VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedle strážníků benešovské ulice pohlídají hlídky asistentů prevence kriminality

Benešov – I když v někom může zavedení takzvaných asistentů prevence kriminality evokovat někdejší nechvalně známou pomocnou stráž Veřejné bezpečnosti, jasné je, že ani posttotalitní režim a jeho represivní složky, se bez obdobné pomoci neobejdou. Na rozdíl od PS VB, se ale členové preventivního týmu nebudou rekrutovat z řad ověřených členů jakékoliv politické strany, nýbrž budou součástí Městské policie Benešov a zaměstnanci města Benešova. Pravomoci strážníků však mít nebudou. „Vedení městské policie je sice bude řídit, ale vzhledem k tomu, že strážníci pracují i s osobními údaji obyvatel a preventisté se s nimi nebudou z podstaty své práce moci seznamovat, jejich zázemí nebude na služebně městské policie," vysvětlil starosta Benešova Jaroslav Hlavnička.

15.12.2015
SDÍLEJ:

Preventisté v Kolíně.Foto: Šárka Krombholzová, MeÚ Kolín

Preventisté budou spíš jakousi občanskou hlídkou. Jejich úkolem bude v rámci svých možností upozorňovat občany na porušování norem a domlouvat jim. V případě závažnějších deliktů, zejména trestných činů, pak přivolají strážníky či policisty. To ale není nic zvláštního, protože to je zákonem stanovená povinnost všech občanů. Preventisté ale nebudou moci ani udělovat pokuty nebo fyzicky zakročovat, jako policisté.

Obdobné preventivní pracovníky už mohou v ulicích svých měst potkávat lidé například z Kolína a Kutné Hory. A právě v těchto dvou středočeských městech se vedení Benešova inspirovalo.

Benešovem by tak, nejspíš už na jaře příštího roku, měla od rána do pozdního odpoledne korzovat dvoučlenná hlídka preventistů.

„Celkem pro dvě hlídky přijmeme čtyři nové pracovníky," sdělil starosta s tím, že pracovníci dostanou jako technické vybavení nanejvýš mobilní telefony, nikoliv vysílačky nebo dokonce zbraně.

Už teď se připravuje radnice na zahájení spolupráce s úřadem práce na výběrovém řízení na pracovníky čtyř výše uvedených pozic.

„Vybrat správné preventisty určitě nebude jednoduché. Je možné a myslím, že by to bylo dokonce velmi výhodné, aby hlídky byly smíšené, tedy muž a žena. Přece jen lidé mívají k ženám jiný přístup, než k mužům," míní starosta Benešova.

Kromě již zmíněné běžné techniky by noví členové týmu městské policie měli nosit také obdobě vypadající stejnokroje.

„Samozřejmě nebudou mít na zádech napsáno městská policie ale nápis asistent prevence kriminality. Na první pohled však budou uniformy hodně podobné, takže to bude vypadat, že se nám namnožili strážníci," dodal starosta Benešova Jaroslav Hlavnička.

Autor: Zdeněk Kellner

15.12.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FNL, Vlašim - Varnsdorf 4:1.
9

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Peníze. Ilustrační foto.

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Válečný řev a řinkot zbraní. Taková byla raně středověká bitva

Brdečný - Malá osada Brdečný u Neveklova přivítala o víkendu nespočet nadšenců do historie. Raně středověká bitva Rogar neboli Pojídači mrtvých předvedla příchozím život v minulosti, ale také především raně středověké bitvy.

OBRAZEM: Festival Exploration si užily tisíce fanoušků

Benešov - Dlouho očekávaný festival elektronické hudby v Táborských kasárnách v Benešově skončil. Exploration za uplynulé dva dny ale navštívilo tisíce lidí. Mezi fanoušky byla slyšet jak čeština, tak i angličtina, němčina, francouzština nebo maďarština.

OBRAZEM: Parní lokomotiva Ušatá projela Posázavím

Posázaví - Výletníci a především milovníci lokomotiv mohli být v sobotu nadšeni. Přes Benešovsko, a hlavně Posázavím, projela parní lokomotiva přezdívaná Ušatá. Cestující ale nemuseli ujet celou trasu z hlavního města až do Kácova. Během cesty mohli využít zastávky u zajímavých turistických míst okresu a užít si tak výlet naplno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení