnecká farní zeď se dočká opravy ještě letos.Foto: Zdeněk Kellner

Uživatelům stezky hrozí, že na ně z drolící se stavby umístěné v prudkém svahu, vypadne některý z kamenů, z nichž je zeď postavena.

„S týneckou farností jsme se domluvili na tom, že ji jako majitelé nechají opravit," uvedl starosta Týnce Martin Kadrnožka a připomněl, že město Týnec na rekonstrukci zdi věnuje jako dotaci ze svého rozpočtu 90 tisíc korun.

Právě tohle rozhodnutí města však vyvolalo i odmítavé reakce.

„V té době tady zněly hlasy, že církev restituovala majetky a my bychom jí přispívat neměli. Jenže týnecká farnost, snad až na les v Chářovicích, nezískala téměř nic a v penězích se rozhodně netopí," tvrdí starosta Týnce s tím, že církevní restituce primárně nejsou určené k opravám nemovitostí, ale k původnímu účelu církve, tedy k pomoci sociálně slabým a nemocným.

Podle stavebního technika Arcibiskupství pražského, Romana Lutze, který jako stavební dozor bude zblízka sledovat postup záchranářských prací schválených památkáři, se s opravou začne v září. Vedle příspěvku města na něj stejnou částkou, tedy 90 tisíci korunami přispěje i týnecká farnost. Ta peníze získala i z darů věřících. Vzhledem k tomu, že každá farnost hospodaří samostatně, nelze čekat, že na tuhle stavbu, významnou snad jen pro Týnec, přispěje církev i z jiných zdrojů.

„Nejsem si jist, zda se podaří zeď opravit celou, protože se původní rozpočet prací pohyboval někde kolem půl milionu korun," připomněl Martin Kadrnožka s tím, že město chce, aby zejména kolem zmiňované naučné stezky, tedy v délce zhruba 60 metrů byla zeď v solidním stavu. „Nemusí být opravena do své původní výšky, může být nižší, ale měla by být alespoň taková, aby se nerozpadala," dodal starosta Týnce.

Tohle přání se městu nejspíš beze zbytku splní. Stavba ležící v chráněném území fary a současně i v chráněném území týneckého hradu, bude opravena postupem nařízeným památkáři. Ti povolili, aby stavebníci zeď vysokou přes dva metry a celkově měřící na délku přes 150 metrů, snížili na 180 centimetrů. „Vytěžený" materiál pak stavbaři použijí na doplnění vypadaného a chybějícího zdiva.

„Zeď začneme opravovat v její spodní, nejpoškozenější části," uvedl Roman Lutz a připomněl ještě, že oprava nebude spočívat jen v dostavbě chybějících částí zdi, ale také ve vyspárování kamenů a zakončení zdi krytinou. „Buď to bude pomocí pálené tašky bobrovky, nebo pálených cihel," vysvětlil technik.

Během letoška, v první etapě opravy farní zdi, stavbaři rekonstruují zhruba 30 metrů zdiva. Další pak až v závislosti na zajištěných finančních prostředcích.

Oprava farní zdi, jakkoliv se může zdát triviální záležitostí, není bez problémů. Z pohledu rekonstrukcí jsou pro církev nejdůležitější rekonstrukce a údržba farních kostelů a také sídla farářů.

Benešovský vikariát, kam patří i týnecká farnost, má 40 farních kostelů a zhruba polovinu far. Objektů, které si zaslouží údržbu je tam, včetně ohradních zdí, dohromady přes sto.

Autor: Zdeněk Kellner

2.6.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto.

Další nákladní auto s kamením sjelo do Kamenického potoka

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

OBRAZEM: Na kolečkových bruslích budou řádit ve Voticích

Votice - Milovníci in-line bruslí nemají na Benešovsku zatím žádnou vhodnou dráhu ani stezku. To se ale již brzy změní. Na fotbalovém hřišti ve Voticích nyní vzniká nová in-line dráha i běžecký oblouk.

Ztracenou fenku odchytili i s pěti štěňaty

Jankovská Lhota - Fenka se svými pěti štěňaty od soboty 14. října pobývá v maršovickém útulku. Před tím ji spolu se štěňaty dobrovolníci odchytili v Jankovské Lhotě, kde se pohybovala již několik dnů před odchytem.

K jubileu vystavuje malíř ve Vlašimi

Vlašim - Muzeum Podblanicka a Galerie Karlov organizují v prostorách vlašimského zámku výstavu obrazů malíře Jana Dvořáka. K dílu letošního jubilanta promluvil ředitel muzea Radovan Cádler. Hudební doprovod perfektně zvládli Ondřej a Lukáš Vidrnovi a báseň J.Pilaře Blaník procítěně přednesl Pavel Hoza.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení