VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bouřka ničila znovu porosty, strom padl i na auto a zranil lidi

Benešovsko – Bouřka, která se přehnala nad Benešovskem, udělala v neděli 4. srpna znovu velkou paseku.

5.8.2013
SDÍLEJ:

Obloha v Peceradech kolem 18 hodiny v neděli 4. srpna krátce před vypuknutím obrovské bouře.Foto: Zdeněk Kellner

Krátce před osmnáctou hodinou mohli ti, kteří zvedli oči k obloze vidět seskupení olověných mraků, které při troše fantazie připomínaly chobot tornáda.

Smysly jitřilo také hřmění, které nepřicházelo opakovaně po úderu blesku, jako při klasické letní bouřce, ale znělo bez přestávky možná více než půl hodiny. Byl to jen subjektivní vjem, skutečnost?

Odpověď poskytl Benešovskému deníku Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.

„Jednalo se nejspíš o zvuk přicházející po jednotlivých výbojích. Bouřky přecházely přes celou Evropu. Bouřková činnost se projevovala už dopoledne nad Německem a poměrně silná bouřka zasáhla nejen střední, ale prakticky celé Čechy. Blesků při ní bylo tentokrát tolik, že se zvuk hromů ve výsledku slil do jednoho kontinuálního zvuku. Pak to vypadalo, jako by hřmělo nepřetržitě. Zvuk hromů je slyšitelný až na dvacet kilometrů. Tentokrát to nebylo tak, že by se zablesklo a pak za nějaký časový úsek přišel hrom. Blesků bylo hodně a zvuk z nich na sebe bezprostředně navazoval," řekl Mejstřík.

Silný nárazový vítr ohýbal, lámal a vyvracel stromy v neděli večer. Ale také stál za zraněním dvou lidí.

K tomu došlo v zatáčkách za Krhanicemi. Škodu Octavii tam při cestě na Čakovice zasáhla část zlomeného stromu.

„Dva zraněné odvezlo jiné auto do nemocnice a my jsme tam s kolegy čekali až do dvaadvaceti hodin na nehodovku," popsal událost člen SDH Krhanice Jiří Mlejnek.

Řidiči kvůli neprůjezdné silnici hledali cestu přes řádně uzavřenou silnici z Týnce na Čakovice. Ale i tam odklízeli hasiči z SDH Pecerady stromy popadané na vozovku.

Jejich kolegové tak činili na silnici mezi Tismí a Neveklovem, v Týnci nad Sázavou, u Čtyřkol, mezi Veliší a Vlašimí, na silnici ze Znosimi do osady Polanka či u Arnoštovic.

Obavu o bezpečnost dětí kvůli padajícím stromům měli vedoucí dětského tábora Duha u samoty Sedliště u Sázavy. Bouřkou postižených míst ale bylo více a ještě včera se vlivem podmáčeného terénu zřítil strom na cestu podél řeky Sázavy od zříceniny Zbořeného Kostelce do Nespek.

Autor: Zdeněk Kellner

5.8.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

FNL, Vlašim - Varnsdorf 4:1.
9

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Benešov – Bez sta tisíc korun za rovných 15 milionů si lze koupit blok domů, jehož součástí je také někdejší benešovská šatlava. Spolu s ní prodává majitel i sousední polyfunkční dům s obchody a službami a pozemek určený pro bytovou výstavbu.

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Válečný řev a řinkot zbraní. Taková byla raně středověká bitva

Brdečný - Malá osada Brdečný u Neveklova přivítala o víkendu nespočet nadšenců do historie. Raně středověká bitva Rogar neboli Pojídači mrtvých předvedla příchozím život v minulosti, ale také především raně středověké bitvy.

OBRAZEM: Festival Exploration si užily tisíce fanoušků

Benešov - Dlouho očekávaný festival elektronické hudby v Táborských kasárnách v Benešově skončil. Exploration za uplynulé dva dny ale navštívilo tisíce lidí. Mezi fanoušky byla slyšet jak čeština, tak i angličtina, němčina, francouzština nebo maďarština.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení