VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Benešovskému soudu nyní chybějí dva soudci, ale náhradu za ně čekat nemůže

Benešov/ Loni se začal okresní soud zabývat téměř dvěma tisíci případy v oblasti občanskoprávní a nedořešil jich zhruba čtvrtinu

27.3.2008 2
SDÍLEJ:

Okresní soud sídlí na Masarykově náměstí. Právě před jeho objektem hořelo úmyslně zapálené autoFoto: Deník/ Zdeněk Kellner

Pouze deset, namísto dvanácti tabulkových míst, je už rok a půl obsazeno na postu soudce Okresního soudu Benešov. S žádnými náhradníky nebo záskoky ale předsedkyně OS Benešov Lenka Škubalová počítat nemůže.
„Dvě soudkyně jsou na mateřské dovolené, ale vrátí se dříve, než za tři roky,“ je přesvědčena. „Soudkyně se většinou vracejí dříve. Jednak cítí možná odpovědnost vůči kolektivu, navíc se právo stále vyvíjí a delší přestávkou by ztrácely kontakt s měnící se právní praxí,“ vysvětluje Škubalová.
I nedostatečný počet soudců stojí za restem nedokončených případů, který soud v Benešově před sebou tlačí.
V občanskoprávním úseku má benešovský soud v civilní agendě 610 nedořešených případů, v opatrovnickém řízení 185 a v exekučním dalších 140.
„Údaj v exekučním řízení je ale značně zavádějící. Soud sice výkon rozhodnutí nařídí, ale to neznamená, že je provedený,“ objasňuje jeden z údajů Škubalová.
Případ je pak zapsán jako skončený teprve tehdy, když je provedena exekuce. Takových exekucí nařízených soudem ale dosud nebylo provedeno dokonce 1238. Soud přitom loni řešil 2706 nových kauz.
Benešovský okresní soud má v oblasti občanskoprávních sporů 82 nedořešených případů starých šest měsíců až jeden rok (trestních jen 6). Stejné množství případů má rozpracovaných v období jednoho až 3 let (trestní 0). Třiadvacet případů spadá do období 3 až 5 let (trestních 1) a 47 jich je dokonce starších než pět let (trestních 0).
„Z těchto sedmačtyřiceti případů bylo kvůli konkurzu přerušeno jedenačtyřicet případů. Všechny jsou v kauze Zemědělského družstva Jankov,“ říká Lenka Škubalová.
Nejstarší případy se k benešovskému soudu vracejí poté, co jeho původní verdikt zrušil Nejvyšší soud nebo až soud ústavní. Řadu nedodělků má soud také v případech vypořádání společného jmění rozvedených manželů, vypořádání podílového spoluvlastnictví, sporů ze smluv o dílo.
„Majetkové případy jsou velice náročné z hlediska dokazování, je potřeba vypracovat řadu znaleckých posudků k ocenění věcí ve společném jmění, nebo i geometrické plány pozemků, pozemků, které se následně musí ocenit. Každý rok se mění vyhlášky a pokud se takový případ neskončí v jednom roce, musí se kvůli tomu majetek znovu oceňovat,“ vysvětluje Škubalová nejčastější příčiny oddalování rozsudků.
Přes to všechno nepatří benešovský soud k nejhorším. V rámci trestní agendy dokonce zaujímá první až třetí místo mezi dvanácti středočeskými soudy. V civilní agendě je benešovský okresní soud pátý až sedmý.
„Právě civilních soudců máme méně. Mělo by nás být podle tabulek osm, respektive sedm a půl, ale je nás pět a půl,“ tvrdí předsedkyně soudu.
Jak z bludného kruhu? Nepomohlo by zřízení soudů na více místech?
„To by byl krok vzad. Zřízení soudu by bylo hodně náročné finančně i personálně,“ je přesvědčena Lenka Škubalová a posun vpřed vidí například ve zkráceném trestní řízení nebo „odstoupení od trestního stíhání“, mediací civilních sporů.
A jak si OS Benešov vedl loni? V roce 2007 se začal zabývat 1890 případy v oblasti občanskoprávní a nedořešil 429 případů. Ve věci opatrovnické začal 866 věcí a jen 66 z nich nedokončil. V oblasti trestních věcí řešil soud 718 případů a nedokončil 59 z nich.

Autor: Zdeněk Kellner

27.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Kapela Pískomil se vrací do Sázavy. Vystoupí na Baby festivalu v neděli od 16 hodin.
2

Sázavský klášter hostí první Baby Fest

Střelec první branky Benešova Pavel Čapek o poločasové přestávce.

Benešov vydoloval z Písku dva body

Bouřky zasáhly okres. Hasiči vyjížděli ke spadlým stromům

Benešovsko - Silné bouřky ohrozily Benešovsko během páteční noci a sobotního rána. Ve Středočeském kraji patřil benešovský okres k těm okresům, kde byly bouřky nejsilnější. I tak ale hasiči vyjížděli jen ke dvěma případům. Jednalo se o spadlé stromy na vozovce.

AKTUALIZOVÁNO

Autobus, nákladní a osobní auto se srazily na dálnici D1

Benešovsko - Situace kolem hromadné nehody na dálnici D1 na 49. kilometru ve směru na Brno byla vyřešena rychleji, než všichni předpokládali. Tak se vyjádřil tiskový mluvčí hasičů ze Středočeského kraje, Jaroslav Gabriel. 

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

Právě jsme se narodili

Benešov /FOTOGALERIE/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnice v benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie vám přinášíme fotografie nejmladších občánků. Tentokrát narozených ve 33. týdnu v roce 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení