VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bílá stuha ozdobila Teplýšovice

Teplýšovice – „Držitelem Bílé stuhy se tento rok stává obec Teplýšovice z okresu Benešov," zaznělo v pondělí 25. června při slavnostním vyhlášení výsledků soutěže Vesnice roku 2012.

27.6.2012
SDÍLEJ:

Bílá stuha je oceněním za práci s mládeží.Foto: Ilustrační foto: Jan Vraný

„Ta soutěž má několik kategorií a každá je specifická. Bílá stuha je konkrétně za práci s mládeží," uvedl Josef Škvor, starosta Teplýšovic s tím, že velkou měrou se na získání stuhy podíleli hasiči, kteří mají v obci velkou tradici, Sokol, se svým týmem fotbalistů, stolních tenistů či hráči stolních hokejistů.

„Pravda. To je sport napříč generacemi, ale je založený na mládeži," řekl Škvor a výčet aktivit doplnil ještě o veřejné služby. Obec je zřizovatelem mateřské a základní školy.

Stuha není jediným oceněním, které obec získala. Zároveň obdržela příslib dotace v rámci podprogramu Podpora obnovy a rozvoje venkova ve výši šesti set tisíc korun. Jak s nimi tepýšovičtí naloží, ale zatím nevědí.

„Momentálně jsme ve fázi překvapení, jelikož peníze nejsou ještě doma. Takže ta krásná práce jak s nimi naložíme nás teprve čeká," vysvětlil starosta Teplýšovic a pokračoval. „Ještě se nám kvůli administrativě nepodařilo vyčerpat odměnu za loňský rok. Je to složitý proces. Doufám, že letos to bude jednodušší."

Nejdřív se ale musí seznámit s pravidly dotace. Zda bude směrovaná výhradně na mládež nebo jestli bude možné jí použít například na zateplení školy, které v příštím roce plánují. Podle slov Josefa Škvora si bude muset více než padesát procent nákladů na zateplení hradit obec sama.

„Takže by se nám na to ty peníze opravdu hodili," přiznal Škvor.

Teplýšovice se soutěže Vesnice roku zúčastnila už počtvrté. Loni vyhrála Zelenou stuhu za péči za životní prostředí a krajinu. Obec zaujala komisi především revitalizací v Kochánově, kde odbahnila dva obecní rybníky.

„Ta konkurence je obrovská. Rok od roku je to těžší a těžší. Musím říct, že je to pro nás obrovský úspěch," neskrýval radost z letošního úspěchu teplýšovický starosta a dodal, že si velice váží toho, že zaujali komisi, jejíž předsedou je shodou okolností Viktor Liška. Starosta Ratměřic, které se v roce 2011 staly Vesnicí roku a letos bojují o evropskou Vesnici roku.

Už podruhé získala obec Teplýšovice ocenění v soutěži Vesnice roku. Zatímco v loňském roce vyhrála Zelenou stuhu za péči o životní prostředí a krajinu, letos je držitelem stuhy bílé. Tentokrát za práci s mládeží.

Josefa Škvora, starostu Teplýšovic úspěch velice těší, ale zároveň přiznává, že prosadit se v konkurenci je rok od roku těžší a těžší.

„Cílem této soutěže je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova," vysvětlila Markéta Vítková, tiskový referent odboru styku s médii a veřejností Středočeského kraje s tím, že soutěže o titul Vesnice roku 2012 se ze třinácti krajů České republiky přihlásilo celkem 278 obcí.

Vesnice přihlášené do soutěže jsou hodnocené v oblastech, jako jsou například společenský život, aktivity občanů, péče o stavební fond a obraz vesnice, péče o krajinu nebo připravované záměry.

Autor: Martina Křečková

27.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto.

Další nákladní auto s kamením sjelo do Kamenického potoka

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

OBRAZEM: Na kolečkových bruslích budou řádit ve Voticích

Votice - Milovníci in-line bruslí nemají na Benešovsku zatím žádnou vhodnou dráhu ani stezku. To se ale již brzy změní. Na fotbalovém hřišti ve Voticích nyní vzniká nová in-line dráha i běžecký oblouk.

Ztracenou fenku odchytili i s pěti štěňaty

Jankovská Lhota - Fenka se svými pěti štěňaty od soboty 14. října pobývá v maršovickém útulku. Před tím ji spolu se štěňaty dobrovolníci odchytili v Jankovské Lhotě, kde se pohybovala již několik dnů před odchytem.

K jubileu vystavuje malíř ve Vlašimi

Vlašim - Muzeum Podblanicka a Galerie Karlov organizují v prostorách vlašimského zámku výstavu obrazů malíře Jana Dvořáka. K dílu letošního jubilanta promluvil ředitel muzea Radovan Cádler. Hudební doprovod perfektně zvládli Ondřej a Lukáš Vidrnovi a báseň J.Pilaře Blaník procítěně přednesl Pavel Hoza.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení