VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Benešov a Vlašim bojují proti drogám, mají plány

Benešovsko /INFOGRAFIKA/ - Obě města mají oficiální plán jako jediná v celém kraji. Ten benešovský bude platit do roku 2020

4.7.2017
SDÍLEJ:

Injekční stříkačky. Ilustrační fotografie.Foto: archiv Deníku

Drogy jsou globální problém a boj s nimi se nevyhnul ani Benešovsku. Města Benešov a Vlašim jsou v otázce prevence ale přece jen o něco dál, než je tomu v ostatních městech Středočeského kraje. Právě tato dvě města jsou nyní totiž v celém kraji jediná, která mají zpracovaný plán protidrogové prevence. „Náš materiál je na tak vysoké úrovni, že bychom ho mohli vydávat jako skripta pro jiná města,“ řekl hrdě starosta Benešova Petr Hostek.

Dokument, který už schválili radní města, vychází z koncepce protidrogové politiky Středočeského kraje a současně i z Akčního plánu realizace Národní strategie protidrogové politiky v oblasti nelegálních návykových látek. „Díky hotovému plánu v Benešově organizujeme řadu akcí ve školách a navazujeme spolupráci s neziskovými organizacemi zabývajícími se protidrogovou problematikou. V Benešově je to třeba Magdaléna,“ připomněla projektová manažerka Městského úřadu Benešov Veronika Kondrátová. „Tím vytváříme základy předcházení užívání drog, ale také kriminalitě. Ač to může znít jako klišé, pořád platí, že předcházení excesům je lepší a levnější, než odstraňování jejich následků,“ dodala manažerka.

První plány prevence vznikly v Benešově už v roce 2014. Dvouletý plán pak nahradil dokument nový. Podle něj se bude úřad řídit až do roku 2020.

Nový plán odpovídá podle Veroniky Kondrátové více reálné situaci v Benešově. Navazují na něj akční plány, které upřesňují, co se daný rok bude v oblasti prevence dít.

Jeho cílem je mimo jiné zefektivnění prevence, rozšíření oblasti ambulantní léčby a doléčování a tae podpora tzv. harm reduction, tedy postupů vedoucích ke snižování dopadů drog u těch, kteří už drogy užívají a nejsou motivováni, aby přestali.

Počty případů drog za volantem. Infografika

Kliknutím infografiku zvětšíte.

VÍCE VYMĚNĚNÝCH JEHEL

Jaký úspěch zatím program zaznamenal, nelze ale nyní přesně říci. „Data o drogově závislých vyhodnocuje dlouhodobě společnost Magdalena. Jsou anonymní, proto počty nelze určit,“ podotkla úřednice. Jako pozitivní jev celé problematiky ale označila zvyšující se počet vyměňovaných jehel. Právě to je podle vedení města ukazatel, že systém prevence funguje, i když naznačuje, že počet narkomanů je vyšší, než se předpokládalo „Počty jsou důsledek toho, že tyto lidi nenecháme padnout až na dno. Oni se dostanou do sítě pomoci a tím zjišťujeme, že jich je tu víc. Když některá města tvrdí, že u nich drogově závislí nejsou, je to jen tím, že nemají zvládnutou protidrogovou problematiku,“ tvrdí Hostek.

Podobně pečlivě mají problematiku protidrogové prevence zpracovanou také ve Vlašimi. Tam už v roce 2011 zřídili Komisi prevence kriminality a bezpečnosti, která se také zabývá otázkami protidrogové prevence, pracuje tam i místní protidrogový koordinátor a od nového roku tuhle činnost koordinuje manažer prevence kriminality. Letos v únoru pak město schválilo strategický dokument Plán protidrogové prevence města Vlašimi pro období 2017 2019. „Loni se v souvislosti s přípravou zpracování dokumentu uskutečnilo ve Vlašimi setkání, kde nám byla mimo jiné představena organizace Magdaléna, se kterou město Vlašim a pracovnice odboru sociálního a zdravotního úzce spolupracují,“ připomněla Petra Rajmanová, vlašimská manažerka prevence kriminality.

Autor: Zdeněk Kellner

4.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstavu "Starej se" připravila Farní charita ve Vlašimi ke svému 25. výročí.
17

Venkovní výstava ukazuje život seniorů

Ilustrační foto.

K vrcholům turistické sezony bude patřit příjezd harleyářů

Zákaz kouření kontrolují u škol i na nádraží

Benešovsko - Protikuřácký zákon platí více než čtvrt roku a nyní již mohou kuřáci i restaurační provozovny dostat za porušení nařízení pokutu. Doba, kdy mohli kuřáci kouřit alespoň na zahrádkách restaurací a hospod, nenávratně skončila. Blíží se zima. Milovníci cigaret se proto budou muset, chtě nechtě, přesunout před provozovny.

Podzimní svátek hudby navštíví špičkoví umělci

Benešovsko - Tradiční setkání přátel hudby na Benešovsku začíná. Festival Podblanický hudební podzim 2017 bude zahájený 22. září v 19 hodin v Kulturním centru v Benešově.

KRÁTCE: Zadýcháváním se budou zabývat v nemocnici zdarma

Benešovsko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení