VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Alžbětu musí při střelbě krotit

Benešov – Sbírá zkušenosti, zároveň ale i medaile. Tak by se dalo v kostce popsat sportovní počínání teprve třináctileté Alžběty Dědové, která se coby členka střeleckého zájmového kroužku při Domu dětí a mládeže Benešov a Střeleckého klubu Benešov stala minulý týden v republikovém závodě v Plzni mistryní České republiky.

21.3.2016
SDÍLEJ:

Alžbětu Dědovou přivedla ke střelbě ze vzduchové pistole její starší sestra Anna, která je v současné době členkou české střelecké reprezentace.Foto: Iva Křížková

 Zvítězila ve střelbě ze vzduchové pistole na 40 ran, v osobním rekordu, v kategorii mladších dorostenek.

Bětka studuje benešovské gymnázium a ve střelecké kariéře následuje svou starší sestru Annu, která má za sebou už velké střelecké úspěchy. Nyní trénuje v Dukle Plzeň a je členkou reprezentace.

Podle trenéra Jiřího Skopce Bětka svou sestru následuje. Další z trenérů Petr Jonák si ovšem myslí, že právě od stínu své sestry se musí Alžběta osvobodit. Podle něj je velmi cílevědomá, snaživá, pracovitá a výjimečná svým přístupem k tréninku. „ Od začátku jsme věděli, že z ní něco bude. Na rozdíl od ostatních jí musíme krotit, aby nestřílela tolik," říká Petr Jonák.

Štíhlá blondýnka přišla na náš rozhovor na minutu přesně, působila velmi skromně a ochotně odpovídala na všechny otázky a dokonce zapózovala i s pistolí.

Jak jste se ke střílení dostala, a co vás na něm zaujalo?
Určitě přes sestru Annu, která střílela už několik let a neustále mě k tomu lákala. Zajímalo mě, jak je možné, že pořád vozí tolik medailí, tak jsem si řekla, že to zkusím. V září 2012 jsem začala chodit do kroužku Domu dětí a mládeže v Benešově. Nejprve jsem střílela z pušky a docela mi to šlo, tak mě začali lákat na pistoli. V říjnu 2013 mě sestra vzala na vzduchovou střelnici našeho klubu a já jsem zjistila, že tohle je to, co chci dělat.

Zkoušela jste i jiné sporty?
Asi čtyři roky jsem chodila na judo, ale byla jsem malá a nelíbilo se mi, že se mnou pořád házeli na zem. Hrála jsem taky basket, to mě bavilo, ale nechala jsem toho kvůli střelbě, abych měla více času, a také si nezranila prsty. Teď hlavně plavu, a to mě moc baví. Asi bych mohla plavat i závodně, ale není na to čas. Je to ovšem výborná kompenzace ke střílení, které je dost jednostrannou zátěží.

Jak často trénujete a jaké disciplíny?
Trénuji třikrát až čtyřikrát týdně sportovní a vzduchovou pistoli, a to na kroužku v DDM, a pak na vzduchové střelnici. Od listopadu do března se střílí jen vzduchovka a přes léto běží ještě malorážková sezóna. Snažím se to prokládat kompenzacemi jako je plavání, běh, chůze,… Ráda chodím se svým psem na procházky.

Jaké jsou vaše největší úspěchy, kromě tohoto titulu?
Asi 3. místo z letošního Mistrovství České republiky ve sportovní pistoli a loňské 4. místo z Českého poháru talentované mládeže. Také mám titul Mistr Středočeského kraje ve sportovní pistoli z loňského roku.

Je sestra vašim vzorem, nebo spíše soupeříte?
Určitě vzorem. Nepotřebuji s ní soupeřit. Hodně, hlavně v začátcích se mi věnovala a pomáhala mi. Nevím, jestli bych u toho bez ní vydržela, protože začátky jsou těžké a úspěchy nepřichází hned. Hodně jí fandím, protože je fakt dobrá a držím ji palce, aby jí vyšla příští olympiáda. Nejde o to ji překonávat, ale poučit se od ní.

Jeden z vašich trenérů, Petr Jonák se vyjádřil, že vás musí krotit, abyste tolik nestřílela. Tak moc vás to baví?
Baví mě to fakt hodně, hlavně když to jde. To se pak od toho nemůžu vůbec odpoutat. Někdy si ale naopak připadám líná a nechce se mi na trénink. Ráda ovšem dělám pokroky, a to tu lenost překoná.

Co děláte kromě střílení. Máte i jiné zájmy?
Ráda jdu s kamarády ven, přečtu si hezkou knížku, podívám se na nějaký pěkný film,… Mám ráda filmy Andyho Warhola, a knihy čtu tak nějak napříč žánry. Když mě něco zaujme, tak si to přečtu. Také moc ráda fotím, poslouchám hudbu, a hraji na lesní roh.

Studujete gymnázium, co vás nejvíc zajímá ve škole, a co byste chtěla v životě dělat?
Přemýšlela jsem o práci sportovního psychologa a samozřejmě i trenéra sportovní střelby.

Také máte za sebou novinářskou zkušenost v podobě práce v dětské redakci v DDM. Jak se vám tahle práce líbila?
Docela by se mi to líbilo, i když zatím můj největší novinářský počin byla anketa na téma Jakou posloucháte hudbu. Ale když o tom přemýšlím, možná by to mohlo být ono.

Co říkají vašim úspěchům spolužáci?
Myslím, že hlavně teď po té republice se mě snaží podporovat. Nejsem jediná, kdo se něčemu více věnuje, hodně si navzájem fandíme.

Jaké máte kamarády, a co s nimi podnikáte?
Kamarády mám hlavně na střelnici, tak co s nimi dělat jiného než střílet. Pomáhá to ve chvíli, kdy se něco nepovede a oni tu pro mě jsou.

Čeho byste chtěla ve střelbě dosáhnout?
Asi jako každý sportovec bych se chtěla podívat na olympiádu, mistrovství světa. Další z možností jsou Olympijské hry mládeže, které budou v roce 2018 v Buenos Aires, což je mimochodem jedno z míst, na které bych se chtěla podívat. Z dosažitelnějších cílů je to Mistrovství Evropy, které se koná každý rok a šance se na něj dostat není tak nereálná. Samozřejmě bych chtěla střílet profesionálně a dostat se víc na soutěže světové úrovně.

Máte nějaké střelecké vzory?
Určitě mezi ně patří Martin Tenk, pistolář, který se dokázal stát nejlepším střelcem světa. Trénuje střelce v Ostravě, a myslím, že je to jeden z nejlepších trenérů v republice. Pak třeba řecká střelkyně Anna Korakaki, která přes svůj věk patří k nejlepším na světě. Obdivuji i puškařku Kateřinu Emmons.

Odchovanci střeleckého kroužku Domu dětí a mládeže Benešov získávají mistrovské medaile každoročně. Šárka Jonáková, Vítek Jonák i Anička Dědová jsou několikanásobní mistři republiky a všichni již mají i medaile z mistrovství Evropy. Jakub Hrdlička, který působí v DDM jako jeden z trenérů je aktivní střelec a držitel juniorských medailí z Mistrovství České republiky.

IVA KŘÍŽKOVÁ

Autor: Martina Křečková

21.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Parkovací dům. Ilustrační foto.

Třetí patrové parkoviště dostaví ještě letos

Ilustrační foto

Hnojte popelem

Právě jsme se narodili

Benešov - Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnice v benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie vám přinášíme fotografie nejmladších občánků. Tentokrát narozené v 17. týdnu v roce 2017.

První máj oslaví lidé spolu s Helenou Vondráčkovou i Jankem Ledeckým

Vlašim - Májové slavnosti oživí opět po roce město Vlašim. Na programu nebudou chybět akce pro děti, ani vystoupení známých, českých umělců. Ti, kteří se nechtějí jen líbat pod kvetoucím stromem, ale touží na prvního máje zažít i zábavu, mohou dorazit do Vlašimi. Na Benešovsku oslavují začátek května doprovodným programem jedině vlašimští.

KRÁTCE: Burza vyhoví milovníkům automobilů

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z Benešovska!

Senior taxi mohou nově využít v Poříčí nad Sázavou

Poříčí nad Sázavou - Vedení Poříčí nad Sázavou myslí i na své starší obyvatele. Aby se mohli důchodci flexibilně dopravit na nákupy nebo k lékaři, zařídila obec pro své občany novou službu, Senior taxi.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies