VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Část zdi farní zahrady v Týnci nad Sázavou opraví ještě letos

Týnce nad Sázavou – Ještě letos by se měla dočkat opravy kamenná zeď farní zahrady. Přesněji, její část. Zeď fary v nejstarší části města sice turisté mířící do areálu středověkého týneckého hradu nevidí, přesto je právě tohle dílo jedním z problémů města. A to přes to, že Týnci ani nepatří. Zeď je v majetku týnecké farnosti Římskokatolické církve. Kolem rozpadající se zdi denně chodí, po nově vybudovaných schodech, děti i dospělí z domů na Farském kopci. Ale vzhledem k tomu, že jsou schody také součástí naučné stezky, cestu si do těch míst najdou nejspíš i ti, kteří chtějí poznat Týnec víc.

2.6.2015
SDÍLEJ:

Týnecká farní zeď se dočká opravy ještě letos.Foto: Zdeněk Kellner

Uživatelům stezky hrozí, že na ně z drolící se stavby umístěné v prudkém svahu, vypadne některý z kamenů, z nichž je zeď postavena.

„S týneckou farností jsme se domluvili na tom, že ji jako majitelé nechají opravit," uvedl starosta Týnce Martin Kadrnožka a připomněl, že město Týnec na rekonstrukci zdi věnuje jako dotaci ze svého rozpočtu 90 tisíc korun.

Právě tohle rozhodnutí města však vyvolalo i odmítavé reakce.

„V té době tady zněly hlasy, že církev restituovala majetky a my bychom jí přispívat neměli. Jenže týnecká farnost, snad až na les v Chářovicích, nezískala téměř nic a v penězích se rozhodně netopí," tvrdí starosta Týnce s tím, že církevní restituce primárně nejsou určené k opravám nemovitostí, ale k původnímu účelu církve, tedy k pomoci sociálně slabým a nemocným.

Podle stavebního technika Arcibiskupství pražského, Romana Lutze, který jako stavební dozor bude zblízka sledovat postup záchranářských prací schválených památkáři, se s opravou začne v září. Vedle příspěvku města na něj stejnou částkou, tedy 90 tisíci korunami přispěje i týnecká farnost. Ta peníze získala i z darů věřících. Vzhledem k tomu, že každá farnost hospodaří samostatně, nelze čekat, že na tuhle stavbu, významnou snad jen pro Týnec, přispěje církev i z jiných zdrojů.

„Nejsem si jist, zda se podaří zeď opravit celou, protože se původní rozpočet prací pohyboval někde kolem půl milionu korun," připomněl Martin Kadrnožka s tím, že město chce, aby zejména kolem zmiňované naučné stezky, tedy v délce zhruba 60 metrů byla zeď v solidním stavu. „Nemusí být opravena do své původní výšky, může být nižší, ale měla by být alespoň taková, aby se nerozpadala," dodal starosta Týnce.

Tohle přání se městu nejspíš beze zbytku splní. Stavba ležící v chráněném území fary a současně i v chráněném území týneckého hradu, bude opravena postupem nařízeným památkáři. Ti povolili, aby stavebníci zeď vysokou přes dva metry a celkově měřící na délku přes 150 metrů, snížili na 180 centimetrů. „Vytěžený" materiál pak stavbaři použijí na doplnění vypadaného a chybějícího zdiva.

„Zeď začneme opravovat v její spodní, nejpoškozenější části," uvedl Roman Lutz a připomněl ještě, že oprava nebude spočívat jen v dostavbě chybějících částí zdi, ale také ve vyspárování kamenů a zakončení zdi krytinou. „Buď to bude pomocí pálené tašky bobrovky, nebo pálených cihel," vysvětlil technik.

Během letoška, v první etapě opravy farní zdi, stavbaři rekonstruují zhruba 30 metrů zdiva. Další pak až v závislosti na zajištěných finančních prostředcích.

Oprava farní zdi, jakkoliv se může zdát triviální záležitostí, není bez problémů. Z pohledu rekonstrukcí jsou pro církev nejdůležitější rekonstrukce a údržba farních kostelů a také sídla farářů.

Benešovský vikariát, kam patří i týnecká farnost, má 40 farních kostelů a zhruba polovinu far. Objektů, které si zaslouží údržbu je tam, včetně ohradních zdí, dohromady přes sto.

Autor: Zdeněk Kellner

2.6.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Melody Gentlemen vystoupí v prvorepublikovém.
3

Milovníky swingu potěší devítičlenné uskupení Melody Gentlemen

Odebrání jankovských koní bylo oprávněné

Votice /FOTOGALERIE/ – Předběžnou náhradní péči u jankovských koní potvrdil nyní Krajský úřad, a to i přesto, že se majitel zvířat několikrát odvolal.

Křivsoudov si zopakuje atentát na Heydricha

Křivsoudov /ROZHOVOR/ - Historická i současná vojenská technika, uniformy vojáků a dobové kostýmy. O více než 75 let zpátky v minulosti se vrátí návštěvníci akce, která se bude konat v sobotu 26. srpna v Křivsoudově.

KRÁTCE: Život arcivévody poznají lépe

Benešovsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí na Benešovsku.

Nejmenší fotbalová vesnice vyrobila největší překvapení

Benešovsko – Okresní fotbalová sezona začala pohárem, ve kterém došlo i na překvapením. Největší má na svědomí nejmenší vesnice v republice, která má fotbalový klub, Nesperská Lhota, která díky brance Brožíka z penalty, vyřadila Jankov, sestoupivší z I. B třídy. Zápas byl velmi nervózní a rozhodčí Pessr musel hráče krotit, a nakonec v závěru vyloučil domácího brankáře Vladimíra Březnovského, který hraním rukou mimo pokutové území, zmařil jasnou příležitost hostů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení