VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anonymní stížnosti neuspěly. Tábory kontrolami prošly

Benešovsko - Letní dětská rekreace byla téměř pohodová. Tak lze shrnout ohlédnutí středočeských hygieniků za sezonou táborů. Kontroly neodhalily žádné závažné problémy a tři podněty k těmto akcím, které na hygienu přišly, byly všechny vyhodnoceny jako neoprávněné. 

13.9.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník / Markéta Jankovská

To potvrdila ředitelka odboru hygieny dětí a mládeže Jana Tomicová. „Jako zcela mimořádná se jeví skutečnost, že nebyl zaevidován ani žádný epidemický výskyt infekčního onemocnění,“ řekla.

Tři tábory na Benešovsku a v blízkém okolí se však nevyhnuly anonymním stížnostem. Ty se ukázaly jako neopodstatněné. První stížnost upozornila na zápach na hasičském táboře ve Stříbrné Skalici. Druhá na údajně špinavé nádobí na táboře u Vlastějovic.

VEDOUCÍ NIC NEPOSLAL

Třetí se zaměřila na tábor u Českého Šternberka. Zde se věc vyvinula nečekaně. Hygienici tam vyrazili na základě stížnosti podepsané jménem hlavního vedoucího. Stížnost poukazovala na nedostatečný úklid hygienických zařízení a na chybějící rozbor vody v bazénu v areálu rekreačního střediska. Údajný odesilatel ale na místě uvedl, že podnět nepodával. I následná kontrola dopadla dobře. Všude bylo čisto a zdejší požární nádrž nebyla vedena jako vodní plocha k rekreaci.

Ani rodiče dětí z tábora u Českého Šternberka neměli s průběhem akce problém. „Synek byl vždycky spokojený a na nic si nestěžoval. S hygienou problémy nebyly, co vím,” uvedla Eva Pokorná. „Jednou jsme měli špatnou zkušenost s táborem, ale ten už provozovatelé nepořádají,“ dodala.

V rámci 148 běžných kontrol v kraji hygienici odhalili nedostatky při pořádání 11 táborů. Většina chyb se týkala počtu umyvadel a záchodů neodpovídající počtu účastníků, přeplněných chatek, chybějícího úložného prostoru či nedostatečného místa mezi jednotlivými lůžky. Našly se také nedostatky v očkování dětí nebo chyběla izolace pro nemocné. Benešovsko ale prošlo s čistým štítem. Loni to ale bylo jinak. „V roce 2016 byla zjištěna závada ve zdravotnické dokumentaci fyzických osob činných při akci a závada v zajištění podmínek pro osobní hygienu, tedy nedostatečný počet výtokových kohoutů u umyvadel s ohledem na počet dětí,” doplnila Dana Šalamunová, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.

Základny táborů chátrají Středočeským hygienikům bylo nahlášeno celkem 295 různých táborů, jichž se dohromady účastnilo 24214 dětí. Nejvíce jich bylo na Příbramsku (58), Benešovsku (42) a také na Kutnohorsku a Rakovnicku (39). Naopak jen v ojedinělých případech se tábory konaly na Kladensku a Nymbursku (po 2). Příliš lákavé nebylo ani Kolínsko, Praha-východ a Praha-západ (po 5). Táborů je v kraji hodně a je o ně zájem. Zázemí ale podléhá zubu času. U táborových základen je vesměs patrné opotřebení a někde dokonce lze hovořit o chátrání. „Ne vždy je ze strany provozovatelů rekreačních objektů patrná snaha situaci řešit. Navíc, patrně z důvodu stále se zvyšujícího zájmu, se setkáváme s překračováním maximální kapacity, což vede k nedodržení prostorových požadavků v chatkách nebo nedodržení podmínek pro osobní hygienu dětí,“ dodala Jana Tomicová.

Autor: Lucie Sedláková

13.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příbramsko – Solenice a Kamýk byly před 15 roky nejpostiženější obcí regionu při katastrofální povodni 2002. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitá i Kamýk nad Vltavou.

Povodí Vltavy usnadní konec sezony. Nabízí lovení lodí z Orlíku

Slavnostního otevření pečovatelského domu ve Zvěstově se zúčastnili nejen místní, ale také hejtmanka Kraje.
38

Ve Zvěstově otevřeli pečovatelský dům

Středočechů přibývá. Může jich být víc o statisíce

Střední Čechy – Přes jeden a čtvrt milionu obyvatel má Středočeský kraj nyní – a během příštího desetiletí by se jejich počet mohl vyšplhat k půl druhému milionu. Mnozí z těch nových ovšem nebudou mluvit ryze „středočesky“; nářečí si přivezou se svých domovů z celé republiky. A pro leckteré bude čeština dokonce cizím jazykem.

Ringhofferovské oslavy přiblíží minulost Tatry. V pivovaru

Střední Čechy – Stařičké i novější vozy značky Tatra budou o víkendu k vidění v obcích Velké Popovice a Kamenice na Praze-východ.

Kardinál Dominik Duka popřál Farní charitě k výročí

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Farní charita ve Vlašimi slaví 25 let. Na oslavy dorazil i kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský.

Dva hráči se stanou na šest zápasů diváky

Benešovsko - Okresní disciplinární komise Benešov měla opět při svém zasedání dost práce. Nejdelší trest dostali Arnošt Korecký z Chotýšan a Martin Poustecký z Miličína, jenž budou v rolích diváků šest zápasů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení