VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezpříspěvkoví dárci krve se tentokrát sešli v nemocnici

Benešov – Dvaatřicet zlatých (40 odběrů) a šestadvacet stříbrných (20 odběrů) Janského plaket převzali včera odpoledne z rukou ředitelky Českého červeného kříže (ČČK) Romany Šimonové, ředitele Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov Michala Oščipovského a primáře transfuzního a hematologického oddělení Vladimíra Boučka bezpříspěvkoví dárci krve.

14.11.2012
SDÍLEJ:

Ocenění přebírali dárci z rukou primáře transfuzního a hematologického oddělení benešovské nemocnice Vladimíra Boučka a jejího ředitele Michala Oščipovského. Foto: Martina Křečková

 Slavnostní udílení ocenění, které se konalo v jídelně benešovské nemocnice byla v pořadí již pětatřicátým pokračováním tradice.

„V předešlých letech se předávání konalo v divadle Na Poště. Ale z finančních důvodů jsme se před čtyřmi lety rozhodli pro levnější variantu. Nemocnice nepožaduje žádné peníze za pronajmutí prostor," vysvětlil Bouček s tím, že stále cítí morální potřebu dárcům poděkovat.

Na začátku slavnostního předávání poděkovala, jak zástupkyně ČČK, tak oba vedoucí pracovníci benešovské nemocnice všem dárcům za jejich nezištnou pomoc, bez které by byly některé lidské životy zbytečně zmařené. Primář Bouček navíc pronesl krátkou přednášku o tom, jak udílení plaket doktora Janského vlastně vzniklo a přiblížil proces zjišťování jednotlivých krevních skupin, což je při transfuzi životně důležité.

„V současné době máme v naší kartotéce zhruba deset tisíc karet. Ale těch, kteří chodí pravidelně, tedy jsou aktivními dárci, máme pět tisíc," odpověděl primář Bouček na dotaz, kolik v současné době eviduje transfuzní oddělení bezpříspěvkových dárců krve.

„Nejmladšími dárci jsou lidé, kteří dovrší věk osmnácti let, ale máme i několik, kteří dávají, i když jim bylo pětašedesát. Ty máme tak tři, čtyři," poznamenal primář oddělení.

Podle jeho slov počet dárců docházejících do benešovské nemocnice, na rozdíl od celé republiky, trvale mírně narůstá. Tento pozitivní fakt přikládá tomu, že dárcovství se dědí z generace na generaci.

„My jsme měli v Benešově vždycky vynikající a silný kádr dárců," pochvaloval si Bouček, který přiznal, že na dva muže – dárce, připadá jedna žena.
V benešovské transfuzní stanici provádí každý rok okolo pěti tisíc odběrů dárců. V případě, že jeden odběr je v průměru 450 mililitrů krve, znamená to, že z Benešova ročně „odteče" zhruba dva a půl tisíce litrů této nejcennější lidské tekutiny.

„Muž může darovat maximálně pětkrát za rok, žena čtyřikrát," zdůraznil Vladimír Bouček a dodal, že krev odebraná v benešovské nemocnici pomáhá především v rámci Středočeského kraje a částečně se také podílí na zajištění nemocnice v pražském Motole, která nemá vlastní transfuzní stanici.

Autor: Martina Křečková

14.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Neproměněné šance připravily Vlašim o výhru

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Řešili násilí a podvody

KRÁTCE: Nový retardér zajišťuje bezpečnou cestu školákům

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

Rozbil kameru, čidlo na světlo a odešel

Benešov - Nejdříve poškodil nade dveřmi kameru a pohybové čidlo na světlo, nakonec odešel z místa pryč. Proto po neznámém muži pátrají benešovští kriminalisté. Pachateli za jeho protiprávní jednání hrozí až jeden rok za mřížemi.

Na Koupáku ve Vlašimi to žije!

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Celou letní sezónu, kdy je otevřen bar Na Koupáku ve Vlašimi, jsou zde pořádány o víkendu nejrůznější akce. Jak koncerty kapel, tak i zábavná vystoupení. Během letošních prázdnin se ve Vlašimi představil Banjo Band Ivana Mládka nebo stand up comedy Na stojáka. Poslední výborný koncert obstarala blues rocková a hard rocková kapel Krausberry.

Železným dědkem se stal talent Klabouch

Maršovice – Jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice (32. ročník), nazvaný Železný dědek, ovládl suverénním výkonem obrovský talent české cyklistiky, osmnáctiletý Petr Klabouch. Na start se postavilo 333 cyklistů. Diváci, kteří v hojném počtu přišli závodníky podpořit, byli svědky skvělých výkonů v podání české amatérské špičky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení