VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Burkiny? Budí emoce i na Benešovsku!

Benešovsko /ANKETA, FOTOGALERIE/ – Oblečené ženy koupající se v čestlickém bazénu rozvířily diskuze napříč republikou. Do benešovského okresu zatím tento trend nedorazil. 

12.7.2017 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK/DPA/Rolf Haid

Provozovatelé bazénu a koupališť v regionu do dnešního dne nemuseli řešit žádné netradiční plavecké úbory krom „stylových“ vytahaných slipů či klasických triček.V případě, že si člověk, koupající se v bazénu či na veřejném koupališti, oblékne nevhodné plavky či dokonce všední oděv, plavčíci i zaměstnanci provinilce upozorní a nařídí mu, ať se chová podle provozního řádu. To platí pro benešovské i vlašimské bazény. 

„Co kdo nosí za oblečení na veřejnosti, je pouze a jenom jeho věc. Pokud se ovšem jedná o koupání v bazénu, tak to by u nás dotyčný narazil. Do bazénu je povolen vstup pouze v plavkách, ať už klasických či kraťasových,” uvedl provozní manažer Sportovních zařízeních města Vlašim Jakub Jeništa. Oblečení do bazénu povolují ve Vlašimi opravdu jen ve zcela výjimečných případech, zpravidla u malých dětí a pouze tričko, z důvodu prevence spálených zad. Vždy ale řeší situaci individuálně a po předchozí domluvě, po svolení plavčíka.

„Při nedodržení pravidel v drtivé většině stačí upozornění a ústní domluva. Pokud by toto nezafungovalo, hrozí dotyčnému vyhození z areálu koupaliště,” dokončil Jakub Jeništa. Ve Vlašimi se ale s přáním vzít si na koupaliště burkinu, zatím nesetkali, stejně tak ani v krytém vlašimské bazénu, který provozuje TJ Spartak Vlašim. 

Vlašimský bazén je využívaný především pro plaveckou výuku dětí. Možná právě proto se ani zde s burkinami zatím nestřetly. „Nemuseli jsme to zatím řešit,” podotkl ředitel TJ Spartak Vlašim Jiří Hroch.Velimský bazén je využívaný především pro plaveckou výuku dětí. Možná právě proto se ani zde s burkinami zatím nestřetly. „Nemuseli jsme to zatím řešit,” podotkl ředitel TJ Spartak Vlašim Jiří Hroch.

NEMAJÍ RÁDI ANI BERMUDY, NATOŽ BURKINY

Ani v Benešově neregistrovali případ, kdy by člověk přišel na koupaliště či do bazénu v burkině. Oblečení při koupání ale porovozovatelé Městských sportovních zařízení Benešov nepovolují, špatně nahlížejí i na tak zvané bermudy. 

„Z našeho pohledu jsou i bermudy velmi na hraně, ale jsou ještě tolerovány. Nepovolujeme koupání ani v tričkách, ani v teplákách, legínách či svetrech, což je otázkou všeobecného přístupu k dodržování daných hygienických pravidel. Není to vůbec otázka náboženského vyznání. Dalším důležitým předpokladem zakotveným v provozním řádu je to, že každý návštěvník by se měl před vstupem do bazénu nahý osprchovat,” upřesnil sportovní ředitel MSZ Benešov Ondřej Lukáč. Stejné pravidlo pro vstup do bazénu, zanesené v provozním řádu, potvrdil i provozní manažer vlašimského koupaliště Jakub Jeništa.V benešovském okrese jsou veřejné bazény jen v Benešově a Vlašimi. 

NA SÁZAVSKÉ PLÁŽI BURKINY NEŘEŠÍ

V ostatních obcích si musí zájemci vystačit s koupáním v přírodě. Třeba v Sázavě město minulý rok vytvořilo písečnou pláž v lokalitě Na Koupadlech. Ta je hojně využívaná lidmi hlavně v letních měsících. Podle starosty města záleží na každém, co si ke koupání obleče. „Hlavní je, aby návštěvníci městské pláže nedělali na místě nepořádek. Co si lidé ke koupání oblečou, není důležité,” uvedl Petr Šibrava. To potvrdila i ředitelka sekce ochrany a podpory zdraví z Krajské hygienické stanice. „Protože se tato voda nečistí uměle, neměl by zákaz koupání v oblečení žádné opodstatnění. Nádrže bývají většinou průtočné a díky rostlinám a zde žijícím živočichům mají omezené samočistící schopnosti,” řekla Michaela Krchová.

Rozhodnutí o tom, v jakém koupacím úboru se budou zákazníci koupat, je tedy plně na provozovateli, který je povinen zajistit, aby koupací voda svým složením neohrozila zdraví koupajících. Je podstatné, zda je daný oděv z materiálu, který je určený ke koupání a nemá třeba kapsy nebo záševky, kde by se držela nečistota. „Dle mého mínění ale nevadí, že oděv zakrývá větší část těla,” dodala Michaela Krchová. 

ŽÁDNÉ BURKINYUV PLAVKY!

Některým návštěvníkům bazénů by ale vadilo, kdyby se na koupališti setkali se zahaleným člověkem od hlavy k patě. „Přijde mi to nespravedlivé. U nás ve městě nás vykazovali z bazénu, pokud někdo měl bermudy či jiné koupací úbory nežli tradiční plavky,” svěřila se na sociální síti ve vášnivé diskuzi Barbora Macháčková z Benešova. Stejně tak i ostatní přispěvatelé jsou zásadně proti. Většina píše o přizpůsobení cizinců českým pravidlům. Najdou se ale stále ti, kteří situaci nevidí tak vážně. „Osobně bych se nad tím ani nepozastavila, kdyby kolem toho nebyla taková diskuse. Taky chodím do vody v oblečení. Ne v burkinách, ale ve specialnim UV oblečení. Nikdy jsem problém neměla,” uvedla Eva Hrkalová žijící v Benešově.

CO JSOU BURKINYBurkiny (též burkini, podle arabštiny i burqini) jsou celotělové ženské plavky, které zakrývají vše, kromě konce končetin a obličeje. Plní požadavky na hidžáb a rozšířily se v islámském prostředí jako oblečení do vody, které ženu příliš neodhaluje a je tedy z náboženského hlediska přijatelné. Slovo samo vzniklo zkřížením slova „burka“ označujícího arabský tradiční zahalující oděv a slova „bikiny“ označujícího druh plavek naopak spíše minimalistických.

Burkiny (též burkini, podle arabštiny i burqini) jsou celotělové ženské plavky, které zakrývají vše, kromě konce končetin a obličeje. Plní požadavky na hidžáb a rozšířily se v islámském prostředí jako oblečení do vody, které ženu příliš neodhaluje a je tedy z náboženského hlediska přijatelné. Slovo samo vzniklo zkřížením slova „burka“ označujícího arabský tradiční zahalující oděv a slova „bikiny“ označujícího druh plavek naopak spíše minimalistických.

Burkiny jsou obvykle ze syntetických elastických vláken, aby příliš nebránily plavání.Burkiny jsou stále zdrojem určitých kontroverzí. Jednak je některé bazény zakazují z hygienických důvodů, jednak se proti nim v některých místech zdvihl odpor i jako proti náboženskému symbolu. Například v srpnu loňského roku zakázalo na svých plážích burkiny francouzské město Cannes coby „ostentativní“ náboženský symbol odkazující k teroristickým hnutím. (zdroj: Wikipedie)

Po dobu trvání ankety lze hlasovat 1x za hodinu. 

Autor: Lucie Sedláková

Vadily by vám v bazénu ženy v burkinách?

Ano

114 hlasů

Ne

28 hlasů

Hlasovalo: 142

Anketa byla ukončena

12.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní víkendové fotbalové výsledky

Známá zpěvačka se nebála a poslední písničku odzpívala mezi diváky.
58

OBRAZEM: Monika Absolonová zazpívala svůj největší hit mezi diváky

Incident na hřišti přinesl dvě červené

Benešov – Třetiligový fotbalový zápas mezi Benešovem a Zápy přinesl po půlhodině hry málo vídanou rvačku, kdy se do sebe pustili domácí Petr Ježdík s hostujícím Valentou, do které se připletl domácí Laštovka a padnul na Valentu. Po následné strkanici zbytku hráčů, vytasil rozhodčí Klupák červenou kartu pro Valentu a Laštovku, Petr Ježdík vyšel k překvapení všech s čistým štítem.

OBRAZEM: Svatý Václav popřál českému národu k lepším zítřkům

Louňovice pod Blaníkem - Svatý Václav ještě v hoře Blaník zůstane. Čechy zatím pomoc, podle něj, nepotřebují. Alespoň to řekl obecenstvu v Louňovicích pod Blaníkem, když zahájil každoroční Svatováclavské slavnosti. Na přání, aby se Čechům dobře dařilo, ale neopomněl.  

Redaktor počasí Michal Žák seznámil Vlašimské s extrémy v počasí

Vlašim - Noc vědců ovládla vlašimskou hvězdárnu v pátek 22. září od 17 hodin. Hlavním bodem programu byla přednáška redaktora počasí z České televize Michala Žáka. Ten přítomné seznámil s extrémy v počasí.  

KRÁTCE: Uvidí výcvik psů i zásahy hasičů

Benešovsko - Co se děje na Benešovsku?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení