VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bronzové plastiky se vrátí na pomník do oslav vítězství

Benešov – Tři roky uplynou napřesrok od doby, kdy zloději ukradli z památníku obětem světových válek před benešovským gymnáziem jednu ze dvou tam umístěných bronzových plastik od akademického sochaře Aloise Bučánka. Kdy přesně umělecké dílo zmizelo, nikdo neví. Jen odhady hovoří o říjnu 2011.

17.10.2013
SDÍLEJ:

Na pomníku zbyl po plastice jen jakýsi obrys z lišejníku.Foto: Zdeněk Kellner

Druhá plastika se vypařila stejně nepozorovaně a nečekaně jako ta první. Naštěstí za jejím zmizením stál starosta Benešova Jaroslav Hlavnička. Ten vzácný artefakt nařídil sejmout a uskladnit na bezpečném místě radnice.

Už napřesrok, tedy po zmiňovaných třech letech, by plastiky měly být znovu na původním místě.

„Chtěli bychom, aby už při připomínce květnových událostí byl pomník znovu s oběma plastikami," přeje si starosta Jaroslav Hlavnička.

Ukradená plastika se dosud nenašla. Proto ji nahradí jiná, nové. Naštěstí se podařilo nalézt zmenšený model původního díla sochaře Aloise Bučánka a podle něj nechává nyní město vyrobit další kus.

„Uvažovali jsme i o vyvedení plastiky z plastu, ale nakonec jsme se přece jen přiklonili k bronzu," uvedl Hlavnička s tím, že umělecký předmět bude ale nově mnohem pečlivěji zakotven v pískovcovém podkladu a měl by proto odolat zlodějským nájezdům.

Ale rekonstrukci potřebuje celý zmiňovaný pomník. Benešov už na práce má rozpočet a jeho restaurování přijde na 1,8 milionu korun, včetně výroby zmiňované plastiky.

Pískovcové bloky od doby jejich usazení v parku u gymnázia nejen pokryl lišejník, ale především je nadzvedly na nevhodném místě rostoucí stromy. Náklady opravy nebude hradit Benešov sám, pomoci by mu v tom měla dotace Středočeského kraje.

PAMÁTNÍK obětem první a druhé světové války vyzdobený bronzovou plastikou akademického sochaře Aloise Bučánka se dočká obnovy. Plastika vyrobená pro Československou obec legionářskou v Benešově byla původně umístěna na boční stěně Masarykových škol, nyní ZŠ Jiráskova. Za protektorátu v roce 1940, nařídila německá správa odstranění desky. Zásluhou několika jedinců byla tato pamětní deska včetně prstí z bojišť zachráněna. Byla zakopána v zemi u Fulínů, aby se pak 5. května 1946 vrátila na své původní místo. Za přispění města, státních orgánů a občanských sdružení byl ustaven zvláštní výbor pro vybudování Památníku padlým z 1. a 2. světové války. Akademický architekt Karel Scharf vypracoval plán na parkovou úpravu před gymnáziem a bylo rozhodnuto pojmout do této úpravy i legionářskou desku z Masarykových škol. Proto byla legionářská deska s budovy školy sejmuta a její plastická úprava byla vzata pro vybudování pamětní desky i obětem druhé světové války. Tuto desku zhotovil akademický sochař profesor Břetislav Benda. Jako základů pro obě pamětní desky (legionářskou i druhého odboje) bylo použito pískovcových kvádrů z Hořic, z nichž je zpracován i původní pomník od Břetislava Bendy.                                                                                                              S přispěním Lubomíra Marounka

Autor: Zdeněk Kellner

17.10.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oskar Fotr.
14

Důležitější je pro mě výhra mužstva, říká Fotr

Pěstujeme olivy

KRÁTCE: Kvůli filmu se bude omezovat chod vozovky

Benešov - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

V Benešově má vzniknout první soukromá základní škola

Benešov /ANKETA/ – V podmínkách Benešova naprosto unikátní záležitost chystá na příští školní rok podnikatelka Helena Šešinová. V centru města chce otevřít první soukromou Základní školu Zvonková.

Za elektronickou hudbou míří do Benešova tisíce lidí

Benešov /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ - Zřejmě poslední festival, který bude uspořádán v areálu Táborských kasáren v Benešově, začne již v pátek od 18 hodin a potrvá až do neděle. Na třetí ročník Exploration festivalu přicestují za taneční elektronickou hudbou o víkendu davy lidí.

O hlasy středočeských voličů usiluje celkem 26 stran

Praha – Politických stran, hnutí a dalších subjektů, které se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR budou ve středních Čechách ucházet o hlasy voličů, je celkem 26. Krajský úřad to mohl konstatovat po úterní 16. hodině, kde vypršela lhůta pro podávání kandidátních listin. „Celkem se ve Středočeském kraji na podaných kandidátních listinách strany a hnutí snaží do voleb zaregistrovat 753 kandidátů,“ konstatoval Pavel Lochař z krajského úřadu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení