VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Benešov se chystá na novou zimu, ale řeší i staré úrazy

Benešov - Celkem 67 lidí se během uplynulé zimy obrátilo na město s požadavkem na náhradu škody.

18.11.2011 1
SDÍLEJ:

Vzpomínka na minulou zimu ukazuje situaci v Benešově letos 3. února. Foto: Zdeněk Kellner

Ta jim vznikla při tehdy panujících klimatických podmínkách v Benešově.

„Jsou to lidé, kteří utrpěli nějakou újmu na zdraví při pádu na chodníku. Měli například polámané kotníky nebo naražená žebra. Nás pak žádali o doplacení ušlých výdělků nebo bolestného,” uvedl místostarosta Benešova Roman Tichovský.

Většinu z požadavků město po konzultacích s technickými službami, které zajišťují úklid Benešova, odmítlo.

„To bylo v případech, kdy jsme prokázali, že technické služby komunikaci, na níž k úrazu došlo, uklidily ve stanoveném čase a v souladu s operačním plánem zimní údržby,” vysvětlil Tichovský s tím, že v tomto duchu město také odpovídalo i pojišťovně, u níž je Benešov pro takové případy pojištěn.

„Jestliže je u zprávy negativní stanovisko města k proplacení pojistky, pojišťovna zpravidla takové žádosti o plnění také odmítá,” potvrdil místostarosta.

S takovým postupem města se však nesmířili čtyři zranění. Ti se kvůli tomu obrátili na okresní soud. První z nich se už konal a justice dala za pravdu Benešovu.

Sedmašedesát případů, které kvůli minulé, i když na naše poměry extrémní zimě řešil Benešov, se však může, možná i ve větší míře, opakovat.

Odpovědnost za stav chodníků totiž už majitelé nemovitostí k nim přiléhajících, jako tomu bylo dříve, nemají. Tu má nyní město, jejich vlastník.

Nikde však už není napsáno, že odpovědnost se současně také rovná povinnosti chodník skutečně uklízet.

Benešov se tak řídí nařízením rady města, které konstatuje, že údržbu komunikací zajišťují technické služby a také majitele přilehlých nemovitostí. Pokud tak ti druzí nečiní, nikdo je za to nemůže trestat.

„Víme, že to není povinnost lidí, ale jejich uklízení chodníků vnímáme jako slušnost,” doplnil Tichovský.

Při loňské, vpravdě extrémní zimě, kdy se se záplavou sněhu potýkala celá republika, zaplatil Benešov ze svého rozpočtu jen za odklízení sněhu 3,8 milionu korun. Ty samé peníze má už nyní v rozpočtu připravené na přicházející zimu.

V případě, že se sněhová kalamita nedostaví, postačí podle Tichovského na běžný úklid města částka mnohem nižší - 1,5 až 1,8 milionu korun.

Autor: Zdeněk Kellner

18.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oskar Fotr.
14

Důležitější je pro mě výhra mužstva, říká Fotr

Pěstujeme olivy

KRÁTCE: Kvůli filmu se bude omezovat chod vozovky

Benešov - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

V Benešově má vzniknout první soukromá základní škola

Benešov /ANKETA/ – V podmínkách Benešova naprosto unikátní záležitost chystá na příští školní rok podnikatelka Helena Šešinová. V centru města chce otevřít první soukromou Základní školu Zvonková.

Za elektronickou hudbou míří do Benešova tisíce lidí

Benešov /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ - Zřejmě poslední festival, který bude uspořádán v areálu Táborských kasáren v Benešově, začne již v pátek od 18 hodin a potrvá až do neděle. Na třetí ročník Exploration festivalu přicestují za taneční elektronickou hudbou o víkendu davy lidí.

O hlasy středočeských voličů usiluje celkem 26 stran

Praha – Politických stran, hnutí a dalších subjektů, které se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR budou ve středních Čechách ucházet o hlasy voličů, je celkem 26. Krajský úřad to mohl konstatovat po úterní 16. hodině, kde vypršela lhůta pro podávání kandidátních listin. „Celkem se ve Středočeském kraji na podaných kandidátních listinách strany a hnutí snaží do voleb zaregistrovat 753 kandidátů,“ konstatoval Pavel Lochař z krajského úřadu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení