VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Benešovský patriot Bohumil Zima sbírá pohledy čtyřicet let

Benešov – Tak rozsáhlou sbírku starých pohlednic, známek, poštovních obálek, historických fotografií, svatých obrázků a dalších dokumentů, jakou za čtyřicet let nashromáždil ve svém bytě v benešovském panelovém domě Bohumil Zima st., už nikdo nikdy nesestaví.

30.7.2014
SDÍLEJ:

Bohumil Zima se svému koníčku věnuje už více než čtyřicet let.Foto: Zdeněk Kellner

To není troufalé tvrzení, ale skutečnost. V současné době je totiž zájem o sběratelství na takové úrovni, že se další nové předměty dají nalézt jen stěží. A když už, pak je jejich cena vyšponovaná k neuvěřitelným částkám.

„Je to tak," potvrzuje Bohumil Zima. „Staré pohlednice se prodávají třeba i za víc, než čtyři tisíce korun," tvrdí.

Bohumil Zima začínal podobně, jako většina ze sběratelů s tím, k čemu bylo v rodině nejblíž.

„Táta sbíral známky, tak jsme se my tři, jeho synové, do toho jako malí kluci dali taky," vzpomíná.

Zpočátku ale shromažďoval i nálepky ze sirek. Těch se však nakonec zbavil. To když v roce 1974 zemřel jeho otec a on zdědil část jeho sbírky známek.

„Chtěl jsem sbírat také známky, ale v dědictví jsem našel i pohlednice. A právě touto cestou jsem se pak vydal," tvrdí usměvavý muž, kterého vedle pohlednic zaujaly i poštovní obálky.

„Vedle pohlednic sbírám také všechno, co je spojeno s Benešovem," nezapře svůj patriotismus.

Za tu dobu už nashromáždil na čtyři tisíce pohlednic okresu Benešov. Ne všech, ale jen těch vydaných do roku 1939. Má však i patnáct set pohlednic se svým oblíbeným císařem Františkem Josefem I.

V jeho archivu je i kolem dvou tisíc pohlednic s vyobrazením dalších Habsburků a jiných šlechticů a také jejich korespondenci. Sbírá však i lodní a polní vojenskou poštu. Tedy otisky jejích razítek. A pak má Bohumil Zima také zhruba 1200 dokumentů vztahujících se jen k první světové válce. Vše utříděné, označené, očíslované, uložené.

Jenže sběratel nejen shromažďuje předměty. Svou systematickou prací a pečlivou evidencí k nim přidává i historické souvislosti. Každá pohlednice má strojopisnou popisku.

„Doprovodné texty popisují například, že polní pošta rakouskouherské armády měla tři razítka," vysvětlil sběratel. „Když něco sbíráte, musíte se o tom něco dozvědět, poptat se starých lidí…"

Právě proto má Zima některé staré pohlednice uložené pod průhlednou fólií otočené textem nahoru, aby byl vidět otisk razítka.
I když je Bohumil hodně velký systematik, v současnosti předměty sbírá tak, jak mu přijdou pod ruku. To platí, i když každoročně navštíví dvanáct sběratelských burz.

„Sbírka se musí pořád doplňovat," představuje své krédo.

Hlavním zdrojem jeho nových přírůstků je nyní internet. V Čechách se už prý těžko shánějí nějaké lepší věci, proto stále častěji brouzdá po německých sbírkových serverech.

„Z Česka po roce 1990 zmizelo v cizině, a to skoro nenávratně, spousta věcí," připomněl období po uvolnění styku se Západem. „V Čechách jsou proto předměty už poměrně drahé. Pohledy se tady už ani nevyplácí kupovat. V Německu je to levnější," dodal.

Velkou část Zimovy sbírky tvoří také dokumenty, pohledy a fotografie starého Benešova ohraničené opět datem 1939. Těch má na pět tisíc kusů. Druhá část této oblasti Zimovy sbírky dokumentuje Benešov v sedmdesátých letech minulého století. To starou zástavbu nahrazovaly paneláky.

„Nové fotky z té doby se už prakticky nedají sehnat. Ti, kteří tehdy fotili, umřeli. No a potomci tyhle snímky pak jednou pro vždy zlikvidovali," zalitoval Zima.

Tak ucelenou sbírku, jako má právě on, nenajdete v žádném muzeu ani archivu. To podle Zimy ukazuje na to, že úředníci i archiváři zaspali. Nedaleko jeho bydliště stál prý dům, v němž žil starý pán, fotograf. Po jeho smrti nový majitel vyházel stovky deskových negativů na smetiště… Poklad prý tehdy odvážely valníky.

Ve své další části sbírky má Zima pro změnu pouze otisky benešovských poštovních razítek. Pošta v Benešově fungovala od roku 1830. Do té doby byla jen v nedaleké Bystřici. Právě proto si Zima dost cení i otisk razítka z prvního otvíracího dne poštovního úřadu na Konopišti.

Sbírkám Bohumil Zima věnuje každodenně nejméně čtyři, pět hodin. Na televizi nekouká. Svými archivy ale také listuje, prohlíží si je.
„Při tom si nejlépe odpočinu," prozradil.

K nejcennějším kouskům svých sbírek řadí Bohumil Zima obálky dopisů psaných vězni v koncentračním táboře v Bystřici, v němž byl internován například i herec Miloš Kopecký. Má jich pět, ale vlastní i desítky dalších dopisů českých vězňů z německých koncentráků v Dachau, Ravensbrücku, Flossenbürgu či Buchenwaldu.

Zimovy sbírky byly k vidění při několika výstavách. Naposledy však v roce 1982. Některé předměty se mu už nevrátily a to byl také důvod, proč už po té nikdy nevystavoval.

Synové Bohumila Zimy, Bohumil a Roman, sice v otcových sbírkových šlépějích nejdou, ale témata, která si jejich otec vybral, je zajímají. Právě proto otci také pomáhají. Jsou jazykově vybaveni, proto se zahraničím komunikují právě oni. Sběratel si vybere zboží na internetu, obchod pak anglicky domlouvají synové. Na burzy s ním, jako v době, kdy byli malí, však už nejezdí. To platí i o jeho manželce Evě.

„Dneska už sbírky mojí manželku ani moc nezajímají," dodal s úsměvem na tváři sběratel Bohumil Zima.

Autor: Zdeněk Kellner

30.7.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nůžky v podání Lukáše Zoubka (v červeném) přestřihly nohy Jiřího Novotného, rekordmana v počtu českých titulů se Spartou Praha.

V oslabení se Votice neubránily

Ilustrační foto

Divišov byl opět stoprocentní

Nespeky dostaly rychle druhou facku

Nové Strašecí – Nováček krajského přeboru z Nespek má vrásky na čele, když se ani ve druhém zápase nedočkal bodů, naopak chytil potupnou čtyřku, tři góly inkasoval od 11. do 28. minuty.

Zápas zlomil ve prospěch Poříčí Vosáhlo z penalty

Beroun – Po čtyřech dnech nastoupili fotbalisté Poříčí nad Sázavou ke druhému zápasu krajského přeboru a podruhé slavili výhru. Po Novém Strašecí zvítězili i v Berouně, když rozhodující gól vsítil Jakub Vosáhlo z penalty.  

OBRAZEM: Tři poštolky znovu vzlétly na vlašimském letišti

Vlašim - Nejen letadla startují na vlašimském letišti. Svoji druhou šanci zde také dostaly tři mladé poštolky obecné, které byly v péči vlašimské zvířecí záchranné stanice. Na cestu ke svobodě je přišli doprovodit i klienti Domova pro seniory z Vlašimi.

Ani na Indiány se při memoriálu generála Custera nezapomnělo

Všetice /FOTOGALERIE/ - Dvacátý šestý ročním memoriálu George Armstronga Custera těšil příznivce celé dva dny. V pátek sice pořadatelé akci zahájili, v sobotu ale program vypukl naplno. Na louce ve Všeticích rozprostřeli svůj tábor jak americké jednotky z občanské války, tak i Indiáni.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení