VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na přehlídce začal boj o žáky

BENEŠOV - Žáci základních škol a jejich rodiče se seznamují s nabídkou téměř třiceti škol

8.11.2007
SDÍLEJ:

Školy se na přehlídce prezentovaly praktickými ukázkami. U stánku Střední školy ekonomiky, obchodu a služeb Benešov se příchozí nechávali líčit studentkami 4. ročníku oboru kosmetičkaFoto: Deník/ Petr Roubíček

Téměř tři desítky středních odborných škol, učilišť a gymnázií se od středečního dne prezentuje na Přehlídce škol 2007. Po dva dny se žáci základních škol a jejich rodiče seznamují s nabídkou školských zařízení nejen z regionu, ale i z blízkého či vzdálenějšího okolí. I když to málokdo přiznává, boj o každého žáka je neúprosný.
Prostory Kulturního centra Na Karlově se zaplnily nejrozmanitějšími poutači, videoprojekcí i ukázkami oborů osmadvaceti škol, které letos o přehlídku projevily zájem.
„Snažíme se o co nejpestřejší nabídku nejen ze spádových oblastí, ale také z příhraničních regionů okresu. Kdo se přehlídky fyzicky nezúčastní, poslal alespoň své materiály,“ uvedl Luboš Chalupecký, vedoucí oddělení poradenství a rekvalifikace Úřadu práce Benešov, který přehlídku škol pořádá.
Podle Chalupeckého je o ni stále větší zájem, jak ze strany prezentujících se škol, tak veřejnosti. Navštěvují ji nejen jednotlivci, ale i celé výpravy základních škol. „Po vyhodnocení zjišťujeme, že hodně dětí přichází z osmých tříd. To je významný posun z let minulých. Návštěvníci se nejčastěji ptají na možnosti dalšího uplatnění, jaké cizí jazyky se vyučují a zda je perspektiva. Zajímá je jaké obory se otevírají a kritéria přijímacího řízení,“ pokračuje Chalupecký a dodává, že kromě důležitého faktoru, jako jsou upoutávky, slouží přehlídka k navazování kontaktů k pozdějším individuálním pohovorům.
Otázku, co dál po opuštění základky, přišly řešit deváťačky z Čerčan. „Chtěla bych jít na práva, tak se ohlížím po gymnáziu,“ říká Ivana Petráňová. Naopak jasno ještě nemá spolužákyně Jana Bambasová. „Myslela jsem na zemědělku, ale teď se mi líbí i kosmetička nebo kuchař–číšník,“ dodává a obě si pochvalují širokou nabídku. U stánku benešovské zdravotnické školy se zastavil František Smrkovský ze ZŠ Jiráskova Benešov. „Uvažuji o záchranáři nebo něco s počítači.“
Pro rodiče i děti je tato akce neocenitelná. Veřejnost si může školy s podobným zaměřením porovnat, dostane propagační materiál a v klidu si pak doma nebo s výchovným poradcem vše probrat. Přínosem je ale i pro školy, na tom se shodují jejich vedoucí pracovníci. Mnohdy jsou prý informace o školách zkreslené a zde se uvedou na pravou míru.
„Tato přehlídka je první seznámení rodičů a žáků s nabídkou středních škol. Jaká bude odezva, zjistíme při Dnu otevřených dveří. Zájem o technické obory je, ale potřebovali bychom, aby byl větší. Mluvím i za podnikatelskou sféru, protože v tuto chvíli už je těchto absolventů nedostatek,“ uvedl ředitel vlašimské průmyslovky Zdeněk Krejča.
SOU stavební a PŠ Benešov zaznamenávají slibnou poptávku po oboru aranžér. „Aranžérství učíme teprve druhým rokem, zájem je vesměs z řad děvčat, která k nám chodí cíleně. Pro kluky máme obory ve stavebnictví , ale většina z těch, co přijdou, rozhodnuta ještě není,“ uvedl zástupce ředitele pro odborný výcvik Michal Dýška.
Spokojenost s průběhem burzy panuje v OA Vlašim. „Bylo zde hodně dětí ve skupinách, ale i rodičů. Zájem je rozdělený na všechny tři obory. Děti s vyznamenáním láká ekonomické lyceum, angličtináře zase evropský asistent, ti co chtějí jít ekonomickým směrem se zajímají o klasickou ekonomiku a podnikání. Zajímavé je, že většina z nich má přehled, co se na naší škole učí. Je úžasné, že úřad práce přehlídku pořádá,“ nešetří chválou ředitelka školy Jarmila Zábranská.
Benešovskou přehlídku škol využívají také mimoregionální školy a potvrzují fakt, že se vyplatí zde prezentovat. „Každým rokem se k nám několik žáků z Benešovska hlásí,“ říká Jan Sadílek, student z kutnohorské průmyslovky. S dobrým nápadem přišla SOŠ pro ochranu a tvorbu životního prostředí ve Veselí nad Lužnicí, která u svého stánku lákala do svých lavic živou krajtou královskou. „To je tahák, jinak had patří do kroužku, který škola podporuje. O zvířátka se starají žáci bydlící na internátu,“ říká studentka Karolína Jedličková s tím, že z Benešova studuje ve Veselí hned několik desítek žáků. „Není to daleko, cesta trvá hodinku,“ dodává.
Přehlídka škol 2007 pokračuje dnes od 9 do 16 hodin.

8.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nůžky v podání Lukáše Zoubka (v červeném) přestřihly nohy Jiřího Novotného, rekordmana v počtu českých titulů se Spartou Praha.

V oslabení se Votice neubránily

Ilustrační foto

Divišov byl opět stoprocentní

Nespeky dostaly rychle druhou facku

Nové Strašecí – Nováček krajského přeboru z Nespek má vrásky na čele, když se ani ve druhém zápase nedočkal bodů, naopak chytil potupnou čtyřku, tři góly inkasoval od 11. do 28. minuty.

Zápas zlomil ve prospěch Poříčí Vosáhlo z penalty

Beroun – Po čtyřech dnech nastoupili fotbalisté Poříčí nad Sázavou ke druhému zápasu krajského přeboru a podruhé slavili výhru. Po Novém Strašecí zvítězili i v Berouně, když rozhodující gól vsítil Jakub Vosáhlo z penalty.  

OBRAZEM: Tři poštolky znovu vzlétly na vlašimském letišti

Vlašim - Nejen letadla startují na vlašimském letišti. Svoji druhou šanci zde také dostaly tři mladé poštolky obecné, které byly v péči vlašimské zvířecí záchranné stanice. Na cestu ke svobodě je přišli doprovodit i klienti Domova pro seniory z Vlašimi.

Ani na Indiány se při memoriálu generála Custera nezapomnělo

Všetice /FOTOGALERIE/ - Dvacátý šestý ročním memoriálu George Armstronga Custera těšil příznivce celé dva dny. V pátek sice pořadatelé akci zahájili, v sobotu ale program vypukl naplno. Na louce ve Všeticích rozprostřeli svůj tábor jak americké jednotky z občanské války, tak i Indiáni.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení