VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Útoky vandalů na benešovské vývěsky skončí pravděpodobně, až skříňky zmizí

Benešov – Mnohokrát, nepočítaně. Přesně tak, tedy nepřesně, lze vypočítat útoky hlupáků na vývěsní skříňky umístěné v benešovském centru v ulici Pod brankou. Kolikrát už pracovníci města vyměňovali rozbitá skla vývěsek, nikdo nejspíš nespočítá. Jisté, ale je, že k vandalským útokům dochází často. „Vyměňujeme sklo nejméně jednou do měsíce, ale někdy i každý týden," uvedl zaměstnanec města při práci na další opravě vývěsek.

18.2.2015
SDÍLEJ:

Vývěsky v ulici Pod brankou v Benešově.Foto: Zdeněk Kellner

Jeho slova upřesnil také Pavel Kulvejt, vrchní strážník Městské policie Benešov. „Sklo je tam rozbité třikrát až čtyřikrát do měsíce," uvedl 
s tím, že útoky na propagaci organizací působících v Benešově nejsou motivované antipatií k nějaké konkrétní skupině. Jí mohou být Pod brankou i politické strany. Ale právě pouze na ně útoky nemíří. Motivem ničitelského úsilí je tak nejspíš jen chuť něco „rozflákat" a vybit si zlost.

Podle Pavla Kulvejta, vrchního strážníka Městské policie Benešov pomáhá při odhalování ničitelů skříněk Pod brankou i kamerový systém města, i když se to prý stalo jen v několika případech.

Ve většině zmiňovaných excesů ale zůstává pachatel, či pachatelé bez odhalení a ničit mohou dál. Ze zjištěných případů podle Kulvejta vyplývá, že rozbíjení skříněk nemá na svědomí jeden člověk.


„Ve většině těchto případů na skříňky útočil člověk pod vlivem alkoholu," doložil jeden z impulzů vedoucích k vandalismu Pavel Kulvejt , ale připomněl, že pravidlem opilost vandalů není.

Situací neustálého rozbíjení skel vývěsních skříněk se zabývalo také vedení města. Technicky podle starosty Benešova Jaroslava Hlavničky není problém skříňky vyrobit tak, aby odolaly i hrubému násilí. Místo klasického skla by vystavené dokumenty chránilo nerozbitné organické sklo.

„Bylo by to ale neúměrně drahé," uvedl starosta důvod, proč k takovému řešení město nepřistoupí. „Celá řada skříněk by stála přibližně 650 tisíc korun," připomněl.

Jaký bude další život vývěsních skříněk Pod brankou, v tuto chvíli příliš jasné není. Rada města řešením tohoto problému pověří komisi pro architekturu a výstavbu.

Definitivním řešením problému vývěsních skříněk bude až jejich úplné odstranění. S vývěskami na tomto místě totiž už nepočítá návrh změn územního plánu. Podle nich by Pod brankou měla vyrůst ulice podobná té, jak ji znají pamětníci z doby před masivním bouráním starého Benešova, tedy z úvodu sedmdesátých let minulého století.

„Než se tak stane, skříňky tam dožijí a pak definitivně zmizí," řekl starosta Benešova Jaroslav Hlavnička s tím, že právě komise pro architekturu a výstavbu by měla přijít s návrhem nového jednotného systému reklamy a předávání informací členům zájmových skupin i široké veřejnosti. „Pak to tady bude vypadat jako ve městě," dodal starosta Benešova Jaroslav Hlavnička.

Autor: Zdeněk Kellner

18.2.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odklízení naplaveného bahna ve Vranovské Lhotě.
25

Při bleskové povodni pomáhali dobrovolní hasiči

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků
96

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Vlašim – Fotbalisté Vlašimi (pátí v tabulce) si nezahráli ve Fortuna národní lize na Jánošíky a chudým nerozdávali, a tak poslední Varnsdorf odjel na sever Čech s prázdnou a ještě zatěžkám v autobuse čtyřmi góly.

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Benešov – Bez sta tisíc korun za rovných 15 milionů si lze koupit blok domů, jehož součástí je také někdejší benešovská šatlava. Spolu s ní prodává majitel i sousední polyfunkční dům s obchody a službami a pozemek určený pro bytovou výstavbu.

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení